Migranci w Polsce okiem kamery
„Zoom na różnorodność” to konkurs dla studentów i amatorów sztuk filmowych zainteresowanych tematyką migracji. Uczestnicy maja za zadanie przybliżyć życie migrantów w Polsce i pokazać ich pozytywny wpływ na naszą kulturę i gospodarkę.
2014-02-12, 18:11
Posłuchaj
Filmy konkursowe mają przybliżyć życie ludności przyjezdnej w Polsce, ale przede wszystkim pokazać, w jaki sposób przyczyniają się do różnorodności i wzbogacają nasz kraj. Zwycięzcy konkursu otrzymają nagrody pieniężne i będą mogli zaprezentować swoje dzieła w ramach Planete+ Doc Film Festival.
- Często mówi się o migracji w kontekście tragedii ludzkich, barier, wyzwań. Chcielibyśmy pokazać to drugie oblicze, o którym mówi się mniej. Wielu migrantów ma pozytywny wpływ na gospodarczy i swój własny rozwój. Chcemy pokazać to, jak ich przyjazd przyczynia się do rozwoju kraju. To ta część migracji, o której się nie mówi – podkreślała Anna Rostocka, Dyrektor Biura Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji w Warszawie.
Więcej niż tolerancja
Migranci, niezależnie od tego, jak dobrze radzą sobie w nowym otoczeniu, spotykają się często z objawami nietolerancji a nawet nienawiści. Jak twierdzi Anna Rostocka, podstawą tolerancji jest poznanie i zrozumienie drugiego człowieka.
- Chcemy, aby te filmy przyczyniały się do poznawania migrantów i szerzenia tolerancji. Im bardziej będziemy ich rozumieli, tym bardziej tolerancyjni będziemy. To jest coś więcej niż tylko tolerancja, to wzajemna akceptacja. Chodzi o ty, by wspólnie tworzyć spójne społeczeństwo – powiedziała Anna Rostocka, Gość PR24.
REKLAMA
Anna Mikołajewska
REKLAMA