X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Rosja rękoma Łukaszenki testuje, jak daleko może się posunąć". Lisiecki o sytuacji na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 09:41
- Łukaszenka wie, że może sobie pozwolić na tyle, na ile jemu pozwoli Putin, który traktuje u siebie opozycjonistów tak, jak Nawalnego - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Lisiecki (Prawo i Sprawiedliwość). Gościem audycji był także Jacek Protasiewicz (PSL - Kolacja Polska).
Alaksandr Łukaszenka
Alaksandr ŁukaszenkaFoto: Shutterstock.com/Drop of Light

Białoruskie władze wymusiły lądowanie samolotu lecącego z Aten do Wilna. W Mińsku aresztowano jednego z jego pasażerów, dziennikarza Romana Protasiewicza, współzałożyciela kanału NEXTA. Grozi mu kara śmierci, gdyż białoruski reżim oskarża go o terroryzm.

pmm morawiecki free shutt 1200.jpg
"Akt państwowego terroryzmu". Mateusz Morawiecki domaga się sankcji wobec reżimu Łukaszenki

"Akt terroru państwowego"

Jacek Protasiewicz przyznał, że zasadne jest mówienie w tej sytuacji o terroryzmie państwowym. - Mamy do czynienia ze zdarzeniem, które można porównać do zajęcia ambasady amerykańskiej w Iranie (…) Ponieważ to się nie zdarzyło na terenie UE, jej kompetencje są ograniczone, ale istnieją. Trzeba wystąpić do Międzynarodowej Unii Lotniczej, by wyciągnęła konsekwencje wobec Białorusi, można także zakazać samolotom linii lotniczych tego kraju lądowania na terenie UE. Władze tego kraju stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa pasażerów. Kolejną sprawą jest rozszerzenie nałożonych już dzisiaj na Białoruś sankcji, być może także wystąpienie do Międzynarodowego Trybunału Karnego z wnioskiem o ściganie i ukaranie Aleksandra Łukaszenki - komentował.

"Testowanie granic"

Zdaniem Pawła Lisickiego za działaniami Białorusi stoją władze Rosji. - Rosja rękoma prezydenta Łukaszenki testuje granice, jak daleko może się posunąć w pewnych działaniach. Odbyło się to nazajutrz po tym, jak USA ogłosiły, że nie będzie sankcji za budowę Nord Stream 2. To smutna konsekwencja tych działań - ocenił poseł.

- Łukaszenka wie, że może sobie pozwolić na tyle, na ile jemu pozwoli Putin, który traktuje u siebie opozycjonistów jak Nawalnego, czemu ich zdaniem Łukaszenka nie miałby robić tego samego. Niewiele można zrobić, nie ma tu mowy o konflikcie zbrojnym. UE ustami swoich przedstawicieli zaprotestuje, pytanie, co to da, skoro sankcje w przypadku Nord Stream 2 zostaną zniesione - dodał, zwracając także uwagę, że stanowisko władz polskich powinno brać pod uwagę interesy mniejszości polskiej mieszkającej na Białorusi.

Posłuchaj
21:45 PR24_mp3 2021_05_24-08-08-26.mp3 Paweł Lisiecki i Jacek Protasiewicz o zatrzymaniu opozycjonisty na Białorusi (Polskie Radio 24 / Dwie strony)

Czytaj także:

Unijni przywódcy mają dziś rozmawiać o możliwych sankcjach wobec białoruskiego reżimu za uprowadzenie wczoraj samolotu lecącego z Aten do Wilna. Szef Rady Europejskiej dodał ten punkt do rozpoczynającego się dziś wieczorem (ok. 19.00) dwudniowego szczytu w Brukseli. 

* * *

Audycja: Dwie strony

Prowadzący: Mirosław Skowron

Gość: Paweł Lisiecki, Jacek Protasiewicz

Data emisji: 24.05.2021

Godzina emisji: 8.06

PR24/ka

Czytaj także

Białoruski dyplomata wezwany do polskiego MSZ. Przydacz: zasłonił się brakiem instrukcji

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 00:29
- Chargé d’affaires strony białoruskiej zasłonił się brakiem odpowiednich instrukcji ze strony Mińska - powiedział w niedzielę wiceszef MSZ Marcin Przydacz, pytany o to, kto oprócz opozycyjnego aktywisty Ramana Pratasiewicza jest zatrzymany na terenie Białorusi. - Zażądałem odpowiedzi w najbliższym czasie - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozmowy o sankcjach UE za przechwycenie samolotu. Kilka możliwości restrykcji wobec Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 05:45
Unijni przywódcy mają dziś rozmawiać o możliwych sankcjach wobec białoruskiego reżimu za uprowadzenie w niedzielę samolotu, lecącego z Aten do Wilna. Szef Rady Europejskiej dodał ten punkt do rozpoczynającego się dziś wieczorem dwudniowego szczytu w Brukseli. Z rozmów brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej z unijnymi dyplomatami wynika, że rozpatrywanych będzie kilka możliwości restrykcji. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozpoczyna się szczyt UE. Wśród tematów Białoruś, klimat i COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 06:55
Relacje z Rosją, klimat oraz certyfikaty szczepionkowe - to główne, planowane od dawna tematy rozpoczynającego się w poniedziałek wieczorem dwudniowego szczytu w Brukseli.
rozwiń zwiń