X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Reorientacja polityki USA". Jacek Saryusz-Wolski o stanowisku Joe Bidena ws. Nord Stream 2

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 20:45
- Niemcy prowadzą politykę współpracy z Rosją ponad to, co dopuszczalne, a tą granicą jest interes europejski. Nord Stream 2 to klarowne przekroczenie granic i naruszenie interesu europejskiego, nie tylko bezpieczeństwa energetycznego, ale i interesu politycznego - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Saryusz-Wolski, europoseł PiS.
    -
Євродепутат від ПіС Яцек Саріуш-ВольськийFoto: PR24/JP

19 maja Departament Stanu powiadomił w raporcie Kongres USA, że prezydent nie nałoży sankcji na firmę nadzorującą budowę rurociągu z Rosji do Niemiec znanego jako Nord Stream 2. Motywował to względami bezpieczeństwa narodowego.

Nord Stream 2 1200.jpg
Rzecznik prezydenta: Andrzej Duda poruszy sprawę Nord Stream 2 podczas szczytu NATO

We wtorek Biden oświadczył już osobiście, że "sankcje wobec Nord Stream 2 przyniosłyby efekt przeciwny do zamierzonego". Po raz kolejny zaznaczył też, że był przeciwny projektowi niemiecko-rosyjskiego gazociągu "od początku". Dodał, że sojusznicy USA w Europie "doskonale znają jego stanowisko w tej sprawie"

Jacek Saryusz-Wolski odniósł się do decyzji o rezygnacji USA z nałożenia sankcji na firmę budującą Nord Stream 2. - Z wypowiedzi Joe Bidena można odczytać, że nie jest gotowy do postawiania tamy niebezpiecznym zjawiskom płynącym z Rosji, chociaż o tym mówił. Druga rzecz to utożsamianie UE i Europy z Niemcami. Redukuje ją to interesu niemieckiego, to kontrfaktyczne i nie do przyjęcia dla pozostałych krajów wspólnoty, na pewno tych, które nie zgadzają się na tę kolaboracją z Rosją - zaznaczył.

- Wygląda to na zmianę konstelacji politycznej, reorientację polityki USA, na powierzenie Niemcom zarządzania ważnymi sprawami europejskimi. Amerykanie chcą polegać na Niemcach, a nie na Europie czy UE - komentował europoseł. - W sytuacji, gdy Rosja zagraża, mamy jak gdyby nigdy nic z nią współpracować. To schizofreniczna polityka - dodał.

Posłuchaj
25:05 PR24_mp3 2021_05_27-19-33-25.mp3 Jacek Saryusz-Wolski o relacjach USA - Unia Europejska (Polskie Radio 24 / Świat w powiększeniu)

Gość audycji stwierdził, że można mówić o kolejnym resecie stosunków USA z Rosją. - Pojawiają się reminiscencje z niedawnej historii, gdy pod wpływem Niemiec wspartych przez Francję odmówiono drogi do NATO Gruzji i Ukrainie i zaraz po tym mieliśmy inwazję i aneksję części terytorium gruzińskiego przez Rosję. W 2009 r. tenże reset administracji Obamy, gdy Biden był wiceprezydentem, który szedł linią miękkiej polityki Niemiec wobec Rosji, zaowocował jej wkroczeniem na Ukrainę, Krym i Donbas - przypominał.

- Gdy Ameryka przychyla się do niemieckiej linii ustępstw i pobłażliwości dla Rosji, wtedy ceną jest wojna na wschodnich rubieżach Polski i UE - powiedział Jacek Saryusz-Wolski.

Czytaj także:

* * *

Audycja: Świat w powiększeniu

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Jacek Saryusz-Wolski 

Data emisji: 27.05.2021

Godzina emisji: 19.33

PR24/ka

Czytaj także

"Dla Polski nie jest to korzystna sytuacja". Kobeszko o braku sankcji wobec Nord Stream 2

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 09:21
- Nie jest to dla Polski sytuacja korzystna w kontekście zaostrzenia sytuacji z Białorusią - powiedział w Polskim Radiu 24 Łukasz Kobeszko ("Nowa Konfederacja") komentując wypowiedź Joe Bidena nt. zawieszenia sankcji wobec budowy gazociągu Nord Stream 2. Gośćmi audycji "Debata poranka" byli również Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny "Gazety Polskiej" i Agaton Koziński ("Wszystko Co Najważniejsze").
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Biden okazał słabość, Putin to wykorzysta". Marian Kowalski o rezygnacji USA z sankcji na Nord Stream 2

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 11:45
- Ta wypowiedź Joe Bidena, że "cóż on może zrobić"... lider mocarstwa światowego nie może powiedzieć, że jest słaby. On to zrobił i na pewno pan Putin wyciągnie z tego jak najdalej idące konsekwencje - mówił w Polskim Radiu 24 Marian Kowalski z KowalskiTV. Gościem audycji była także Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska z portalu Dzień Dobry Białystok.
rozwiń zwiń