Czego pragną Ukraińcy?

Obalenie prezydenta Janukowycza rozpoczęło trudny etap powracania Ukrainy do równowagi politycznej i społecznej. Jak Ukraińcy wyobrażają sobie swoją przyszłość?

2014-02-25, 21:22

Czego pragną Ukraińcy?

Posłuchaj

25.02.14 Anatoli Zimnin: „Podczas rewolucji pomarańczowej mówiono, że Juszczenko i Tymoszenko to białe wrony w otoczeniu Kuczmy. Teraz już czas wron się skończył (…)”
+
Dodaj do playlisty

Rewolucja będzie trwała, póki nie będzie zwycięstwa

Młodzi ludzie na Ukrainie mają nadzieję na zmianę nie tylko prezydenta i rządu, ale całej elity politycznej kraju. Czy jest szansa, że osoby od dawna obecne w ukraińskiej polityce naprawdę oddadzą władzę?

- Rada Majdanu dziś ogłosiła listę osób, które maja objąć stanowiska w tym technicznym rządzie. Są to młodzi ludzie. Zobaczymy jak na to zareaguje parlament, bo jeżeli większa część postulatów nie zostanie zaakceptowana to za miesiąc będziemy mieć majdan przeciwko partii Kliczki – powiedział Anatoli Zimnin, kierownik redakcji ukraińskiej Polskiego Radia.

- Moim zdaniem młodzi ludzie nie zgodzą się na to, żeby ci sami ludzie doszli do władzy. Chciałbym widzieć w każdym człowieku determinację i przygotowanie na wysiłek, żeby zmieniać się osobiście. Teraz każdy musi brać odpowiedzialność za ten kraj i mieć w to osobisty wkład – podkreślał ukraiński dziennikarz, Taras Andruchowycz.

Strach przed nieznanym

Na wschodzie Ukrainy poparcie dla Majdanu i Rewolucji od samego początku nie było równie silne, jak na zachodzie kraju. W Charkowie na placu wolności spotkały się dwie grupy ludzi. Pod pomnikiem Lenina zbierają się ci, którzy wspominają z nostalgią radziecką przeszłość, natomiast po drugiej stronie gromadzą się zwolennicy Euromajdanu.

REKLAMA

- Ludzie ciągle czekają na zmiany, ale nie wiedzą do końca na jakie. Trzeba pamiętać, że narracja na wschodniej Ukrainie jest pochodną narracji mediów rosyjskich. To właśnie media rosyjskie mówią o banderowcach, faszystach, o tym, że zachodnia Ukraina chce sobie podporządkować wschodnią. Ta projekcja trafia do tej ludności, która obawia się nieznanego – powiedział Krzysztof Renik, specjalny wysłannik Polskiego Radia.

PR24 / Anna Mikołajewska

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej