Liga Europy. kontrowersyjna decyzja Marciniaka? Nie zabrakło protestów

2024-04-19, 08:58

Zeki Celik opuszcza boisko z czerwoną kartką, którą otrzymał od Szymona Marciniaka w meczu Roma - Milan. Foto: EPA/ETTORE FERRARI

Szymon Marciniak pokazał czerwoną kartkę w hicie Roma - Milan, co wzbudziło duże kontrowersje, zwłaszcza wśród fanów drużyny ze stolicy Włoch. Czy polski arbiter podjął słuszną decyzję?

To nie był łatwy mecz do prowadzenia, zwłaszcza, że jedna decyzja Szymona Marciniaka zmieniła obraz tego spotkania i mogła przesądzić o jego wyniku. Roma, która po zwycięstwie w ubiegłym tygodniu na wyjeździe z Milanem 1:0 była w świetnej sytuacji, w rewanżu mogła bardzo utrudnić sobie zadanie.

Gospodarze rozpoczęli świetnie, szybko zdobyli dwa gole i byli na dobrej drodze do tego, by odnieść pewne zwycięstwo. W 31. minucie doszło jednak do wydarzenia, które mogło wlać niepokój w serca rzymian. Zeki Celik nieodpowiedzialnie sfaulował na połowie rywali Rafaela Leao, w zupełnie niegroźnej sytuacji. Wejście było spóźnione i niebezpieczne, a Marciniak zdecydował się na wyrzucenie Turka z boiska. Protesty piłkarzy zdały się na nic, a wobec ataku w okolice ścięgna Achillesa wydaje się, że Polak podjął optymalną decyzję.

Innego zdania są jednak kibice Romy, a także włoscy eksperci. Wśród internetowych komentarzy pojawiło się wiele głosów, że kara ta była przesadą, a żółta kartka byłaby wystarczająca. Podobnie uważają dziennikarze "Corriere dello Sport".

"Bardzo zdecydowana decyzja sędziego, który mógł ostrzec tureckiego piłkarza, zamiast pokazywać mu czerwoną kartkę" - napisali.

"Sport Italia" z kolei podkreślił, że Polak zajął centralne miejsce w pierwszej połowie spotkania.

Jeszcze w pierwszej połowie Marciniak nie podyktował rzutu karnego dla gości po tym, jak ci reklamowali zagranie ręką w polu karnym. Tutaj trudno jednak mieć zastrzeżenia do polskiego arbitra. Jego pracę dobrze ocenili z kolei dziennikarze "La Gazzetta dello Sport", podkreślając, że ten pełen emocji mecz nie wymknął mu się spod kontroli.

Ostatecznie Roma awansowała do półfinału - Milan stać było tylko na gola kontaktowego. Rzymianie w starciu o finał zagrają z kapitalnym w tym sezonie Bayerem Leverkusen.