Anders Breivik uważa się za więźnia politycznego

Morderca, który zabił 77 osób podczas ataków 22 lipca 2011 roku, ponownie skarży się na warunki w więzieniu, w którym odbywa karę 21 lat pozbawienia wolności. Nie okazuje też żadnej skruchy.

2014-01-10, 17:40

Anders Breivik uważa się za więźnia politycznego
Zdjęcie z "Manifestu" terrorysty Andersa Breivika. Foto: Wikimedia Commons

W najnowszym liście, skierowanym między innymi do międzynarodowej prasy, Breivik twierdzi, że nie przeżyje odsiadki. 34-letni Norweg, nie uważa się za terrorystę, ale za osobę więzioną z powodów politycznych. Pismo powstało w październiku ubiegłego roku, ale dopiero teraz dotarło ono do odbiorców, przepuszczone przez cenzurę więzienną.

Breivik określa, zdetonowanie pomby w centrum Oslo a potem zastrzelenie przez siebie bezbronnych młodych ludzi na wysepce Utöya "czynem heroicznym". List zaadresował do kilkunastu redakcji największych gazet jak też do swego adwokata, władz norweskich, policji i kierownictwa więzienia, w którym odbywa karę.

Morderca pisze, że przetrzymywany jest w - najgorszych w Europie warunkach - i poddawany torturom. Jak twierdzi, warunki te są zaprzeczeniem należnych mu praw obywatelskich, a stworzono je, by doprowadzić go do samobójstwa. Na 30 stronach listu są również przedstawione poglądy Breivika. Nie ma natomiast, jak piszą norweskie media, cienia skruchy, śladów wyrzutów sumienia, czy współczucia dla ofiar i ich rodzin.

22 lipca 2011 roku dochodziła godz. 16, gdy przed budynkami rządowymi w Oslo eksplodowały ładunki wybuchowe. Bomby zabiły w sumie osiem osób. Dwie godziny później Anders Behring Breivik otworzył ogień do młodzieży przebywającej na obozie na wyspie Utoya. Zabił 69 osób. Wkrótce potem sam oddał się w ręce policji. Wyjaśnił, że dokonał zamachów, by chronić Norwegię przed islamem i wielokulturowością.

REKLAMA

W sierpniu 2012 roku został skazany na 21 lat więzienia z możliwością przedłużania kary, dopóki będzie uznawany za groźnego dla społeczeństwa. Jest to najwyższa kara w Norwegii, w której karę śmierci zniesiono w 1971 roku.

mc

''

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej