X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wizyta Joe Bidena w Europie. Jacek Saryusz-Wolski: reorientacja polityki z Chinami w tle

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 09:00
- Do rozmowy z Putinem prezydent Biden przystąpi bardzo osłabiony, oddał wszystkie swoje karty, zanim usiadł do stołu. To wszystko, co się wydarzy w innych spotkaniach Bidena w Europie, będzie pochodną uległej i resetowej pozycji, jaką zajął wcześniej - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Saryusz-Wolski, europoseł.

Podczas podróży do Europy Joe Biden ma wziąć udział - w dniach 11-13 czerwca - w szczycie G-7 w Wielkiej Brytanii. 14 czerwca będzie uczestniczył w szczycie NATO w Brukseli. Jednocześnie planowany jest również szczyt UE-USA. Wizytę amerykańskiego przywódcy zakończy - 16 czerwca w Genewie - spotkanie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

shutterstock joe biden free 1200.jpg
Dr Krzysztof Winkler: Amerykanie będą próbowali stworzyć koalicję po to, aby powstrzymywać Chiny

Jacek Saryusz-Wolski komentował sytuację przed wizytą prezydenta USA w Europie. - Wszystkie sygnały świadczą o tym, że prezydent Joe Biden zrezygnował z prób zatrzymania Nord Stream 2, a interesy UE utożsamia z niemieckimi. Chce pomimo agresji rosyjskiej dokonywać resetu z tym krajem, spotyka się z Putinem, jednocześnie odmawia wcześniejszego spotkania z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim - zaznaczył.

"Niefortunny zakręt polityki amerykańskiej"

- Prezydent Biden co innego mówi, co innego robi. Zwodził Ukrainę i Polskę, Europę Wschodnią. Ta wizyta chyba potwierdzi ten niefortunny zakręt polityki amerykańskiej, odpuszczenie interesów Europy Środkowo-Wschodniej na rzecz przywiązywania wagi do interesów niemieckich i rosyjskich. Trzeba się przypatrywać tej wizycie, natomiast nie ma powodów do optymizmu - stwierdził europoseł.

"Biden wyobraża sobie, że kupi przychylność Europy, którą redukuje do Niemiec i Rosji"

Zdaniem gościa audycji Joe Biden powtarza błędy Baracka Obamy w polityce zagranicznej, idąc w stronę resetu stosunków z Rosją. Dodał także, że w tle polityki USA są Chiny. - Joe Biden błędnie wyobraża sobie, że kupi przychylność Europy, którą redukuje do Niemiec i Rosji, w swojej konfrontacji z Chinami, zakładając, znowu błędnie, że rosyjsko-chiński sojusz istnieje i zamierza poświecić flankę europejską na rzecz Pacyfiku. To dłuższy proces reorientacji polityki USA widoczny także w budżecie, zwiększono wydatki na region Pacyfiku i Chiny, zmniejszono wydatki na Europę. To reorientacja z Chinami w tle - podkreślił Jacek Saryusz-Wolski.

Posłuchaj
13:33 PR24_mp3 2021_06_08-07-35-55.mp3 Jacek Saryusz-Wolski o wizycie Joe Bidena w Europie (Polskie Radio 24 / 24 Pytania - Rozmowa Poranka)

Czytaj także:

Według doniesień mediów, przed spotkaniem Putina z Bidenem planowano spotkanie amerykańskiego prezydenta z prezydentem Ukrainy, jednak odstąpiono od tych planów w reakcji na posunięcia ukraińskich władz, zwłaszcza odwołanie zaangażowanego w walkę z korupcją szefa państwowego przedsiębiorstwa Naftohaz.

* * *

Audycja: 24 Pytania - rozmowa poranka

Prowadzący: Dorota Kania

Gość: Jacek Saryusz-Wolski 

Data emisji: 08.06.2021

Godzina emisji: 07.35

Czytaj także

"Gazowa bomba podłożona pod Europę". Krzysztof Szczerski o Nord Stream 2

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2021 21:15
- Jestem przekonany, że jego dokończenie i uruchomienie może spowodować największy kryzys w polityce europejskiej od początku procesu integracji europejskiej - mówił o Nord Stream 2 Krzysztof Szczerski, szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta RP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Budowa Nord Stream 2. Prof. Górski: reorientacja strategii amerykańskiej w Europie

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2021 18:45
- Jest to próba powrotu do tego, by to Niemcy były uprzywilejowanym partnerem Stanów Zjednoczonych, a Amerykanie, chcąc poświęcić całą uwagę temu, co dzieje się na Dalekim Wschodzie, zakładają, że ktoś ten porządek będzie w Europie utrzymywał - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Górski (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wstrzymanie budowy Baltic Pipe. Tomasz Wróblewski: poczekajmy na ostateczny werdykt

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2021 14:07
- Byłbym ostrożny z daleko idącymi  wnioskami ws. Baltic Pipe, Dania jest krajem, który przywiązuje ogromne znaczenie do spraw ekologicznych. Decyzja Joe Bidena a z drugiej strony decyzją rządu w Kopenhadze, wydaje się być pewnym zaskakującym, ale jednak zbiegiem okoliczności - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Wróblewski (Warsaw Enterpise Institute).
rozwiń zwiń