11.12.2013 Opozycja: władzę na Ukrainie trzeba zmienić a nie z nią negocjować! [relacja]
Z jednej strony zaproszenie do udziału w rozmowach przy okrągłym stole, a z drugiej - groźba użycia siły. Ukraińskie władze ślą sprzeczne sygnały.
2013-12-11, 23:02
Posłuchaj
Protesty na Ukrainie - zobacz serwis specjalny >>>
23.01
Mobilizacja na Majdanie.
22.05
REKLAMA
Tym razem nie po rosyjsku a po ukraińsku zwrócił się do swoich rodaków Wiktor Januikowycz. - Zapraszam przedstawicieli wszystkich politycznych sił, ugrupowań i przedstawicieli duchowieństwa do wspólnego dialogu - powiedział prezydent Ukrainy. W przemówieniu zamieszczonym na jego stronie internetowej Janukowicz zaapelował do opozycji, aby do czasu znalezienia kompromisu "nie szli drogą protestów i stawiania ultimatum".
REKLAMA
(źródło: UA 1+1/x-news)
22.00
Zasieki z drutu kolczastego. Przegrody z worków wypełnionych śniegiem. Ukraińcy na Majdanie wzmacniają barykady. Boją się, że dojdzie do kolejnego szturmu na Plac Niepodległości. Dlatego postanowili wzmocnić barykady.
21.50
- Mówienie dzisiaj o sankcjach jest przedwczesne - uważa minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Gość TVP Info uznał, że "jeszcze nieodwracalne kroki nie zostały podjęte. W zanadrzu musimy trzymać amunicję na ewentualną dalszą eskalację". - Najważniejsze, by uchronić Ukrainę przed bankructwem i eskalacją konfliktu, który miewa ostre momenty - powiedział Sikorski. Minister podkreślił, że "póki się nie polała krew, o kompromisie mówić trzeba i trzeba do niego dążyć".
21.43
- Szanse na rozmowy między prezydentem Wiktorem Janukowyczem a opozycją są niewielkie - ocenia Bogdan Oleksiuk ekspert Instytutu Polityki Otwartej. Według niego, na Ukrainie doszło do sytuacji patowej. - Władza boi się okazać słabość, bo część deputowanych Partii Regionów mogłoby wtedy opuścić frakcję i wtedy w parlamencie utworzy się nowa większość. Z drugiej strony opozycja również boi się okazać słabość przed protestującymi na Euromajdanie. Część z nich obwinia niekiedy liderów opozycji, że po cichu współpracują z władzą - podkreślał gość radiowej Jedynki .
REKLAMA
21.20
Departament Stanu USA nie wyklucza sankcji wobec Ukrainy. Rzecznik prezydenta Baracka Obamy wzywa rząd w Kijowie do powrótu na drogę integracji z Europą.
21.13
W sprawie Ukrainy warto mówić jednym głosem, niezależnie od partyjnej przynależności - uważa premier Donald Tusk. W jego ocenie, widać wyraźnie, że prezydent Janukowycz nie jest euroentuzjastą. Dlatego partnerem do rozmów będą raczej zdeterminowane elity protestujące na Majdanie.
Tusk podkreślił, że z unijnego szczytu musi wyjść jasny komunikat dotyczący między innymi ruchu bezwizowego dla Ukraińców na stosownych warunkach. Dodatkowo Europa powinna wysłać do Kijowa komunikat, że jest gotowa udzielić poważnej pomocy finansowej po spełnieniu określonych warunków, z których unikanie przemocy jest warunkiem numer jeden.
20.46
Dla Władimira Putina, który "postrzega Ukrainę jako bliską kuzynkę Rosji", zawarcie umowy stowarzyszeniowej między Kijowem a Brukselą byłoby "znakiem izolacji Rosji" - uważa były ambasador USA w ZSRR Stephen Sestanovich. Według niego, Janukowycz - borykający się z niezwykle trudną sytuacja gospodarczą kraju - ma ograniczone pole manewru. - Prowadził podwójną grę, myśląc, że będzie mógł wymanewrować z korzyścią dla siebie zarówno UE, jak i Rosję - powiedział były dyplomata. - Tymczasem teraz zdał sobie sprawę, że jeśli będzie tę grę kontynuował, żadna ze stron nie zapłaci mu tyle, ile potrzeba do uniknięcia bankructwa.
REKLAMA
20.17
Przemoc, do jakiej doszło na ulicach Kijowa jest niedopuszczalna w państwie demokratycznym - oświadczył rzecznik prezydenta Baracka Obamy. Josh Ernest dodał, że władze Ukrainy powinny respektować prawo obywateli do pokojowych zgromadzeń i protestów.
Ostro działania władz w Kijowie skrytykował wcześniej John Kerry. Szef amerykańskiej dyplomacji użył nawet słowa "disgust", które można przetłumaczyć jako niesmak, obrzydzenie, odrazę. Kerry stwierdził, że użycie sił bezpieczeństwa, buldożerów i pałek przeciwko pokojowym demonstrantom jest nie do zaakceptowania i zadeklarował, że USA stoją po stronie protestujących.
20.08
Ukraińska opozycja podzielona w sprawie udziału w rozmowach z prezydentem Wiktorem Janukowyczem. Lider "Ojczyzny" Arsenij Jaceniuk powiedział, że opozycja ma otrzymać mandat od protestujących. Dodał też, że władza zaczyna realizować ich żądania. Chodzi zapewne o kilku z kilkunastu aresztowanych, którym sąd zamienił karę aresztu na mandat w wysokości 850 hrywien, czyli 340 złotych, za udział w starciach z milicją. Dla przywódcy Swobody Ołeha Tiahnyboka "okrągłe stoły to komedie". Wcześniej lider Udaru Witalij Kliczko wykluczył udział w jakichkolwiek rozmowach z rządzącymi.
REKLAMA
19.55
Lech Wałęsa zachęca liderów ukraińskiej opozycji do rozpoczęcia rozmów z władzami kraju. - Jeżeli Unia Europejska nie zareaguje na działania w Kijowie, to demonstracje do niczego dobrego nie doprowadzą - mówił w TVN 24.
(źródło: TVN24/x-news)
19.43
Opozycja na Majdanie w Kijowie przygotowuje się na kolejny szturm milicji. Protestujący postawili nowe trzymetrowe barykady. Do budowy użyli śniegu.
REKLAMA
19.35
- Atak nastąpił jednocześnie z trzech stron. Mężczyźni bronili barykad, kobiety zebrały się wokół centralnej sceny. Rozpoczęły się modlitwy i śpiewanie pieśni - mówił w "Wybieram Dwójkę" Jurij Andruchowycz, znakomity ukraiński poeta i prozaik. - Teraz na Majdanie panuje atmosfera zwycięstwa , choć wiemy, że to dopiero początek walki - podkreślał Jurij Andruchowycz. - Majdan z czasów Pomarańczowej Rewolucji był naiwny. Teraz jesteśmy twardzi i sceptyczni, także wobec liderów opozycji - dodał gość radiowej Dwójki.
19.04
- To cały Janukowycz. Z jednej strony rozmawiamy z Europą, z drugiej strony układamy się z Rosją. Z tego rysuje się jasny obraz jego dwoistości - tak Aleksander Kwaśniewski skomentował nocny szturm milicji na barykady wokół Majdanu w Kijowie. Były prezydent podkreśla, że ani Janukowycz, ani opozycja, ani Zachód nie mają już żadnego pomysłu na rozwiązanie konfliktu na Ukrainie.
(źródło: TVN24/x-news)
REKLAMA
18.50
"Każde uderzenie wymierzone przez Berkut protestującym na Majdanie jest policzkiem wymierzonym narodowi ukraińskiemu. Nie pozwólmy, by Janukowycz uczynił z przemocy normę w naszym życiu. Wzywam wszystkich Ukraińców, by stawili temu czoła" - napisała Julia Tymoszenko.
18.43
Wicepremier Ukrainy Serhij Arbuzow wybiera się w czwartek do Brukseli. Spotka się z nim unijny komisarz ds. rozszerzenia Sztefan Fueleo. Tematem rozmowy mają być sprawy związane z podpisaniem i wdrażaniem umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina.
18.40
Gdyby doszło do bardzo ostrych działań ukraińskich sił porządkowych, to szampana nie otwierano by ani w Brukseli, ani w Warszawie. Ale zupełnie gdzie indziej - mówi prezydent Bronisław Komorowski, który przebywa z oficjalną wizytą w krajach arabskich.
REKLAMA
(źródło: TVN24/x-news)
18.36
Władze będą działać tylko w ramach prawa i nigdy nie użyją siły przeciwko pokojowym zebraniom - napisał Wiktor Janukowycz w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej prezydenta.
17.41
Ukraińskie MSW nie wyklucza wariantu siłowego dla zdemontowania barykad na kijowskim Majdanie. Takiej opcji nie wykluczył rzecznik Ministerstwa, Wiktor Ratuszniak. Wcześniej prezydent Wiktor Janukowycz zapowiedział, że siły nie użyje, jeśli protesty będą pokojowe.
REKLAMA
17.29
Około 1 w nocy z wtorku na środę ukraińska milicja rozpoczęła kolejny szturm na barykady ustawione na Majdanie Niepodległości. Protestujący bronili się zaciekle. Mimo mrozu, jeden z uczestników półnago próbował zatrzymać atakujące oddziały.
Zobacz film
(źródło: CNN Newsource/x-news)
17.17
Prezydent Wiktor Janukowycz wezwał siły polityczne, społeczeństwo i duchowieństwo do dialogu narodowego, który doprowadziłby do zakończenia trwającego w jego kraju konfliktu - podała jego administracja. Szef państwa oświadczył, że gotów jest uczestniczyć w takim okrągłym stole osobiście.
REKLAMA
16.46
Wiktor Janukowycz w ciągu doby przedstawi propozycję rozwiązania kryzysu politycznego na Ukrainie. Takie zapewnienie usłyszała od prezydenta Ukrainy szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton.
16.35
Zobacz co się dzieje w kijowskim ratuszu okupowanym przez demonstrantów.
(źródło: TVN24/x-news)
REKLAMA
15.50
Ewentualne ostre działania ukraińskich sił porządkowych zablokują możliwość znalezienia porozumienia z Unią Europejską - mówi prezydent Bronisław Komorowski. Jego zdaniem, jest jednak szansa na rozmnowy pomiędzy skłóconymi ukraińskimi politykami.
15.44
Białoruscy pisarze popierają ukraińskich demonstrantów. W specjalnym oświadczeniu Niezależny Związek Pisarzy Białoruskich pisze, że „dołączaja swój głos do wolnych ukraińskich hymnów i życzy bratniemu, sąsiedniemu narodowi wytrzymałości, mądrości i męstwa na europejskiej drodze”. Pod oświadczeniem podpisało się 35 pisarzy, w tym tak znani jak Nil Hilewicz, Ryhor Baradulini Aleś Razanau.
15.28
Atak milicji na uczestników protestów na Majdanie Niepodległości w Kijowie zamknął drogę do porozumienia z władzami - oświadczył w środę jeden z liderów ukraińskiej opozycji Witalij Kliczko. Według niego, nie może być porozumienia z człowiekiem, który nie liczy się ze stanowiskiem innych. - Pozostaje tylko jedna droga: całkowita zmiana władzy - powiedział Kliczko.
15.11
Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz chce rozmawiać z opozycją. Takie zapewnienie usłyszała od niego szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton. - W trakcie długiej dyskusji, którą przeprowadziłam z prezydentem, zapewnił mnie, że gotów jest do dialogu. A ja apeluję, by do niego przystąpił - czytamy w komunikacie Ashton.
REKLAMA
15.07
Przyspieszone wybory na Ukrainie są nieuniknione - mówi były premier i były szef Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. Zmiany na szczytach władz domaga się ukraińska opozycja. Jej zdaniem, to jedyne wyjście z obecnej sytuacji.
Jerzy Buzek (PO) i Marek Siwiec (Twój Ruch) o wydarzeniach w Kijowie (źródło:TVN24/x-news)
REKLAMA
14.55
Opozycja zingnorowała obrady okrągłego stołu. W posiedzeniu wzięli udział: jego inicjator oraz były szef państwa Leonid Kuczma, inni przedstawiciele władz i rządzącej Partii Regionów, a także komuniści, duchowni i reprezentanci organizacji pozarządowych, których nie wymieniono z nazwy.
14.50
Litewski minister spraw zagranicznych Linas Linkeviczius jedzie do Kijowa. Ma zastąpić w rozmowach z ukraińskimi władzami i liderami opozycji szefową unijnej dyplomacji Catherine Ashton. - Wolność wypowiedzi i prawo do pokojowych zgromadzeń to podstawowe wartości europejskie i żaden rząd, który utrzymuje, że wybrał unijną ścieżkę, nie może działać przeciwko nim w sposób, którego byliśmy świadkami w nocy w Kijowie - oświadczył Linkeviczius.
14.40
Dobrobyt i przyszłość Ukrainy nie powinna być przedmiotem przetargu, w którym ten kto zaoferuje więcej, dostanie nagrodę - oświadczył rzecznik Komisji Europejskiej Olivier Bailly. Jego zdaniem, umowa stowarzyszeniowa z UE jest dobra dla Ukrainy i nie będzie zmieniana.
REKLAMA
Kijów: demonstranci odparli atak milicj. Zobacz zdjęcia>>>
Nocna akcja w Kijowie. Zobacz zdjęcia>>>
Próba oczyszczenia Majdanu: relacja 10/11 grudnia >>>
13.50
Wideorelacja na żywo z Majdanu:
REKLAMA
*****
13:31
Minister spraw zagranicznych Niemiec Guido Westerwelle wzywa rząd Ukrainy, aby nie stosował przemocy wobec demonstrantów w Kijowie
13:22
Asystentka sekretarza stanu Vctoria Nuland rano rozdawała pączki na Majdanie - również berkutowcom
REKLAMA
13:13
Ukraiński minister spraw wewnętrznych zapewnia, że nikt nie będzie siłą wyganiał manifestujących z placu Niepodległości. Witalij Zacharczenko dodał, że nocna akcja milicji była związana z koniecznością ułatwienia przejazdu przez centrum.
Szef MSW wydał specjalne oświadczenie, w którym przekonywał, że z powodu demonstrantów w całym Kijowie są korki. Jego zdaniem, uzasadnienie budowy barykad przez protestujących budzi wielkie wątpliwości. Dlatego siły MSW zdecydowały się na ich usunięcie, aby nie przeszkadzały one innym obywatelom. Zaznaczył jednak, że milicja nie będzie rozpędzać demonstrantów na placu Niepodległości, ponieważ nikt nie chce ograniczać prawa obywateli do pokojowych manifestacji. „Ale nie można ignorować praw i interesów innych osób. Stolica musi normalnie funkcjonować” - dodał.
Tymczasem przed południem podlegli MSW żołnierze wojsk wewnętrznych oraz funkcjonariusze oddziałów specjalnych Berkut opuścili centrum miasta, a demonstranci zaczęli odbudowywać barykady.
13:08
Szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz weźmie udział w sobotniej konwencji krajowej SLD poświęconej m.in. sytuacji na Ukrainie - poinformowali politycy SLD. Zapowiedzieli, że zwrócą się do Schulza, by zaangażował się w mediacje UE-Ukraina.
13:01
Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton ponownie spotka się z prezydentem Wiktorem Janukowyczem - poinformowała Komisja Europejska. Szefowa unijnej dyplomacji przebywa w Kijowie z dwudniową wizytą, by rozmawiać o politycznym rozwiązaniu sporu na Ukrainie. We wtorek spotkała się z prezydentem, przedstawicielami opozycji i społeczeństwa obywatelskiego.
Jak poinformował rzecznik komisji Olivier Baily, Ashton jest bardzo zawiedziona użyciem siły wobec demonstrantów w nocy.
REKLAMA
12:57
Ku zdziwieniu wszystkich ukraińskie siły milicyjne i oddziały wojsk wewnętrznych wycofały się z okolic kijowskiego placu Niepodległości. Odjeżdżających pożegnano brawami. A teraz manifestujący odbudowują zniszczone w nocy barykady.
12:42
Sprawdzają jak daleko mogą się posunąć w swoich działaniach i ile mogą zdobyć - skomentował w radiowej Jedynce wydarzenia w Kijowie Jan Czurylowicz, doradca polityczny Clifford Eastcastle.
Jego zdaniem chodzi też o sprawdzenie reakcji strony rosyjskiej i Zachodu (w Kijowie jest dzisiaj szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton). Takie postępowanie nazwał budowaniem planu działań na bieżąco. - Nie ma strategii, jest taktyka. Plan działań powstaje w każdej chwili o ile pozwolą warunki - wyjaśnił Czurylowicz.
REKLAMA
12:20
Premier Donald Tusk poinformował, że zwrócił się w środę do szefa Rady Europejskiej, by w związku z ostatnimi wydarzeniami w Kijowie i tym co jeszcze może się tam zdarzyć, kwestia sytuacji na Ukrainie stała się "pierwszym i najważniejszym punktem" obrad zbliżającego się posiedzenia Rady.
Tusk podkreślił, że chodzi nie tylko o to, żeby dać dowód, iż cała UE skoncentrowana jest na wydarzeniach w Kijowie, ale również, aby znaleźć praktyczne drogi wyjścia z impasu, do którego tam doszło.
Premier zaznaczył, że "wydarzenia z ostatniej nocy w Kijowie budzą w nas wszystkich niepokój".
Premier mówił, że Unia Europejska powinna "wzmocnić pozytywny sygnał" wobec Ukrainy. Jego zdaniem, to nie sankcje są teraz najbardziej potrzebne: Tusk powiedział, że opowiada się za ruchem bezwizowym dla Ukraińców.
11:45
Milicja i Berkut wycofały się z Majdanu i innych miejsc protestów w centrum Kijowa. Opozycja mówi o wielkim zwycięstwie.
REKLAMA
11:27
A teraz asystent sekretarza stanu ds. Europy i Eurazji Victoria Nuland, przedstawicielka departamentu stanu USA, rozmawia z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem. Poinformowała o tym służba prasowa prezydenta.
10:57
Dyrektor w Departamencie Stanu USA Victoria Nuland odwiedziła rano Majdan Niepodległości w Kijowie, gdzie trwa impas między prounijnymi demonstrantami a milicją.
Agencja Interfax Ukraina informuje, że Nuland częstuje demonstrantów na Majdanie ciastkami, bułeczkami i chlebem. Towarzyszy jej ambasador Stanów Zjednoczonych na Ukrainie.
W pewnej chwili Nuland podeszła do stojących na Majdanie żołnierzy wojsk wewnętrznych i zaproponowała im ciastka. Żołnierze bez słowa skorzystali z poczęstunku, dziękując Amerykance uśmiechami - relacjonowała Interfax Ukraina.
10:56
Zdaniem marszałek Sejmu Ewy Kopacz, nadszedł czas na oświadczenie Unii Europejskiej, że nie zgadza się na rozwiązywanie problemów przy użyciu siły. - Mam nadzieję, że takie słowa padną z ust przebywającej w Kijowie komisarz Ashton - powiedziała.
REKLAMA
10:55
Memorandum PiS na temat polskiej polityki wschodniej, w szczególności wobec Ukrainy zostało złożone do prezydenta - poinformował w środę szef PiS Jarosław Kaczyński. Politycy PiS zaapelowali o pełną mobilizację polskiej dyplomacji ws. Ukrainy.
Prezes partii podkreślił, że potrzebna jest weryfikacja europejskiej propozycji wobec Ukrainy. - Ta, która została złożona, ma wiele mankamentów. (...) To nie może być tak, że stowarzyszenie z UE będzie potężnym ciosem dla ukraińskich gospodarstw domowych - mówił Kaczyński. Odnosząc się do aktualnej sytuacji na Ukrainie, powtórzył, że "wobec zastosowania siły, trzeba zastosować sankcje, sankcje personalne, (...) tak jak na Białorusi". Wyjaśnił, że chodzi o sankcje personalne ze strony Unii Europejskiej wobec tych, którzy zastosowali siłę, polegające na zamrożeniu kont, zakazach wjazdu.
(wideo: TVN24/x-news)
REKLAMA
10:52
Niezależni białoruscy komentatorzy w wydarzeniach na Majdanie widzą pewną analogię do rozpędzenia opozycyjnej demonstracji na Placu Niepodległości w Mińsku w 2010 roku. Widzą też w obu wydarzeniach "rękę Moskwy”.
Andrej Dynko, redaktor naczelny tygodnika „Nasza Niwa” napisał, że prezydent Ukrainy ”demonstracyjnym szturmem” Majdanu przekroczył Rubikon . W jego opinii „Wiktor Janukowycz ze swoją nieudolną polityką rozkradł Ukrainę, doprowadził na skraj bankructwa i obecnie poszedł się kłaniać Putinowi, nie zważając na to, że to grozi rozłamem kraju”.
10:38
Premier Ukrainy zapewniał w środę, że wobec pokojowych demonstrantów w centrum Kijowa nigdy nie zostanie użyta siła , a to, co się stało w ostatnich dniach, to "oczyszczanie ulic dla funkcjonowania miasta". O tym, że siła nie zostanie użyta, mówił też szef MSW.
- Żadnego stosowania siły wobec pokojowych demonstrantów nigdy nie będzie. Chodzi jedynie o oczyszczanie dróg w celu zapewnienia funkcjonowania stolicy - powiedział Mykoła Azarow otwierając w środę posiedzenie Rady Ministrów.
Szef ukraińskiego MSW Witalij Zacharczenko po raz kolejny zapewnił, że nie będzie siłowego rozpędzenia akcji protestu na Majdanie Niepodległości. I on podkreślił konieczność sprawnego działania transportu miejskiego i różnych służb, w tym pogotowia ratunkowego.
10:34
Ukraińskie oddziały specjalne Berkut wycofują się z Majdanu - relacjonuje korespondent IAR z Kijowa.
REKLAMA
10:22
Premier Ukrainy Mykoła Azarow oświadczył w środę, że kwestia przystąpienia jego kraju do Unii Celnej z Rosją, Białorusią i Kazachstanem nie zostanie poruszona w czasie spotkania w Moskwie 17 grudnia.
Azarow powiedział, że przed posiedzeniem rosyjsko-ukraińskiej Komisji Międzypaństwowej przygotowywanych jest wiele dokumentów. - Ale chcę natychmiast uciąć spekulacje i powiedzieć, że nie będzie rozmów o Unii Celnej - dodał premier na posiedzeniu rządu.
10.14
Niespokojna sytuacja na Ukrainie komentowana w Sejmie. W ocenie szefa komisji spraw zagranicznych Grzegorza Schetyny, kraj ten znalazł się na rozdrożu. Polityk podkreślił, że Unia Europejska powinna twardo postawić sprawę i wyznaczyć termin rozpoczęcia rozmów przy okrągłym stole. - To jest jedyna możliwość, żeby zatrzymać eskalację, która miała miejsce na Majdanie - powiedział.
09:52
MSZ zaniepokojone ostatnimi wydarzeniami na Ukrainie. W wydanym oświadczeniu resort wzywa do "dialogu i kompromisu, które zastąpią przemoc i demonstrację siły". Deklaruje też gotowość Polski do wsparcia europejskich aspiracji Ukrainy.
09:45
Premier Ukrainy Mykoła Azarow powiedział rano, że Ukraina potrzebuje 20 miliardów euro pomocy finansowej od Unii Europejskiej w ramach umowy stowarzyszeniowej z UE.
Rząd Ukrainy wstrzymał przygotowania do podpisania umowy, wskazując na problemy finansowe i możliwość pogorszenia stosunków gospodarczych z Rosją. Umowa miała być podpisana pod koniec listopada na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie.
REKLAMA
09:20
Pierwsze zwycięstwo opozycji na Majdanie tego ranka. Odbiła kijowski ratusz. Milicja wycofała się spod budynku, autobusy z funkcjoariuszami odjechały.
(TVN24/-x-news)
REKLAMA
09:13
Tak wyglądał poranek na Majdanie
(TVN24/x-news)
08:53
Według Piotra Pogorzelskiego, korespondenta IAR w Kijowie, oddziały specjalne Berkut wtargnęły do kijowskiego ratusza. Opozycjoniści bronią się na piętrze.
REKLAMA
08:45
Włodzimierz Cimoszewicz ocenił w Trójce, że w działaniach ukraińskich władz nie widać logiki. Wczoraj mówiły one bowiem o rozmowach z opozycją, a w nocy wysłały przeciwko niej milicję.
Zdaniem Włodzimierza Cimoszewicza, w tej chwili trzeba przede wszystkim zapobiec ewentualnemu rozlewowi krwi na Ukrainie, a sprawa umowy stowarzyszeniowej z Unią schodzi na plan dalszy.
Wlodzimierz Cimoszewicz uważa, że Unia Europejska zajmuje jasne stanowisko w sprawie sytuacji na Ukrainie, ale niewiele więcej może zrobić. Zdaniem byłego premiera, Unia ma rację, nie proponując Kijowowi pieniędzy. Ukraina otrzymała bowiem wielką szansę, jakim jest dostęp do unijnego rynku. Musi jednak sama przeprowadzić konieczne reformy. Mówiąc o stosunku polskich polityków do wydarzeń w Kijowie, Cimoszewicz powiedział, że byłoby dobrze, gdyby nie kierowali się oni względami polityki wewnętrznej. Obecnie trwa bowiem w Polsce swego rodzaju licytacja, kto bardziej popiera Ukraińców. Zdaniem Cimoszewicza, w tej chwili trzeba przede wszystkim zapobiec ewentualnemu rozlewowi krwi na Ukrainie. Sprawa umowy stowarzyszeniowej z Unią schodzi na plan dalszy.
08:35
Szef MON Tomasz Siemoniak zapewnił w Jedynce, że wydarzenia w Kijowie są z uwagą obserwowane w jego resorcie i rządzie . Tomasz Siemoniak podkreślił, że śledził wydarzenia na Ukrainie, do jakich doszło ubiegłej nocy.
- Źle się dzieje, jeśli jest używana siła, ona utrudnia dialog polityczny - zaznaczył Siemoniak. Jednocześnie według niego, międzynarodowy rozgłos może pomóc naszemu wschodniemu sąsiadowi. Przypomniał, że w sprawie nocnych wydarzeń wypowiedzieli się już szefowie unijnej i amerykańskiej dyplomacji.
REKLAMA
08:26
Szturm Berkutu na ratusz, o którym pisaliśmy przed momentem, okazał się nieudany. Milicja się wycofała.
W ratuszu miejskim w Kijowie przebywa obecnie 200 zwolenników integracji Ukrainy z UE. Milicjanci wycofali się do autobusów, którymi przybyli pod gmach władz miejskich.
W trakcie ataku antyrządowi demonstranci polewali funkcjonariuszy wodą, wykorzystując sprzęt przeciwpożarowy. Gdy ci wycofali się do autobusów, tłum podszedł do pojazdów i zaczął obrzucać je kawałkami drewna. Demonstranci zablokowali autobusy i uniemożliwiają im odjazd. Pod autobusy wrzucono świecę dymną.
Oddziały samoobrony Majdanu Niepodległości starają się przeszkodzić atakowi na milicjantów i wzywają, by nie dać się sprowokować.
08:15
Kilka filmów z nocnej akcji Berkutu ( Więcej >>> )
REKLAMA
08:02
Ukraińskie oddziały specjalne Berkut zaatakowały ratusz w Kijowie. W budynku przebywa około dwustu zwolenników opozycji - informuje korespondent IAR z Kijowa
07:50
Ambasador Ukrainy wezwany do Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Markijan Malski ma się tam stawić o godzinie 10.
Poinformował o tym na Twitterze rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski, który napisał: "Wzywamy do dialogu, potępiamy przemoc."
07:45
Poranny komentarz o sytuacji na Ukrainie. - Ukraina i jej sąsiedzi muszą liczyć na siebie, by bronić się przed agresją Władimira Putina. Nie oczekujcie, że Niemcy przeciwstawią się Rosji - pisze na łamach "Wall Street Journal" John Vinocur, były redaktor naczelny "International Herald Tribune".
REKLAMA
- Z Waszyngtonem, który się wycofał, oraz z Berlinem, wciąż alergicznie reagującym na konflikty, Ukraina i jej sąsiedzi są zdani na siebie wobec agresji Putina - ocenia Vinocur.
Przekonuje on, że obecna sytuacja w Europie Wschodniej stanowi "pilne wyzwanie" dla Zachodu oraz promowanego przez niego pojęcia Europy "wolnej jako całości". Zauważa jednak, że podczas gdy zachodni politycy z radosnym optymizmem "wciąż mówią o tym, że bliskie związki Ukrainy z Zachodem są zgodne z interesami Rosji, a nawet dla nich korzystne, Putin kieruje się własnymi kalkulacjami". Putin - dodaje Vinocur - pamięta, że kiedy rosyjskie wojska zajęły w 2008 roku Gruzję, to "ani (kanclerz Niemiec) Angela Merkel ani (ówczesny prezydent USA) George W. Bush ich nie wycofali".
07:10
Szturm na Majdan zapowiadał się już od dwóch dni. W poniedziałek teren, gdzie odbywają się protesty, otoczyły oddziały wojsk wewnętrznych. MSW twierdziło, że funkcjonariusze mają zamienić tych, którzy odbywają służbę. Okazało się to jednak nieprawdą. Zmasowana obecność milicji, oddziałów specjalnych i żołnierzy była potrzebna władzom do likwidacji części protestu. Oficjalnym powodem była konieczność umożliwienia swobodnego przejazdu w centrum miasta.
07:00
Antyrządowi manifestanci wzmacniają barykady wokół placu Niepodległości w Kijowie. Kluczowym miejscem jest budynek państwowych związków zawodowych.
REKLAMA
W budynku znajduje się sztab opozycji, tam też jest kuchnia, gdzie było przygotowywane jedzenie dla manifestujących, w tym ciepłe posiłki. Piosenkarka Rusłana apelowała ze sceny do kijowian, aby przychodząc na Majdan przynosili ze sobą jedzenie i herbatę i rozdawali ją protestującym.
W budynku państwowych związków zawodowych zabarykadowała się część manifestantów. Jest ona jednak odgrodzona od placu Niepodległości podwójnym kordonem milicji. Kierujący protestem Andrij Parubij mówił, że ma nadzieję, że uda się odbić budynek, dlatego wzmacniają tam barykady.
Mężczyźni masowo odpowiedzieli na apel. Cały czas przed siedzibą związków zawodowych dochodzi do przepychanek.
Oficjalnie budynek państwowych związków zawodowych został wynajęty przez opozycję do 25 grudnia.
06:30
John Kerry: Stany Zjednoczone stoją ramię w ramię z narodem ukraińskim. Sekretarz stanu USA potępił użycie siły.
06:25
Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton jest nadal w Kijowie. W nocy wydała oświadczenie w sprawie wydarzeń na Majdanie . W nocy oświadczyła ona, że z przykrością patrzy na wykorzystanie siły dla usunięcia demonstrantów z centrum Kijowa. Dodała, że nie powinno się działać pod osłoną nocy. - Dialog z politykami i społeczeństwem, wykorzystanie argumentów jest zawsze lepsze niż argument siły - napisała.
06:20
Tłum milicji, usiłującej spychać tarczami protestujących (wideo)
REKLAMA
(TVN24/x-news)
Protesty na Ukrainie - zobacz serwis specjalny >>>
05.50
Czterogodzinny atak na Majdan zakończył się wycofanierm milicji.
REKLAMA
05.38
- Stany Zjednoczone wyrażają niesmak z powodu decyzji władz ukraińskich, aby odpowiedzieć na pokojową demonstrację na Majdanie w Kijowie specjalnymi oddziałami policji, buldożerami i pałkami, a nie poszanowaniem demokratycznych praw i ludzkiej godności - powiedział amerykański skeretarz stanu John Kerry
05.18
Choć padły barykady padły, na Majdanie jest coraz więcej ludzi. Niszczenie barykad obserwował specjalny wysłannik Polskiego Radia, Tomasz Majka.
04.44
Na Majdanie zebrało się ok. 15 tysięcy ludzi.
REKLAMA
04.32
Kijowianie przybywajcie! - apelują uczestnicy manifestacji na placu Niepodległości. W ukraińskiej stolicy nie ma nocnego transportu publicznego, dlatego liczba protestujących zacznie wzrastać, gdy ruszą metro i autobusy.
04.05
Kijowski ratusz nadal w rękach opozycji. W środku zabarykadowało się około 200 manifestantów.
REKLAMA
04.00
- Nie przebaczymy. Jutro będą tu miliony i ten reżim upadnie . Prezydent Janukowycz napluł w twarz Ameryce i 28 krajom UE - powiedział jeden z przywódców opozycji ukraińskiej Arsenij Jaceniuk.
03.04
Na placu Niepodległości coraz więcej protestujących.
03.26
Oddziały specjalne Berkut szturmują kijowski ratusz. W środku zabarykadowało się około 200 manifestantów.
REKLAMA
03.00
- Jestem pewien, że się obronimy! Jest nas 46 milionów obywateli, którzy chcą żyć w normalnym kraju. Zaraz będzie nas na Majdanie więcej. Zwracam się do Berkuta: nie łamcie prawa! - nawołuje ze sceny Kliczko.
02.53
- Wszyscy na Majdan! - nawołuje ze sceny na placu Niepodległości w Kijowie jeden z liderów ukraińskiej opozycji i znany bokser Witalij Kliczko, podczas gdy ok. tysiąca ubranych w kaski milicjantów napiera na to miejsce od południowej części placu.
02.40
Ambasador USA w Kijowie Geoffrey Pyatt napisał na Twitterze, że opozycja "pokazuje opanowanie, jak Gandhi".
REKLAMA
02.36
Unia Europejska apeluje do ukraińskich służb. Unijna ambasada w Kijowie poinformowała, że próbuje się skontaktować z "kompetentnymi i odpowiedzialnymi” osobami w organach ścigania, aby zaapelować o niewykorzystywanie siły w stosunku do zwykłych obywateli.
02.31
Szwedzki minister spraw zagranicznych Carl Bildt na Twitterze: "Represje to nie droga do przodu dla Ukrainy - potrzebne są reformy".
02.28
REKLAMA
Według rozkazu - milicja ma do rana usunąć protestujących z placu Niepodległości.
02.23
WItalij Kliczko jest już na Majdanie. Lider partii UDAR przemawia do protestujących.
02.18
Milicja spycha protestujących wgłąb placu Niepodległości.
02.14
Funkcjonariusze Berkutu zniszczyli ostatnią barykadę otaczającą plac Niepodległości w Kijowie!
REKLAMA
02.10
Agnieszka Romaszewska na Twitterze:
02.06
Funkcjonariusze Berkutu próbują sforsować jedną z ostatnich barykad na placu Niepodległości. Demonstranci stawiają opór, ale Berkut powoli stawia na swoim.
01.56
Na Majdanie nie dochodzi do poważniejszych zamieszek. Na plac przyjechał ciężki sprzęt, którym prawdopodobnie będą usuwane elementy barykad.
REKLAMA
01.45
Milicja i służby komunalne rozbierają barykady na głównym placu stolicy Ukrainy. Ludzie stoją naprzeciwko kordonów milicyjnych i krzyczą "Razem i do końca!"
01.38
Oddziały samoobrony stawiały opór na barykadzie, ale jej nie obroniły. Funkcjonariusze otoczyli siedzibę państwowych związków zawodowych, gdzie mieści się sztab protestu.
Zobacz relację wideo z miejsca zdarzenia >>>
REKLAMA
01.20
Majdan został oddzielony od sztabu w siedzibie państwowych związków zawodowych.
01.12
Oddziały specjalne ukraińskiej milicji przedostały się na Majdan. Wcześniej otoczyły plac z kilku stron.
01.00
Wojska Wewnętrzne MSW w towarzystwie specjalnych oddziałów milicji Berkut zablokowały wszystkie dojścia do Majdanu Niepodległości w Kijowie.
REKLAMA
00.40
Milicjanci, których jest ok. 2 tysięcy, próbują zniszczyć barykadę na ulicy Instytuckiej w Kijowie, która jest jedną z ostatnich przeszkód na drodze do Majdanu Niepodległości.
00.30
Na ulicy Instytuckiej i przed ratuszem oficjalnie przeczytano decyzję sądu mówiącą o tym, że nie wolno blokować chodników i dróg umieszczając różne przedmioty.
REKLAMA
00.15
Duże siły milicyjne przystąpiły do barykady przed Majdanem.
PAP/IAR/sm,aj/polskieradio.pl/agkm/asop
REKLAMA