Porozumienie podpisane, ale Majdan się nie poddaje. "Janukowycz do więzienia!" [relacja]

"Żadnej ugody!", "Tylko więzienie!" - krzyczy tłum na Majdanie. Protestujący zapowiadają, że nie ustąpią dopóki prezydent Wiktor Janukowycz nie poda się do dymisji.

2014-02-21, 21:19

Porozumienie podpisane, ale Majdan się nie poddaje. "Janukowycz do więzienia!" [relacja]

Posłuchaj

Prezydent Wiktor Janukowycz i trzej liderzy ukraińskiej opozycji podpisali porozumienie w sprawie wyjścia Ukrainy z obecnego kryzysu - relacja z Kijowa Pawła Buszko/IAR
+
Dodaj do playlisty

Wideorelacja na żywo z Majdanu >>>

Protesty na Ukrainie - serwis specjalny >>>

Zapalmy świeczki w oknach na rzecz solidarności z Ukrainą>>>

21.10

Majdan wygwizdał polityków opozycji, którzy podpisali porozumienie z prezydentem Wiktorem Janukowyczem. Jeden z liderów Prawego Sektora, skrajnego skrzydła demonstrantów, ostro krytykował kompromis. Zapowiedział, że jego ludzie rozpoczną szturm, jeśli prezydent zostanie na stanowisku.

REKLAMA

20.55

Rosja jest gotowa na dialog z nowymi władzami Ukrainy. Zapewnił o tym przewodniczący parlamentarnej komisji do spraw Wspólnoty Niepodległych Państw Leonid Słucki. Deputowany dał do zrozumienia, że Moskwa zdaje sobie sprawę, iż dialog ten może nie być łatwy.

20.30

We Lwowie ogłoszona została trzydniowa żałoba. Ludzie chcą w ten sposób uczcić pamięć osób, które zginęły w Kijowie. Ograniczono do minimum wszelkie imprezy rozrywkowe, a flagi ukraińskie na gmachach państwowych i samorządowych przepasano kirem.

Andrij Sadowyj - burmistrz Lwowa tłumaczy w rozmowie z Polskim Radiem, że jego miasto - jest wolne od morderców i bandytów. Jest wzorem dla innych w naszym państwie. Co robi Lwów, naśladują potem inne miasta - powiedział polityk. Porównał przy tym Ukrainę do człowieka. - Kijów jest sercem, a Lwów duszą Ukrainy.

20.00

Obalenie reżimu Wiktora Janukowycza to mniejsze zło. Tak twierdzi rosyjski publicysta Aleksandr Skobow. W jego opinii to właśnie władze Ukrainy ponoszą odpowiedzialność za dramatyczne wydarzenia i zantagonizowanie mieszkańców zachodnich i wschodnich regionów kraju.
W tekście publikowanym przez portal "Grań” Aleksandr Skobow stwierdza, że za wybuch nienawiści zawsze odpowiedzialna jest władza.

REKLAMA

19.40

- To kompromis optymalny na ten moment - tak szef polskiego MSZ Radosław Sikorski komentuje porozumienie zawarte przez prezydenta Janukowicza i opozycję. W rozmowie ze specjalnym wysłannikiem Polskiego Radia do Kijowa minister tłumaczył, że kompromis nigdy nie może zadowolić wszystkich. Jednak jego zdaniem uspokojenie sytuacji na Ukrainie jest już wyczuwalne. - Byłem świadkiem jak wojska specjalne są wycofywane sprzed siedziby prezydenta. Również ukraińska władza czuje, że napięcie będzie spadało - dodał Sikorski.

Minister był jednym z negocjatorów porozumienia z ramienia Unii Europejskiej.

19.30

Szef ukraińskiego parlamentu nie chciał w piątek głosowania nad odwołaniem prokuratora generalnego. O usunięcie Wiktora Pszonki ze stanowiska wnioskowali posłowie opozycji.
Deputowani zbiorą się znów jutro o godzinie 10 rano czasu miejscowego. Brak w nowym rządzie Wiktora Pszonki i Witalija Zacharczenki był warunkiem zgody na porozumienie z prezydentem, który stawiała Rada Majdanu - czyli przedstawiciele protestujących na kijowskim Placu Niepodległości.

19.00

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow w piątek wezwał Unię Europejską do zdystansowanie się wobec radykałów na Ukrainie. Apel ten wystosował wieczorem w rozmowie telefonicznej z szefową dyplomacji UE Catherine Ashton.

REKLAMA

O przebiegu rozmowy poinformowało rosyjskie MSZ na swojej stronie internetowej.

Według ministerstwa "strony szczegółowo omówiły sytuację na Ukrainie, w tym oceniły porozumienia osiągnięte przez władze tego kraju z przedstawicielami opozycji, a także perspektywy ich realizacji w warunkach trwającej aktywności sił ekstremistycznych".

18.40

Lider partii UDAR Witalij Kliczko zapowiada, że Majdan pozostanie do zrealizowania warunków umowy z prezydentem Janukowyczem. - Ludzie będą chcieli dopilnować wypełnienia wszystkich punktów podpisanego dziś porozumienia. Nie wiem, czy zostaną do wyborów, ale muszą mieć pewność, że umowa zostanie dotrzymana - mówi Kliczko.

18.30

NSZZ "Solidarność" zmienił barwy swojego logo na ukraińskie - niebiesko-żółte na głównej stronie internetowej . Flaga Solidarności w tych kolorach już wkrótce zawiśnie na siedzibie komisji krajowej w Gdańsku - poinformował szef związku Piotr Duda.

REKLAMA

Jego zdaniem to symboliczny gest solidarności z demokratycznymi siłami na Ukrainie. Związek organizuje też czynne wsparcie, pozostając w kontakcie z ukraińskimi związkami zawodowymi, a także z szefami partii opozycyjnych.

solidarnosc.org.pl
solidarnosc.org.pl

18.25

- Jestem bardzo zadowolony ze skutków misji Radosława Sikorskiego, jednak równocześnie jestem ostrożny, jeśli chodzi o skuteczność tego porozumienia - powiedział premier Donald Tusk komentując podpisanie dokumentu przez opozycję i prezydenta Ukrainy.

- Samo porozumienie, tak jak się spodziewaliśmy, nie będzie budziło u wszystkich entuzjazmu. Bardziej radykalne grupy na Majdanie oczekiwały natychmiastowego odejścia prezydenta Janukowycza. Strona rosyjska, która uczestniczyła w tym procesie też, zdaje się, nie sprawia wrażenia usatysfakcjonowanej przebiegiem tych rozmów i ostateczną treścią tego porozumienia - powiedział premier.

REKLAMA


TVN24/x-news

18.20

Ministerstwo Spraw Zagranicznych uruchomiło specjalną infolinię w sprawie Polaków przebywających na Ukrainie. Informacje można uzyskać pod warszawskim numerem telefonu 22 523 88 80 .

18.14

Poparcie dla porozumienia pomiędzy władzą a opozycją na Ukrainie wyraziły też Stany Zjednoczone.  Rzecznik Białego Domu Jay Carney pochwalił wysiłki uczestników negocjacji.

REKLAMA

Kompromis jest zgodny z postulatami Stanów Zjednoczonych, które domagały się zarówno nowych wyborów, jak i zmian w konstytucji Ukrainy - powiedział Carney. Rzecznik prezydenta USA dodał, że Stany Zjednoczone nadal będą uważnie śledzić wydarzenia na Ukrainie i pilnować, by zapisy porozumienia przełożyły się na konkretne kroki władz.

18.00

Prezydent Francji Francois Hollande przyjmuje z zadowoleniem porozumienie między ukraińską opozycją a władzą w Kijowie i apeluje o jak najszybsze i pełne wprowadzenie w życie postanowień tej umowy - poinformował Pałac Elizejski.

Hollande podkreśla, że kompromis został zawarty dzięki mediacji ministrów spraw zagranicznych Niemiec, Francji i Polski.

- Francja i Unia Europejska będą nadal starały się pomóc Ukrainie w wychodzeniu z kryzysu i wspierać demokratyczne reformy oraz modernizację kraju - oznajmił Pałac Elizejski.

REKLAMA

17.30

Ukraiński parlament przyjął ustawę umożliwiającą zwolnienie z więzienia byłej premier Julii Tymoszenko .

Za głosowało 310 deputowanych. W Radzie Najwyższej zasiada 450 osób. Tymoszenko została skazana w 2011 r. na siedem lat więzienia za nadużycia przy podpisywaniu umów gazowych z Rosją dwa lata wcześniej. Była premier twierdziła, że padła ofiarą zemsty politycznej jej konkurenta w wyborach prezydenckich w 2010 r., obecnego szefa państwa Wiktora Janukowycza.

Obrońca Tymoszenko Serhij Vłasenko powiedział, że jego klientka czeka teraz na decyzję sądu w sprawie uwolnienia.

17.15

To ważny krok w stronę rozwiązania kryzysu. Tak porozumienie między prezydentem Wiktorem Janukowyczem a ukraińską opozycją ocenia minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak dodaje, jest to kompromis, co oznacza, że obie strony nie osiągnęły wszystkiego co chciały.
Sikorski przestrzega jednak, że mówienie o pełnym sukcesie jest przedwczesne.

REKLAMA

TVN24/x-news

17.00

Rada Najwyższa, czyli ukraiński parlament, odsunęła od wykonywania obowiązków służbowych pełniącego obowiązki ministra spraw wewnętrznych Witalija Zacharczenkę.

Deputowani uznali, że ponosi on odpowiedzialność za brutalne stosowanie siły podczas demonstracji antyrządowych i za śmierć cywilów.

16.55

Sobota i niedziela będą dniami żałoby narodowej - postanowiła Rada Najwyższa Ukrainy.

REKLAMA

16.45

Z budynku Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Kijowie wynoszone są broń i dokumenty - informuje opozycja.

/

16.30

 

Unia Europejska zadowolona z porozumienia w Kijowie. Kompromis zawarty między władzą a opozycją skomentowali m.in. przewodniczący Rady Europejskiej i szef Parlamentu Europejskiego.

REKLAMA

Zdaniem Hermana Van Rompuya, porozumienie było koniecznym kompromisem w celu rozpoczęcia politycznego dialogu, który jest jedyną demokratyczną i pokojową drogą wyjścia z obecnego kryzysu.

Szef Rady docenił także ważną pracę ministrów spraw zagranicznych Francji, Niemiec i Polski oraz specjalnego wysłannika prezydenta Rosji, a także wysiłki podejmowane w ciągu ostatnich dwóch miesięcy przez szefową unijnej dyplomacji Catherine Ashton oraz komisarza ds. rozszerzenia.

Unia Europejska pozostaje gotowa, by pomóc Ukrainie - zakończył swoje oświadczenie szef Rady Europejskiej.

16.25

Prezydent Bronisław Komorowski z zadowoleniem przyjął informację o podpisaniu porozumienia na Ukrainie. Jak zaznaczył, to ważna chwila dla społeczeństwa ukraińskiego, tamtejszych polityków i działaczy Majdanu. Przyznał, że kompromis nigdy nie jest w pełni zadowalający dla zwaśnionych stron. Jednak, jak podkreślił podczas wystąpienia, nie ma polityki, nie ma dobrej perspektywy dla Ukrainy bez ustępstw.

REKLAMA

Prezydent dziękował też wszystkim, którzy przyczynili się do podpisania porozumienia, w tym przedstawicielom Unii Europejskiej.

Bronisław Komorowski mówił, że to dopiero pierwszy krok na drodze do ustabilizowania sytuacji u naszych wschodnich sąsiadów.

16.00

Ukraiński parlament przywrócił konstytucję z 2004 r., ograniczając uprawnienia prezydenta Janukowycza.

Na takie rozwiązanie zgodziła się większość deputowanych - zarówno opozycja, jak i Partia Regionów. Po ogłoszeniu wyników głosowania deputowani wstali i odśpiewali ukraiński hymn.

Ukraiński parlament przyjął również prawo o zakazie prześladowania i karania osób uczestniczących w protestach. Od odpowiedzialności karnej zwolnieni są aresztowani, ale też ci, wobec których mogłyby być wytoczone postępowania.

REKLAMA


TV Espreso/x-news

15.54

Rosja zamroziła pomoc finansową dla Ukrainy. O decyzji poinformował minister finansów Anton Siłuanow. Według niego, sytuacja Ukrainy uległa gwałtownemu pogorszeniu. - Musimy poczekać, bo nie wiemy, na co zostaną wydane te pieniądze i czy ktoś kiedykolwiek nam je zwróci - tłumaczy minister.

W grudniu ubiegłego roku Rosja obiecała Ukrainie 15 miliardów dolarów pożyczki.

REKLAMA

15.40

Ministrowie spraw zagranicznych Niemiec, Francji i Polski we wspólnym oświadczeniu chwalą "odwagę i poświęcenie" stron konfliktu na Ukrainie, które podpisały porozumienie w sprawie zażegnania kryzysu.
Szefowie dyplomacji "wzywają do natychmiastowego zaprzestania wszelkiej przemocy i konfrontacji na Ukrainie" - czytamy w oświadczeniu, które opublikowano na stronie niemieckiego ministerstwa spraw zagranicznych.

Lider
Lider opozycyjnego UDAR Witalij Kliczko i prezydent Wiktor Janukowicz po podpisaniu porozumienia / PAP/EPA/Tim Brakemeier

15.28

Radosław Sikorski w ostrych słowach ostrzegał liderów ukraińskiej opozycji. Kiedy wychodził ze spotkania powiedział im, że konsekwencje niepodpisania porozumienia w sprawie obecnego kryzysu mogą być tragiczne. - Jeżeli tego nie zrobicie, będziecie mieli stan wojenny i wojsko na ulicach. Wszyscy będziecie martwi - mówił minister spraw zagranicznych.

Zapytany przez korespondenta jednej ze stacji czy udało mu się nakłonić liderów, Sikorski odpowiedział - nie wiem. Okazało sie jednak, że opozycja zgodziła się na porozumienie.

REKLAMA

źródło You Tube

15.23

Kanclerz Niemiec Angela Merkel odegrała kluczową rolę podczas prób przekonania prezydenta Ukrainy do uznania mediacji ministrów spraw zagranicznych Polski, Niemiec i Francji - mówi rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert.
- Merkel zatelefonowała wczoraj przed południem do Janukowycza i zdołała przekonać go - powiedział Seibert. Jak dodał, bezpośrednio po tej rozmowie negocjacje się rozpoczęły.

15.00

Prezydent Wiktor Janukowycz i trzej liderzy ukraińskiej opozycji podpisali porozumienie w sprawie wyjścia Ukrainy z obecnego kryzysu . Przewiduje ono między innymi wcześniejsze wybory prezydenckie, powstanie rządu jedności narodowej i powrót do konstytucji z 2004 roku. Do podpisania porozumienia doszło w siedzibie ukraińskiego prezydenta.
Negocjacje trwały całą noc i były kontynuowane dziś. Brali w nich udział minister Radosław Sikorski i szef niemieckiego MSZ Frank-Walter Steinmeier.

REKLAMA

O porozumieniu rozmawiali wcześniej ze Społeczną Radą Majdanu, która postawiła dwa warunki - w nowym rządzie nie mogą się znaleźć minister spraw wewnętrznych Witalij Zacharczenko i prokurator generalny Wiktor Pszonka.
Tymczasem na podpisanie umowy z Wiktorem Janukowyczem nie zgodził się nacjonalistyczny Prawy Sektor.

14.53

Polscy ratownicy medyczni jadą na Majdan. Trzy osoby wyruszą w piątek wieczorem. Kolejna grupa gotowa będzie w poniedziałek. Wezmą ze sobą podstawowy sprzęt ratunkowy oraz leki i środki opatrunkowe.

14.50

Liderzy opozycji są już u prezydenta Wiktora Janukowycza. Według rzeczniczki Witalija Kliczki, są gotowi do podpisania porozumienia.

14.40

Prawy Sektor - najbardziej radykalna i prawicowa część Majdanu reaguje ostrym oświadczeniem na obietnice Wiktora Janukowycza. Szef organizacji Dmytro Jarosz nazywa ofertę, którą przedstawił  prezydent, mydleniem oczu. Jak podkreśla, w deklaracjach prezydenta nie ma jasnej informacji o jego dymisji. ”Rewolucja trwa” - podkreślił szef radykałów. Jak zaznaczył, Prawy Sektor oczekuje także aresztowania szefa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Witalija Zacharczenki oraz dowódców Berkutu.

REKLAMA

14.33

Szef nacjonalistycznej partii Swoboda Ołeh Tiahnybok poinformował, że warunkiem podpisania porozumienia przez opozycję jest zagwarantowanie, iż w przyszłym rządzie nie znajdą się szef MSW Witalij Zacharczenko i prokurator generalny Wiktor Pszonka.

14.30

Funkcjonariusze MSW, którzy byli rozlokowani ostatniej doby wokół siedziby Rady Najwyższej Ukrainy, pospiesznie opuszczają tę okolicę; szybko wsiadają do autobusów i odjeżdżają - podaje agencja Interfax-Ukraina.

Wywieziono też dwie armatki wodne, które stały obok parlamentu.

Milicja wyjeżdża też sprzed gmachu administracji prezydenta.

REKLAMA

Twitter
Twitter print screen

14.21

Białoruski MSZ odradza wyjazdy na Ukrainę. Jak napisano w komunikacie ze względu napiętą sytuację nie należy tam jeździć bez pilnej konieczności.

W ostatnich dniach ze względu na protesty na Majdanie przestały jeździć do Kijowa autobusy z białoruskiego Homla i Mińska. Ich trasy kończą się w położonym niedaleko białoruskiej granicy ukraińskim Czernihowie. Białoruskie media poinformowały o ostrzelaniu ubiegłej nocy w okolicach miasta Równe mikrobusu z turystami, którzy jechali na Ukrainę. Ranny został kierowca.

14.10

Donald Tusk daleki jest od optymizmu w sprawie ustępstw, na jakie zgodził się Wiktor Janukowycz. Według premiera, kijowski Majdan może nie zaakceptować wynegocjowanego porozumienia, bo mu nie ufa. Z kolei ukraiński przywódca może nie dotrzymać danych obietnic. Dlatego też, mówił premier, trudno mówić o szczęśliwym zakońćzeniu.

REKLAMA

Najważniejsze jest powstrzymywanie rozlewu krwi. Donald Tusk zaznaczył, że na Majdanie nie ma ekstremistów, tam są młodzi, odpowiedzialni ludzie, walczący o demokrację i wolność, chcący żyć, jak Polacy. - Tam jest dzisiaj najlepsza część Ukrainy - mówił.

TVN24/x-news

14.00

Rada Społeczna Majdanu poparła w głosowaniu podpisanie porozumienia z prezydentem Wiktorem Janukowyczem. Poinformował o tym na Twitterze rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski.

REKLAMA

13.45

Papież Franciszek i obradujący w Watykanie kardynałowie z całego świata apelują o natychmiastowe przerwanie przemocy oraz zgodę i pokój na Ukrainie.

13.42

Milicja opuszcza dzielnicę rządową Kijowa. Kilka autobusów z funkcjonariuszami wojsk wewnętrznych wyjechało spod budynków ukraińskiego parlamentu. Milicjanci mieli pospiesznie wejść do autobusów, które wyjechały z ulicy Hruszewskiego - informuje specjalny wysłannik Polskiego Radia do Kijowa Paweł Buszko.

13.30

- Gra o demokratyczną Ukrainę może być długa, a rachuby, że możliwe jest szczęśliwe zakończenie konfliktu w ciągu najbliższych godzin czy dni były przesadzone - ocenił premier Donald Tusk. Jego zdaniem, istotną rolę w grze o demokratyczną Ukrainę odgrywa Rosja. Jak dodał, "prezydent Putin nie ukrywa, że zrobi wszystko, żeby Ukrainę utrzymać w strefie wpływów rosyjskich".
- Ale atutem UE nie będą dyplomatyczne gry czy jakaś siłowa presja. To wykluczone. Atutem UE są ci ludzie, którzy - to jest pierwszy taki przypadek w historii - oddali swoje życie między innymi w imię integracji europejskiej - podkreślił Tusk.

13.15

UE nie wycofa się z decyzji o sankcjach wobec Ukrainy. Zakaz wjazdu na teren Wspólnoty mają otrzymać osoby odpowiedzialne za eskalację konfliktu na Ukrainie. Ich konta bankowe mają być zablokowane. Pracę nad stworzeniem takiej listy trwają. Nieoficjalnie unijni dyplomaci przyznają, że gdyby informacje o porozumieniu potwierdziły się, wtedy skala sankcji mogłaby być mniejsza i objęły one niewielką grupę osób.

REKLAMA

13.06

Opozycja akceptuje ugodę z władzą. Jeden z jej liderów Arsenij Jaceniuk przekonując posłów do zgody podkreślał, że chociaż nieznany jest pełny zakres, w którym opozycja będzie uczestniczyć w rządzeniu, to warunki powinny być przyjęte dla dobra państwa.

13.00

/

12.56

Przedstawiciel Rosji, który uczestniczył w rozmowach między prezydentem a opozycją nie podpisał projektu porozumienia o wyjściu z kryzysu na Ukrainie.

12.50

Rada Majdanu nie popiera porozumienia z prezydentem.  - Niemożliwe jest wyznaczenie przedterminowych wyborów prezydenta na grudzień. Oni uważają, że dymisja powinna nastąpić natychmiast - oświadczyła opozycyjna deputowana Inna Bohosłowska. Według niej, "Rada Majdanu nie jest gotowa też do podpisania się pod natychmiastowym opuszczeniem wszystkich zajętych pomieszczeń".

REKLAMA

12.36

Aktywiści Majdanu uwolnili żołnierzy wojsk wewnętrznych, których pojmali w czwartek jako zakładników - poinformowały służby prasowe MSW Ukrainy.

12.35

Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Niemiec chcą rozmawiać z Majdanem o porozumieniu z Janukowyczem. Protestujący zapowiadają, że nie ustąpią dopóki obecny prezydent nie poda się do dymisji. "Żadnej ugody!", "Tylko więzienie!" - krzyczy tłum na Majdanie.

Majdan
Majdan się nie poddaje! Żąda dymisji Janukowycza. FOT.: EPA/MAXIM SHIPENKOV

12.30

 

REKLAMA

Komisja Europejska nie potwierdza porozumienia osiągniętego w Kijowie. Rzeczniczka Komisji Maja Kocijanczicz powiedziała, że Bruksela weryfikuje informacje i czeka na oficjalnie ogłoszenie.

12.24

- Obecnie jesteśmy w kluczowym momencie porozumienia w Kijowie w sprawie zakończenia kryzysu na Ukrainie. Wszystkie strony powinny pamiętać, że kompromis oznacza wzięcie mniej niż 100 procent - napisał na Twitterze szef polskiej dyplomacji.

12.05

- Ogłaszam, że podejmuję kroki, które są niezbędne, by przywrócić spokój i uniknąć kolejnych ofiar w konflikcie. Oświadczam, że inicjuję wcześniejsze wybory prezydenckie oraz powrót do konstytucji z 2004 roku, co przewiduje podział uprawnień właściwy dla republiki parlamentarnej - głosi oświadczenie Wiktora Janukowycza.

11.58

Janukowycz: będą wcześniejsze wybory prezydencie! Prezydent zapowiada zmiany w konstytucji oraz utworzenie rządu "jedności narodowej"

REKLAMA

11.50

Będzie jeszcze jedno spotkanie szefów dyplomacji Polski i Niemiec z prezydentem Ukrainy. Radosław Sikorski i Frank-Walter Steinmeier są już w siedzibie Janukowycza. Dyplomaci czekają na przybycie przedstawicieli opozycji.

11.37

Do szpitala MSW w Warszawie ma przyjechać kolejnych czterech rannych Ukraińców. Wymagają oni głównie pomocy okulistycznej i laryngologicznej. Obecnie w szpitalu MSW jest sześciu obywateli Ukrainy - poinformował rzecznik resortu spraw wewnętrznych Paweł Majcher. W szpitalu wojewódzkim w Przemyślu jest czterech rannych - jeden - 17-letni chłopiec - przywieziony został w piątek rano z ranami postrzałowymi głowy i szyi. Pozostali mieli rany szarpane, jeden jest po amputacji ręki.

Szpitale MSW dysponują 350 miejscami, które w razie konieczności mogą być wykorzystane dla osób rannych w zamieszkach na Ukrainie.

11.17

Aktywiści Majdanu zatrzymali i pobili ukraińskich ochroniarzy oddelegowanych do zapewnienia bezpieczeństwa ministrom spraw zagranicznych Francji, Niemiec i Polski. Ochroniarzy wzięto za tzw. tituszków, czyli dresiarzy opłacanych przez rządzących do rozbijania i prowokowania demonstracji.

REKLAMA

Nie podano, ilu funkcjonariuszy zatrzymano przez pomyłkę.

11.15

- Janukowycz jest nikim! Nie wierzymy mu. Tu nie opozycja rządzi a zwykli ludzie. Bo kto tu ginie? Zwykli ludzie giną - opowiada jeden z protestujących na Majdanie.

(źródło: TVN24/x-news)

REKLAMA

11.00

Ukraińska opozycja wciąż chce pewnych zmian w porozumieniu dotyczącym uregulowania kryzysu na Ukrainie - poinformował anonimowo dyplomata UE wysokiego szczebla, na którego powołuje się agencja Reutera.

IAR/PAP/asop

Relacja na żywo

10.30

REKLAMA

Milicja odpowiedziała ogniem na strzały napastników. Do strzelaniny doszło między Majdanem Niepodległości a budynkiem parlamentu - poinformowała milicja. Brak informacji o ewentualnych poszkodowanych.

10.05

Ofiary mają swoją twarz. Sztab Sprzeciwu Narodowego na kijowskim Majdanie publikuje na swoim profilu na Twitterze zdjęcia i dane ofiar czwartkowych zamieszek.

(źródła: X-News/x-news)

REKLAMA

Jak podało ukraińskie ministerstwo zdrowia, w starciach między demonstrantami i milicją zginęło od wtorku 75 osób. Opozycja twierdzi, że śmiertelncyh ofiar jest więcej.

czytaj więcej>>>

09.55

Przerwa w obradach ukraińskiego parlamentu.

REKLAMA

czytaj więcej>>>

09.50

W centrum Kijowa nieznani napastnicy zaczęli strzelać do żołnierzy wojsk wewnętrznych MSW. Próbują przedrzeć się do siedziby parlamentu.

09.47

Ukrainie grozi niewypłacalność - ostrzega Standard & Poor's. Agencja po raz kolejny obniżyła rating Ukrainy do śmieciowego poziomu CCC. Zdaniem analityków, kupno obligacji emitowanych przez Kijów jest bardzo ryzykowne. Władze w Kijowie rezygnują za to z kolejnej rosyjskiej pożyczki.

czytaj więcej>>>

REKLAMA

09.45

Mocne słowa deputowanych opozycyjnych w parlamencie: Janukowycz ma krew na rękach! Natychmiast musi odejść!

09.44

Przewodniczący ukraińskiego parlamentu zapewnia, że funkcjonariusze zostali zmuszeni do opuszczenia budynku Rady Najwyższej.

09.43

Kilkunastu ukraińskich milicjantów ze Lwowa stanęło na scenie kijowskiego majdanu. Funkcjonariusze ogłosili, że stają po stronie narodu. Były szef MSW Jurij Łucenko zaapelował do kijowskiej milicji, by też przyłączyła się do protestu - relacjonuje z majdanu specjalny wysłannik Polskiego Radia Radomir Czarnecki.

09.37

Arsenij Jaceniuk: w budynku parlamentu są uzbrojeni po zęby funkcjonariusze. - Kto ich tu wpuścił? - pytał jeden z liderów opozycji.

REKLAMA

09.35

Wybory prezydenckie na Ukrainie odbędą się w grudniu. We wrześniu mają być głosowane zmiany w konstytucji - tak zdaniem szefa frakcji Partii Regionów w parlamencie Ołeksandra Jefremowa wygląda porozumienie zawarte między opozycja a władzą.

09.30

W ukraińskim parlamencie doszło do przepychanek. Bójka wybuchła między posłami opozycji i większości zdominowanej przez prezydencką Partię Regionów. Opozycjoniści żądali, by Rada Najwyższa obradowała bez przerwy, aż do przyjęcia aktów niezbędnych do rozwiązania kryzysu w państwie.

Chwilę wcześniej przewodniczący Rady Najwyższej Wołodymyr Rybak oświadczył, że parlament powinien przyjąć szereg aktów prawnych, w tym o przywróceniu konstytucji z roku 2004 i o amnestii. Chciał ogłosić przerwę do godzin popołudniowych.

W trakcie sprzeczki Rybak krzyknął: - Odwołuję przerwę! I deputowani wrócili do pracy.

REKLAMA

09.28

Tylko odejście Wiktora Janukowycza uspokoi sytuację na Ukrainie - uważa marszałek Senatu. Zdaniem Bogdana Borusewicza, prezydent stał się politykiem całkowicie niewiarygodnym. - Nawet jeśli dziś rzeczywiście zostanie podpisane porozumienie z szefami unijnej dyplomacji i ukraińską opozycją, może się okazać, ze nie będzie ono wiążące dla prezydenta - mówił gość radiowej Jedynki.

czytaj więcej>>>

09.27

Premier Donald Tusk zaleca ostrożność w sprawie doniesień o rzekomym porozumieniu między ukraińską władzą a opozycją.

REKLAMA

09.20

Kozacy z Sewastopola szykują się do przejęcia władzy na Krymie. Według portalu informacyjnego „Lenta” - kozacka starszyzna zapowiedziała, że w przypadku dymisji prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza - nie odda władzy „banderowcom” z Zachodu. Kwestia Krymu oraz podziału Ukrainy dość często podnoszona jest w rosyjskich mediach.

(źródło: TVN24/x-news)

IAR/PAP/asop

Relacja na żywo

REKLAMA

09.15

Na ulicach Lwowa nie ma ani jednego milicjanta, a porządku w mieście strzegą oddziały "Samoobrony". - Janukowycz przegrał z Lwowem, bo Lwów jest teraz w rękach narodu - mówi mer tego miasta Andrij Sadowy.

We
We Lwowie protestujący zajęli m.in. budynek lwowskiej administracji obwodowej, siedzibę obwodowego urzędu spraw wewnętrznych i delegaturę Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. FOT.: PAP/Darek Delmanowicz

09.05

MSZ Francji zaleca ostrożność w sprawie rzekomego kompromisu między ukraińską władzą a opozycją. - Nie możemy nic powiedzieć przez końcem poranka - mówi szef francuskiej dyplomacji Laurent Fabius, który brał udział w negocjacjach w Kijowie. Według niego, porozumienie musi jeszcze skonsultować ukraińska opozycja.
Fabius opuścił Kijów w nocy, ale powiedział, będzie w kontakcie z pozostałymi negocjatorami z UE - Radosławem Sikorskim i Frankiem-Walterem Steinmeierem.

REKLAMA

08.53

- Nie można jeszcze mówić o gotowym dokumencie w sprawie porozumienia - twierdzi rzecznik rządu Małgorzata Kidawa - Błońska. Według niej, trzeba poczekać na rozwój sytuacji. - Czy porozumienie będzie podpisane, jak ono będzie wyglądało, musimy poczekać. Rozmowy zostały przerwane. Ministrowie przed przerwą nie chcieli nic na ten temat mówić. Na pewno ukraińskiej stronie rządowej zależy na jak najlepszym obrazie. Sytuacja jest bardzo trudna, nie wiadomo, czy porozumienie uzna Majdan - powiedziała Kidawa-Błońska w TVN24.

W rozmowach z ukraińskim prezydentem i opozycją brał udział szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski oraz minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier. Po wyjściu z budynku administracji prezydenta nie chcieli rozmawiać z dziennikarzami.

08.45

Koniec blokad na polsko - ukraińskich granicach. Wszystkie przejścia graniczne z Ukrainą są przejezdne.

08.34

AFP: nie udało się uzyskać u przedstawicieli Unii Europejskiej potwierdzenia informacji o osiągnięciu porozumienia w sprawie uregulowania kryzysu na Ukrainie.

REKLAMA

08.28

Janukowycz zgadza się na wcześniejsze wybory prezydenckie. "Ukraińska Prawda" dotarła do szczegółów porozumienia prezydenta z opozycją oraz szefami polskiej i niemieckiej dyplomacji.
Dokument ma być podpisany dziś o 11:00 (polskiego czasu). Według "Ukraińskiej Prawdy", mają być w nim ograniczone uprawnienia prezydenta - do ram określonych w konstytucji z 2004 roku. Do tych zmian ma dojść w ciągu 48 godzin. W ciągu 10 dni ma powstać nowy rząd. Ponadto prezydent Janukowycz miał się zgodzić na przeprowadzenie wcześniejszych wyborów prezydenckich - w grudniu tego roku. Jego kadencja kończy się na początku w 2015 roku.

08.20

- Olimpijczycy powinni pokazać swoją solidarność z Ukrainą - mówił w TVP Info szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna (PO). Według niego, formą takiego poparcia dla protestujących w Kijowie powinien być bojkot uroczystości zakończenia Igrzysk.

08.16

16 milicjantów zginęło od wtorku w starciach w Kijowie - podało ukraińskie MSW. Pomocy medycznej udzielono 565 funkcjonariuszom, ponad 400 trafiło do szpitali. Większość miała rany postrzałowe - twierdzi ministerstwo.

07.55

- Nie można ufać Janukowyczowi - mówi Adam Lipiński. Wiceprezes PiS nie wierzy w ustępstwa prezydenta Ukrainy. Lipiński uważa, że Janukowycz jest niewiarygodny. - Wcześniej również obiecał różne rzeczy, ale zobowiązań nie dotrzymywał - tłumaczył w radiowej Jedynce.

REKLAMA

czytaj więcej>>>

07.40

O godzinie 11.00 (polskiego czasu) będzie parafowanie porozumienia o uregulowaniu kryzysu na Ukrainie - podała administracja prezydenta Wiktora Janukowycza.

07.15

Spokój na Majdanie. W nocy do Kijowa przyjechali aktywiści z różnych części kraju. Według nich, drogę do stolicy można przebyć bez przeszkód.

REKLAMA

(źródło: Espreso TV/x-news)

06.50

Przerwa w rozmowach! Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Niemiec Radosław Sikorski i Frank-Walter Steinmeier wyszli z budynku administracji prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza.

/

Politycy mają się ponownie spotkać przed południem.

REKLAMA

W nocy stolicę Ukrainy opuścił szef francuskiej dyplomacji. Laurent Fabius wyjechał z Kijowa w związku z zaplanowaną wizytą w Pekinie.

czytaj więcej>>>

06.48

Liczba ofiar starć w Kijowie wzrosła do 77 - podaje rosyjska agencja Interfax. Takie dane przekazało dziennikarzom agencji Ministerstwo Zdrowia. Od wtorku pomoc medyczną otrzymało prawie 600 osób. 369 trafiło do szpitali. W ciągu ostatniej doby hospitalizowano 82 osoby.

Służby medyczne Majdanu informowały, że w zamieszkach mogło zginąć nawet 100 protestujących.

REKLAMA

06.10

Nad ranem gmach prezydenckiej administracji opuścili ambasadorowie Rosji i Francji na Ukrainie. Żaden z nich nie udzielił wypowiedzi dziennikarzom.

06.00

Brak doniesień, by w  nocy doszło do starć między demonstrantami a milicją. Według oficjalnego bilansu podanego przez ukraińskie Ministerstwo Zdrowia od wtorku zginęło w Kijowie 75 osób. Według opozycji ofiar śmiertelnych jest co najmniej 100.

05.50

Dokładnie trzy miesiące temu wybuchły protesty na Ukrainie. Przez całą noc demonstranci przygotowywali się na kolejny dzień. Z oponami zawieszonymi na ramieniu szli umacniać barykady i budować stosy, które zablokują drogę Berkutu.

REKLAMA

(źródło: TVN24/x-news)

czytaj więcej>>>

05.30

- W świetle pogarszającej się sytuacji zdecydowaliśmy, że natychmiast musimy przyjrzeć się ukierunkowanym sankcjom - mówiła wieczorem Catherine Ashton. Szefowa unijnej dyplomacji poinformowała, że na nadzwyczajnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE, uzgodniono zawieszenie licencji na eksport sprzętu na Ukrainę, który mógłby zostać użyty do stosowania represji wobec uczestników protestów. Dodała, że wprowadzenie w życie sankcji, będzie uzależnione od dalszego rozwoju sytuacji.

REKLAMA

(źródło: CNN Newsource/x-news)

John Kerry: przemoc na Ukrainie musi się zakończyć!

Krwawy czwartek na ulicach Kijowa i całonocne rozmowy dyplomatów z Janukowyczem [relacja]

IAR/PAP/asop

REKLAMA

''

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej