X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Roman Palester "Concertinos"

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2020 19:37
Wśród wykonawców dzieł Romana Palestra zgromadzonych na tej płycie znalazła się Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa pod dyr. Łukasza Borowicza.
okładka płyty
okładka płytyFoto: mat. prom.

Roman Palester urodził się w 1907 roku na Podolu, kształcił się we Lwowie i Warszawie, wyemigrował tuż po II wojnie światowej. Zmarł w Paryżu w 1989 roku. Przez lata szefował działowi kulturalnemu polskiej sekcji Radia Wolna Europa, więc choć jeszcze w międzywojniu zasmakował sukcesu komercyjnego (skomponował piosenkę Baby, ach te baby śpiewaną przez Eugeniusza Bodo), na uznanie dla swojej poważnej pracy kompozytorskiej w ojczyźnie musiał długo czekać – przez wiele lat bowiem jego dzieła objęte były w PRL-u zakazem wykonań. Roman Palester przeszedł twórczą drogę od neoklasycyzmu do dodekafonii i serializmu, a zebrane na tej płycie utwory reprezentują pierwszy okres jego twórczości. Concertina – a swoją Serenadę kompozytor też za takowe uważał – były dla niego nie tylko utworami o formie skromniejszej od koncertu, ale i o lżejszym charakterze. Za to inspiracje czerpał ze skrajnie odmiennych źródeł: Concertino saksofonowe stworzył zauroczony grą wirtuoza Sigurda Raschèra (który, niestety, nigdy nie miał okazji go wykonać), a Concertino klawesynowe wyrosło z tańców zebranych w XVI wieku przez Jana z Lublina.

Program:

Concertino na saksofon altowy i orkiestrę smyczkową

Concertino na fortepian i orkiestrę

Serenada na dwa flety i orkiestrę smyczkową

Concertino per clavicembalo e dieci strumenti

Wykonawcy:
Alina Mleczko – saksofon
Clare Hammond – fortepian
Agata Kielar-Długosz, Łukasz Długosz – flety
Maciej Skrzeczkowski – klawesyn
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa
Łukasz Borowicz – dyrygent

Wydawca: Anaklasis / Polskie Wydawnictwo Muzyczne 2019

Partnerzy: Uniwersytet Warszawski, Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, Fundacja Uniwersytetu Warszawskiego

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyczny ślad”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak