Jak uciekał Janukowycz! Nagrania z kamer przemysłowych
Do nagrań dotarła ukraińska stacja telewizyjna Kanał 5. Widać na nich Wiktora Janukowycza, który w pośpiechu opuszcza swoją rezydencję i odlatuje na pokładzie prywatnego śmigłowca.
2014-02-23, 19:56
Rozgardiasz i spore zamieszanie poprzedza wyjazd prezydenta. Na filmie widać wyjeżdżające z posiadłości ciężarówki oraz dwa śmigłowce, które odlatują z lądowiska, znajdującego się na terenie rezydencji Janukowycza pod Kijowem.
Przed opuszczeniem pałacu próbowano zniszczyć dokumenty. Część z nich spalono - o czym świadczą miejsca po wielkich ogniskach, część próbowano utopić w pobliskiej rzece. Działacze Samoobrony mówią, że na miejscu nie ma już cennych przedmiotów, zostały wywiezione przez lokatorów.
REKLAMA
(źródło: 5 kanal/x-news)
Nadal nie wiadomo, gdzie przebywa Janukowycz. Ostatni raz widziano go na donieckim lotnisku, skąd próbował odlecieć do Rosji. Samolot usuniętego prezydenta Ukrainy nie wystartował. Nie pozwolili na to pogranicznicy, tłumacząc to względami formalnymi.
Nawet gdyby Janukowycz postanowił wrócić do Kijowa, nie miałby gdzie się zatrzymać. Jego rezydencja - decyzją parlamentu - została przejęta przez państwo. Od soboty zwiedzają ją tłumy Ukraińców. Ochrona rezydencji wpuściła wszystkich chętnych za bramy w sobotę, na wieść o tym, że Janukowycz uciekł z Kijowa.
W weekend zwiedzanie Meżyhiriy było najważniejszym celem wycieczek mieszkańców Kijowa. Na drogach dojazdowych tworzyły się korki. Ludzie oglądali posiadłość, robili sobie zdjęcia.
(źródło: 5 kanal/x-news)
W rezydencji znaleziono wiele dokumentów, które świadczą m.in. o przekupywaniu sędziów oraz akta personalne niebezpiecznych dla Janukowycza dziennikarzy.
Meżyhiria to 135-hektarowa, otoczona wysokim ogrodzeniem dawna rezydencja państwowa, do której Janukowycz przeprowadził się, gdy po raz pierwszy był premierem Ukrainy w latach 2002-2004.
Do dyspozycji miał całe terytorium, zabudowane luksusowymi domami, kortami tenisowymi i sztucznymi jeziorami. Na terenie miał własną stację benzynową.
Posiadłość jest obecnie ochraniana przez Samoobronę Majdanu, ochotnicze oddziały paramilitarne broniące uczestników protestów na Majdanie Niepodległości w Kijowie.
REKLAMA
Protesty na Ukrainie - serwis specjalny >>>
IAR/asop
REKLAMA