MSZ Ukrainy: niewyważona rezolucja Parlamentu Europejskiego

MSZ w Kijowie jest rozczarowane "stronniczymi ocenami" działań podejmowanych przez władze Ukrainy zawartymi w czwartkowej rezolucji Parlamentu Europejskiego.

2014-02-06, 20:43

MSZ Ukrainy: niewyważona rezolucja Parlamentu Europejskiego
(zdjęcie ilustracyjne). Foto: MSZ Ukrainy/Facebook

Posłuchaj

Relacja Piotra Pogorzelskiego z Kijowa (IAR): Bruksela nie zauważa wysiłków Kijowa na rzecz pokojowego uregulowania kryzysu politycznego
+
Dodaj do playlisty

- Niewyważony charakter rezolucji nie sprzyja uregulowaniu konfliktu - głosi oświadczenie ministerstwa. Zdaniem MSZ rezolucja zawiera sygnały, które są zbieżne ze sposobem, w jaki władze ukraińskie próbują uregulować kryzys, PE apeluje bowiem do protestujących o zachowanie pokojowego charakteru ich akcji. Jednak uchwalony w Strasburgu dokument "ignoruje większość konstruktywnych wysiłków" podejmowanych przez władze Ukrainy - oznajmił resort.

Protesty na Ukrainie - serwis specjalny >>>
- Niewyważony charakter rezolucji, a także apele o wprowadzenie działań ograniczających (czyli sankcji (…)) ze strony UE nie sprzyjają kształtowaniu pojednania i atmosfery wzajemnego zaufania na Ukrainie, a w konsekwencji szkodzą procesowi stabilizowania sytuacji - czytamy.
MSZ podkreśliło, że Ukraińcy sami są w stanie znaleźć drogi wyjścia z kryzysu politycznego "za stołem rozmów pomiędzy władzami, opozycją i przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego naszego państwa".

Ukraińscy dyplomaci występują przeciw polityce Kijowa. List otwarty >>>

Rezolucja Parlamentu Europejskiego

PE w rezolucji potępił przemoc na Ukrainie, wezwał do politycznego rozwiązania kryzysu, a apelując do państw UE o przygotowanie wsparcia finansowego dla tego kraju, zagroził mu także sankcjami.
Eurodeputowani wyrazili solidarność z Ukraińcami, którzy domagają się demokracji i europejskiej perspektywy dla swojego kraju. PE skrytykował "nadmierne użycie siły" przez milicję, lecz także przemoc stosowaną przez prorządowych dresiarzy i opozycyjnych ultranacjonalistów.
Parlament "domaga się, by prezydent (Wiktor) Janukowycz położył kres haniebnej praktyce oddziałów prewencyjnych milicji Berkut i innych sił bezpieczeństwa, polegającej na uprowadzaniu, nękaniu, torturowaniu, biciu i poniżaniu osób popierających Euromajdan, a także arbitralnym aresztowaniom i przedłużającemu się przetrzymywaniu w areszcie śledczym" - apelują europosłowie.
W rezolucji podkreślono, że Unia Europejska jest gotowa podpisać umowę stowarzyszeniową z Ukrainą, gdy rozwiązany zostanie kryzys polityczny i zostaną spełnione warunki stawiane przez UE. Eurodeputowani zwrócili się do UE, USA, Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Banku Światowego, Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju oraz Europejskiego Banku Inwestycyjnego o kontynuowanie prac nad ofertą finansowego wsparcia reform na Ukrainie, aby poprawić dramatyczną sytuację ekonomiczną oraz społeczną tego kraju.

Parlament Europejski przyjął także w czwartek rezolucję, krytykującą Rosję za wywieranie nacisków na jej sąsiadów, członków programu Partnerstwo Wschodnie, którzy chcieliby bliżej współpracować z Brukselą niż z Kremlem.

REKLAMA

Rosja tymczasem coraz silniej naciska na prezydenta Ukrainy, by zastosował rozwiązanie siłowe w kraju. Pojawiają się też sugestie o możliwej pomocy w takiej akcji z zewnątrz.

PAP/agkm

(Wideo: fragmenty z debaty o Ukrainie w Parlamencie Europejskim)

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej