Dr Jacek Raubo o sytuacji na granicy z Białorusią: presja migracyjna nie zniknie
- Nie spodziewajmy się deeskalacji w długofalowym wymiarze, presja zagrożeń na flance wschodniej będzie istniała, (…) tych wyzwań będzie jeszcze bardzo wiele - mówił w Polskim Radiu 24 dr Jacek Raubo, ekspert ds. bezpieczeństwa (portal Defence24).
2021-10-04, 12:25
W środę Andrzej Duda podpisał i przesłał do Sejmu wniosek ws. wyrażenia zgody na przedłużenie stanu wyjątkowego o 60 dni. W czwartek wieczorem zgodził się na to Sejm.
Za wyrażeniem zgody na przedłużenie stanu wyjątkowego zagłosowało 237 posłów, przeciw było 179, od głosu wstrzymało się 31.
Powiązany Artykuł
Bogdan Pęk o debacie o stanie wyjątkowym: egzaltacja granicząca z histerią
Dr Jacek Raubo zauważył, że narzędzie, jakim jest presja migracyjna wpisana w politykę białorusko-rosyjską nie zniknie w najbliższym czasie. Jak dodał, przynosi ona stronie białoruskiej także zyski finansowe. - Musimy liczyć się z wszystkimi możliwymi scenariuszami na granicy białoruskiej. To czas na stworzenie zintegrowanej bariery granicznej, wzmocnienie kooperacji i rozpoznania - ocenił.
- Jest kwestia techniczna, zintegrowanej bariery nasyconej nowoczesną technologią obserwacyjną i łącznościową pozwalającą obserwować ten dość specyficzny obszar. Drugi segment to kooperacja państwa z podmiotami w ramach UE i NATO, które też dostrzegają tutaj zagrożenia wynikające z obecnej polityki białorusko-rosyjskiej względem przestrzeni bezpieczeństwa - komentował.
REKLAMA
Jak podkreślał gość audycji, istotna jest także kwestia pracy w tej sprawie wewnątrz Polski. - Białoruś uzyskała pewne efekty, wywołując polaryzację poglądów i napięcia polityczne, także zradykalizowanie się jeżyka w kwestii obrony granic. Dla strony białoruskiej i rosyjskiej kwestia migracyjna, testowanie drugiej strony, to wielki urobek wywiadowczy - zauważył.
- Presja migracyjna jest jednym z elementów próby destabilizowania sytuacji w naszym regionie widzianej przez wiele ostatnich lat - zaznaczył.
Zdaniem eksperta w najbliższym czasie Polska będzie pod presją informacyjną. - Ta domena działań jest dzisiaj czymś bardzo istotnym nie tylko dla Federacji Rosyjskiej. W przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej czy kryzysu będziemy mieli do czynienia z działaniami w przestrzeni informacyjnej. (…) Demokracje będą atakowane nie tylko fake newsami, ale też budowaniem narracji długofalowej z wykorzystaniem grup w mediach społecznościowych mających tworzyć atmosferę strachu. Musimy znaleźć remedium na kryzysy migracyjne, które dotykają Europę, nie tylko jeśli chodzi o zabezpieczenie granicy, ale w wymiarze dyskusji społeczno-politycznej - podkreślał dr Jacek Raubo.
Posłuchaj
- Sakiewicz o kryzysie migracyjnym na granicy z Białorusią: w Polsce walka polityczna zaszła za daleko
Od 2 września w przygranicznym pasie z Białorusią - w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego - obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.
W czwartek wieczorem Sejm zgodził się na wnioskowane przez prezydenta przedłużenie stanu wyjątkowego o 60 dni.
Szef MSWiA Mariusz Kamiński mówił w czwartek w Sejmie, że "na granicy polsko-białoruskiej jest 4 tys. funkcjonariuszy Straży Granicznej, 2,5 tys. żołnierzy, kilkuset policjantów z oddziałów prewencji i kontrterrorystycznych".
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
REKLAMA
Prowadząca: Magdalena Złotnicka
Gość: dr Jacek Raubo
Data emisji: 04.10.2021
Godzina emisji: 11.07
REKLAMA
PR24/ka
REKLAMA