X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

100. urodziny Witolda Sadowego w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020 09:44
- Teatr od urodzenia był dla mnie wszystkim. Już jako kilkunastoletni chłopak interesowałem się teatrem - mówił w Programie 2 Polskiego Radia słynny polski aktor i publicysta teatralny, który 7 stycznia świętował swoje setne urodziny.
Audio
  • Witold Sadowy w 100. rocznicę urodzin (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Witold Sadowy
Witold SadowyFoto: Tomasz Gzell/PAP

We wtorek 7 stycznia świętowaliśmy na antenie Dwójki jubileusz stulecia wspaniałego aktora od 1945 roku związanego z Teatrem Polskiego Radia. Witold Sadowy to także kronikarz, pamięć środowiska teatralnego i wspaniały gawędziarz. W "Rozmowach po zmroku" opowiadał m.in. o tym, jak ważny był dla niego teatr. - Miałem fioła na punkcie teatru. Był przed wojną taki teatr Tymoteusza Ortyma, który wystawiał bajki dla dzieci. Chodziłem na te przedstawienia, a potem urządzałem je sam - wspominał aktor. - Za czasów szkolnych też grałem Włoszkę z Milanu w przedstawieniu "Laleczka z saskiej porcelany".

Witold Sadowy jest jednym z pierwszych aktorów tworzących powojenny teatr w Warszawie. W 1945 roku zadebiutował w sztuce "Burmistrz Stylmondu" Maetterlincka, a już w 1946 roku wystąpił w pierwszym polskim powojennym filmie, czyli "Zakazanych piosenkach". Jak wspominał, życie w tamtych czasach w Warszawie było prymitywne, panowała skrajna bieda. Jednak ludzie tęsknili za teatrem. - Kiedy jeszcze trwało powstanie, to Jan Mroziński, pierwszy powojenny dyrektor warszawskich teatrów już działał na terenie Pragi. Urządzał programy, składane były recytacje, była też para taneczna. I to był właściwie początek - opowiadał jubilat. 

Witold Sadowy opowiadał również, jak zmienił się teatr na przestrzeni lat i dlaczego współczesny teatr to jego zdaniem "publicystyka".

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadzenie: Tomasz Mościcki

Gość: Witold Sadowy (aktor i publicysta teatralny)

Data emisji: 7.01.2019

Godzina emisji: 21.30

pg/am

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Laureaci Wielkiego Splendora. "Najważniejsze to obudzić głos"

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 17:00
- W dniu nagrania słuchowiska dbam o to, by wstać odpowiednio wcześnie - mówiła w Dwójce Katarzyna Dąbrowska, która wraz z Andrzejem Mastalerzem została uhonorowana prestiżową nagrodą Teatru Polskiego Radia.
rozwiń zwiń