Działacze opozycji otrzymają pomoc finansową od państwa?
Senatorowie zajmą się projektem ustawy o pomocy dla działaczy opozycji demokratycznej oraz osób represjonowanych z powodów politycznych.
2014-01-29, 09:39
Posłuchaj
Senacki projekt ustawy ma na celu zagwarantowanie pomocy działaczom opozycji demokratycznej i osobom represjonowanym z powodów politycznych w okresie od 1 stycznia 1957 roku do 4 czerwca 1989 roku znajdującym się w szczególnie trudnej sytuacji materialnej. Warunkiem przyznania świadczenia będzie uzyskanie przez osobę zainteresowaną statusu działacza opozycji lub osoby represjonowanej oraz spełnienie kryterium dochodowego.
Senator PO Jan Rulewski, który w latach 1980-81 przewodniczył regionowi bydgoskiemu NSZZ "Solidarność", powiedział, że projekt mógłby opuścić Senat jeszcze w styczniu i trafić do Sejmu. Założenie - według niego - jest takie, że ustawa zaczęłaby obowiązywać 1 czerwca, jeszcze przed 25. rocznicą wyborów z 4 czerwca 1989 roku.
- Ustawa wychodzi naprzeciw oczekiwaniom wielu środowisk. Zakłada po pierwsze, że definiujemy kto był opozycją demokratyczną i kto był prześladowany, żeby określić m.in. środki niezbędne dla udzielenia pomocy. Wszyscy członkowie opozycji antykomunistycznej i osoby prześladowane, jeśli ich status materialny na osobę w rodzinie będzie poniżej 1,5 tys. zł otrzymają pomoc na poziomie minimalnej emerytury - wyjaśnił Rulewski. Dodał, że ustawa obejmie także wdowy i wdowców po dawnych opozycjonistach.
Decyzje w sprawie udzielenia pomocy będzie podejmował Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych w porozumieniu z IPN.
HISTORIA w portalu PolskieRadio.pl>>>
48. posiedzenie Senatu
Również w środę senatorowie zajmą się zmianą kodeksu wyborczego w związku z wyborami do Parlamentu Europejskiego. Dotyczy ona dwóch kwestii. Pierwsza zmienia sposób wyliczania limitów wydatków na kampanię w wyborach do europarlamentu. Druga wprowadza oświadczenia w miejsce dotychczasowych zaświadczeń, że kandydat nie jest pozbawiony prawa wyborczego.
Senat omówi również - wzbudzającą protesty opozycji - ustawę określającą zasady udziału zagranicznych funkcjonariuszy i pracowników we wspólnych operacjach lub działaniach ratowniczych w Polsce. W założeniu MSW ma ona usprawnić współpracę m.in. podczas katastrof i klęsk żywiołowych. Z kolei PiS nazywa ją "ustawą o bratniej pomocy" i pyta: "Do czego potrzebne są rządowi uzbrojone posiłki z obcych państw?".
Ponadto senatorowie wysłuchają informacji o stanie wdrożenia programu "Inwestycje Polskie", którą przedstawi wiceminister skarbu Paweł Tamborski. Program ma na celu utrzymanie tempa wzrostu inwestycji i PKB oraz tworzenie miejsc pracy poprzez zapewnienie finansowania długoterminowych i rentownych projektów infrastrukturalnych.
Porządek posiedzenia zostanie najprawdopodobniej rozszerzony o uchwaloną w ubiegłym tygodniu przez Sejm nowelizację ustawy o lasach. Zakłada ona, że Lasy Państwowe będą odprowadzać do budżetu państwa część swych przychodów.
Być może na posiedzeniu zostanie poruszony także temat nowelizacji ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju, ważnej ze względu na prawidłowe i efektywne wykorzystanie środków z nowego budżetu Unii Europejskiej na lata 2014-2020.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, PAP, kk
REKLAMA
REKLAMA