PŚ w skokach: wiatr rozdawał karty w Lake Placid. Kapitalny skok Zniszczoła w 2. serii

2024-02-10, 17:00

Aleksander Zniszczoł. Foto: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/East News

Lovro Kos niespodziewanie wygrał konkurs w amerykańskim Lake Placid. Najlepszy z Biało-Czerwonych Aleksander Zniszczoł zajął szóste miejsce. Z kolei prowadzący po pierwszej serii Stefan Kraft zakończył zawody dopiero na 24. lokacie.

W serii próbnej Polacy spisali się obiecująco. Aleksander Zniszczoł (122 m) zajął szóste, a Piotr Żyla (123 m) ósme miejsce. Dawid Kubacki (119 m) był dziewiętnasty. Kamil Stoch (116 m) zajął 24. miejsce, a Paweł Wąsek (111,5 m) był trzydziesty trzeci. Niestety nie zdołali potwierdzić dobrej dyspozycji w zawodach.

Awans do finału wywalczyło tylko trzech Polaków. Najlepszy z nich, Dawid Kubacki zajął dziewiętnastą pozycję po skoku na 121 m. Żyła był 20. (123 m), a Zniszczoł 22. (116 m). Do finałowej trzydziestki „nie zmieścili się” Paweł Wąsek (34. lokata i 110,5 m) oraz Kamil Stoch (41., 108 m).

Po pierwszej serii prowadził Stefan Kraft (127,5 m) przed Clemensem Aignerem (127 m) i Ryoyu Kobayashim (125,5 m).

Druga seria upłynęła pod znakiem nierównych warunków i nagłych porywów wiatru. Zdecydowanie najlpiej z Polaków poradził sobie Zniszczoł, który po skoku na 129 m awansował na 6. miejsce. Dawid Kubacki zakończył zamagania na 17. (125 m), a Piotr Żyła na 21. miejscu (118,5 m).

Wygrał Lovro Kos, który po pierwszej serii był dopiero szósty. Drugie miejsce zajął Kobayashi, natomiast pdium uzupełnił Marius Lindvik.

Prowadzący po pierwszej serii Stefan Kraft spadł na 24. miejsce po skoku na 104 m. Austriak nadal jest liderem klasyfikacji generalnej z dorobkiem 1136 pkt. Drugi Niemiec Andreas Wellinger traci do niego 149 pkt. Trzecie miejsce zajmuje Kobayashi - 976 pkt. Najlepszy z Polaków jest Zniszczoł, który ma 171 pkt i w sobotę awansował na 22. pozycję.

O godzinie 23.00 czasu polskiego w Lake Placid rozpocznie się konkurs duetów. Wystartują w nim Zniszczoł i Kubacki.