Jaceniuk po rozmowach z Merkel: to nie koniec walki o wolną Ukrainę

Lider ukraińskiej opozycji spotkał się w Berlinie z kanclerz Niemiec. W rozmowach z szefową niemieckiego rządu brał udział także Witalij Kliczko.

2014-02-18, 08:40

Jaceniuk po rozmowach z Merkel: to nie koniec walki o wolną Ukrainę

Posłuchaj

Niemcy: Kliczko i Jaceniuk u Merkel - relacja Wojciecha Szymańskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Opozycjoniści dziękowali Angeli Merkel za zainteresowanie sytuacją w ich kraju. Kliczko mówił, że życzy sobie, aby Niemcy odgrywały jeszcze większą rolę w rozwiązywaniu konfliktu na Ukrainie.

Lider partii Udar przekonywał, że nie można nie doceniać roli tego kraju, a zwłaszcza roli kanclerz, która jest jednym z najbardziej wpływowych polityków świata. Jak podkreślał, postawa Niemiec i Unii Europejskiej ma duży wpływ na to, jak rozwija się sytuacja polityczna na Ukrainie.

Arsenij Jaceniuk dodawał z kolei, że wierzy, iż w jego kraju uda się przezwyciężyć głęboki kryzys polityczny i ekonomiczny. Jak mówił, to najbardziej dramatyczny okres odkąd Ukraina uzyskała niepodległość, ale mieszkańcy kraju walczą o wolność i będą walczyć, aż do zwycięstwa.

Podczas spotkania z Angelą Merkel była także mowa o ewentualnych sankcjach wobec władz w Kijowie. Jaceniuk powiedział, że ta sprawa pozostaje otwarta.

REKLAMA

<<<Jaceniuk: powiemy Merkel, czego Ukraina oczekuje od Europy>>>

Alternatywny rząd?

Ukraińska opozycja ogłosiła w niedzielę, że przystępuje do formowania alternatywnego rządu , którego zadaniem będzie m.in. doprowadzenie do podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską oraz uwolnienie więźniów politycznych z Julią Tymoszenko na czele.

Arsenij Jaceniuk oświadczył jednocześnie, że odrzuca propozycję objęcia teki premiera, którą otrzymał niedawno od prezydenta Wiktora Janukowycza.

<<<"Władza pęka w szwach. Razem musimy luzować jej śrubki">>>

REKLAMA

Protesty w Kijowie

Ukraińcy protestują na kijowskim Majdanie od 21 listopada. Powodem była rezygnacja władz z podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Po brutalnym użyciu siły wobec demonstrantów, Ukraińcy zaczęli domagać się wcześniejszych wyborów prezydenckich i parlamentarnych. Janukowycz zdymisjonował pod koniec stycznia gabinet Mykoły Azarowa - wciąż jednak nie wyznaczył nowego premiera. Obowiązki szefa rządu sprawuje Serhij Arbuzow, a członkowie gabinetu wypełniają swoje obowiązki do czasu powołania ich następców.

Na otoczonym barykadami Majdanie  w centrum Kijowa stoi miasteczko namiotowe.

Protesty na Ukrainie - serwis specjalny >>

IAR,PAP,kh

REKLAMA

''

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej