Berkutowcy proszą o azyl w Rosji i na Białorusi
Część funkcjonariuszy oddziałów specjalnych, które w ostatnich miesiącach były zbrojnym ramieniem prezydenta Wiktora Janukowycza znalazło schronienie w rosyjskim Obwodzie Astrachańskim.
2014-02-23, 20:27
Gubernator rosyjskiego Obwodu Astrachańskiego Aleksandr Żyłkin ogłosił na jednym z portali społecznościowych, że z chęcią powita ukraińskich milicjantów na swoim terenie i znajdzie dla nich miejsce zamieszkania. Była to odpowiedź na tweet jednego z politologów, który spytał go na Twitterze czy taka opcja jest możliwa. Żyłkin odpisał, że zleci swojemu zastępcy zajęcie się sprawą, zaproszenie milicjantów i przyjęcie ich w swoim regionie.
Berkut strzela do tłumu. (źródło: RFE/RL/x-news)
Od listopada 2013 władze Ukrainy wystawiły Berkut do zwalczania protestujących na Majdanie. Z czasem dochodziło do eskalacji przemocy, a w ostatnich tygodniach milicjanci używali wobec protestujących i radykałów ostrej amunicji. W tym tygodniu w starciach w Kijowie zginęło 82 osoby, w tym 20 funkcjonariuszy milicji.
REKLAMA
Berkut to wyspecjalizowana jednostka milicji. Podlegała Ministerstwu Spraw Wewnętrznych. Została utworzona, w miejsce radzieckich służb OMON, po odzyskaniu przez Ukrainę niepodległości. Skupia się głównie na walce z przestępczością zorganizowaną, zabezpiecza zgromadzenia i manifestacje. Nazwa jednostki pochodzi od ukraińskiej nazwy orła przedniego.
Protesty na Ukrainie - serwis specjalny >>>
IAR/wikipedia.pl/asop
REKLAMA
REKLAMA