Wybierzesz OFE? Twoje pieniądze i tak trafią do ZUS
Na podjęcie decyzji OFE czy ZUS przyszli emeryci będą mieli 4 miesiące. Ale nie każda deklaracja będzie wiążąca. Jeśli komuś do wypłacenia świadczenia pozostało mniej niż 10 lat i tak składki takiej osoby trafią do ZUS.
2013-12-29, 10:33
Ustawa o OFE została już podpisania przez prezydenta. Najważniejsze zmiany to przeniesienie połowy aktywów z OFE do ZUS i wprowadzenie deklaracji dalszego uczestnictwa w OFE.
Prezydent podpisał ustawę o OFE i skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego
W ramach reformy systemu emerytalnego rząd wprowadza także tzw. suwak bezpieczeństwa. Na 10 lat przed przejściem na emeryturę, środki zgromadzone w OFE będą stopniowo przenoszone do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Co roku proporcjonalna kwota pieniędzy będzie przelewana przez towarzystwo emerytalne do ZUS. Dokładnie na fundusz emerytalny FUS i ewidencjonowany na prowadzonym przez Zakład subkoncie.
Najważniejsze bezpieczeństwo
Jak tłumaczy ministerstwo pracy, ma to zabezpieczyć przyszłych świadczeniobiorców przed wahaniami giełdowymi. Resort powołuje się na sytuację sprzed kilku lat. Od szczytu w 2006 roku w zaledwie dwa lata indeks warszawskiej giełdy WIG stracił 70% wartości, a WIG20 ponad 60%. Jednocześnie w tym okresie wartość średniej ważonej jednostki rozrachunkowej spadła z 29,80 zł, do 22,90 zł.
REKLAMA
Przymusowy ZUS
Ministerstwo pracy wprowadzenie suwaka bezpieczeństwa zapowiadało od kilku miesięcy. Ale o innym przepisie już tak chętnie nie mówiło. Okazuje się, że na 10 lat przed emeryturą prawie żadna nowa składka nie zostanie przekazana do OFE. I dotyczy to wszystkich ubezpieczonych, niezależnie od ich decyzji.
Czy Trybunał Konstytucyjny uratuje OFE?
W praktyce oznacza to przymusowe przeniesienie do ZUS części przyszłych emerytów. Bo nawet składając deklarację o pozostaniu w OFE, osoba która skorzysta ze świadczenia za mniej niż 10 lat, i tak trafi do ZUS. A razem z nią prawie wszystkie składki, tłumaczyła na antenie radiowej Jedynki prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych Małgorzata Rusewicz.
Deklaracja na trzy miesiące
Resort pracy wprowadzenie tej regulacji tłumaczy bezpieczeństwem wypłat przyszłych świadczeń. W przesłanym nam komentarzu ministerstwo podkreśla, że w przypadku osób, którym do emerytury pozostało mniej, niż 10 lat i tak część ich pieniędzy trafi do OFE. Dokładnie… 3 składki. Za sierpień, wrzesień i październik przyszłego roku. Bo zgodnie z ustawą dokładnie od 31 października ZUS zaprzestanie przekazywania składek w przypadku takich ubezpieczonych.
REKLAMA
Sprawa dla Trybunału Konstytucyjnego
Zdaniem Małgorzaty Rusewicz ta sprawa powinna być zbadana przez Trybunał Konstytucyjny. – To jest taki wątek, który również powinien się pojawić w pytaniach prezydenta do Trybunału – mówi szefowa Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych.
A lista wątpliwości zgłoszonych przez Kancelarię Prezydenta już jest długa. Chodzi między innymi o kwestie zakazu inwestowania w obligacje przez Otwarte Fundusze Emerytalne, nakaz inwestowania większej części aktywów w akcje oraz - jak twierdzą niektórzy prawnicy - zbyt daleko idącą ingerencję państwa w swobodę działalności gospodarczej.
Niepokój prezydenta budzi także nowa formuła funkcjonowania OFE, które stają się funduszami agresywnymi, nie mającymi możliwości prowadzenia zrównoważonej polityki inwestycyjnej.
Krzysztof Rzyman i IAR
REKLAMA
REKLAMA