Ukraina czeka na nowy rząd. Na Krymie wrze, a w kasie państwa pustki
Skład gabinetu ma być ogłoszony wieczorem na Majdanie. Jednym z najważniejszych wyzwań nowego rządu będzie obrona integralności kraju. Bez niego nie ruszy też pomoc finansowa dla bankrutującej Ukrainy. Wciąż trwa poszukiwanie byłego prezydenta, który zbiegł.
2014-02-26, 11:05
Posłuchaj
Protesty na Ukrainie: serwis specjalny >>>
Głosowanie nad składem gabinetu miało się odbyć we wtorek w Radzie Najwyższej. Jednak według nieoficjalnych informacji posłowie nie mogli porozumieć się głównie co do kandydatury premiera. Skład rządu zaufania narodowego Ukrainy ma zostać ostatecznie przedstawiony w środę na wiecu, do akceptacji Majdanu (o godzinie 19). W czwartek ma się odbyć głosowanie w parlemencie.
Konflikt na Krymie
Na Krymie od kilku dni organizowane są manifestacje poparcia dla Rosji lub dla niepodległości tego półwyspu. Przyjechali tam posłowie rosyjskiej Dumy i sugerowali wsparcie Rosji dla separatystycznych tendencji. W Dumie z kolei pojawił się pomysł, by przyznawać mieszkańcom Krymu rosyjskie paszporty. Te akcje mogą oznaczać, że istnieje poważne zagrożenie dla integralności Ukrainy i nowe władze powinny podjąć niezwłoczne działania, by im przeciwdziałać.
Deputowani Dumy na Krymie. "Rosja was nie opuści" >>>
REKLAMA
MFW też czeka na nowy ukraiński rząd. Prawdopodobnie wyśle misję >>>
Z kolei przeciw dołączeniu do Rosji protestują krymscy Tatarzy. W środę przed miejsowym parlamentem odbywa się ich protest. (Zobacz):
Krym; posiedzenie miejscowego parlamentu i problem separatyzmu
W środę ma odbyć się specjalne posiedzenie lokalnego parlamentu na Krymie. W porządku obrad są dwa punkty: rozmowa o sytuacji politycznej na Ukrainie i o lokalnych władzach. Bardzo możliwe jednak, że poruszona zostanie także sprawa oddzielenia się półwyspu od Ukrainy. Działacze polityczni na Krymie obawiają się prowokacji Rosji, mówią nawet o możliwym rozlewie krwi.
REKLAMA
Krymskim separatystom sprzyja Rosja. Choć oficjalnie rosyjskie MSZ zapewnia, że Moskwa nie będzie wtrącać się w wewnętrzne sprawy Ukrainy, to rosyjscy parlamentarzyści nie wykluczają przyłączenia się Krymu do Rosji.
Kto będzie w nowym rządzie?
Powołanie nowego gabinetu jest bardzo istotne nie tylko z punktu widzenia trudnej sytuacji na Krymie. Od tego, jak szybko zostanie powołany tzw. rząd zaufania narodowego, państwa zachodnie uzależniają udzielenie Ukrainie wsparcia finansowego na ratowanie jej przed bankructwem.
REKLAMA
Pomoc dla Ukrainy. Tusk: same pieniądze nie wystarczą >>>
Przedstawiciel UDAR-u powiedział wieczorem we wtorek, że obecnie omawiana jest kandydatura Arsenija Jaceniuka z Batkiwszczyny na stanowisko premiera. Według wiceprzewodniczącego frakcji UDAR-u Witalija Kowalczuka (w czasie obrad posłów z jego grupy parlamentarnej) podkreślano również, iż kandydatem może być Petro Poroszenko. To oligarcha, który wspierał Majdan, kontroluje też m.in. niezależny 5 kanał. Jednak Kowalczuk stwierdził, że Poroszenko nie odniósł się do tego w żaden sposób.
Przedstawiciele Rady Majdanu w rządzie
Według przedstawicieli opozycyjnych dotychczas partii, które przejęły władzę w kraju po obaleniu stronnictwa Janukowycza, do nowej Rady Ministrów oprócz polityków wejdą także przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego, należący wraz z politykami niedawnej opozycji do tzw. Rady Majdanu.
- Proponujemy, by w każdym ministerstwie powołana była rada społeczna, a jej przewodniczący był co najmniej wiceministrem - oświadczył w imieniu partii UDAR boksera Witalija Kliczki deputowany tego ugrupowania Wałerij Packan.
REKLAMA
Janukowycz zbiegł
Po ucieczce Janukowycza z Kijowa stery w państwie przejęli jego dotychczasowi oponenci, a rozbita prezydencka Partia Regionów ogłosiła, że przechodzi do opozycji.
Obecnie Ukraina przygotowuje się do wcześniejszych wyborów prezydenckich, które wyznaczono na 25 maja.
Nie wiadomo, gdzie jest Janukowycz. Jest formalnie ścigany. Jednak do tej pory nie udało się ustalić miejsca pobytu ani byłego prezydenta, ani prokuratora generalnego, ani też dotychczasowego szefa MSW. Wiktor Janukowycz jest oficjalnie podejrzany o umyślne zabójstwo. Z kolei parlament chce postawić go przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze.
Odnalazł się za to były szef administracji prezydenckiej Andrij Klujew, który twierdzi, że wręczył byłemu prezydentowi dymisję. Jego rzecznik powiadomił, że Klujew jest w szpitalu, ranny. Szefa administracji prezydenckiej aktywiści podejrzewają o wydanie rozkazu pacyfikacji Majdanu jeszcze w listopadzie 2013 roku.
REKLAMA
Berkutu już nie ma
Ukraińskie oddziały specjalne milicji Berkut zlikwidowane. To one niechlubnie wsławiły się podczas prób pacyfikacji protestów na kijowskim Majdanie. Decyzję o rozwiązaniu formacji podpisał pełniący obowiązki szefa MSW Arsenij Awakow. Jej likwidacja była jednym z wymogów stawianych przez Majdan, po przejęciu władzy przez polityczną opozycję. Więcej >>>
Sprawą Ukrainy zajmie się NATO
Ukraina i Afganistan - to główne tematy rozpoczynającego się w środę w Brukseli spotkania ministrów obrony krajów NATO. Początkowo ministrowie nie planowali rozmawiać na temat Ukrainy, ale w związku z ostatnimi wydarzeniami zajmą się tą sprawą dwukrotnie - najpierw podczas dzisiejszej kolacji, a w czwartek spotkają się z ukraińskimi dyplomatami w ramach tzw. komisji NATO-Ukraina. Więcej na ten temat >>>
Media:podwyższony stan gotowości Floty Czarnomorskiej
W związku z możliwą destabilizacją sytuacji na Krymie w stan podwyższonej gotowości bojowej postawiona została stacjonująca tam Flota Czarnomorska Federacji Rosyjskiej - informuje we wtorek na swojej stronie internetowej "Niezawisimaja Gazieta".
Moskiewski dziennik powołuje się na źródło w Ministerstwie Obrony Rosji.
"NG" podaje także, iż dowódcy Floty Czarnomorskiej FR są zaniepokojeni z powodu powołania przez ukraińską Radę Najwyższą Arsena Awakowa na p.o. ministra spraw wewnętrznych, a Wałentyna Naływajczenki - na szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).
Dziennik pisze, że Naływajczenko, gdy w czasie prezydentury Wiktora Juszczenki stał na czele SBU, wszelkimi sposobami blokował funkcjonowanie rosyjskiej Floty. - Zabronił on organom (rosyjskiego) kontrwywiadu wojskowego prowadzenia działalności w jednostkach wojskowych. Ścisłemu nadzorowi SBU poddał ruch samochodów Floty Czarnomorskiej FR po Krymie, a jej okrętów - po krymskim akwenie Morza Czarnego - dodaje.
Rosja wstrzymała eksport wieprzowiny na Ukrainę
REKLAMA
Rosyjskie służby weterynaryjne poinformowały, że Ukraina wstrzymała wydawanie certyfikatów żywca wieprzowego i produktów wieprzowych. Ukraińcy mieli wstrzymać certyfikację 3 lutego. Rosjanie powiadomili o tym w środę.
W piśmie z datą 25 lutego rosyjska Służba Nadzoru Weterynaryjnego informuje swoje regionalne oddziały, że ponad 3 tygodnie temu ukraińskie służby sanitarne przestały wydawać certyfikaty świń i wieprzowiny eksportowanych do Rosji. Wcześniej ukraińskie służby sanitarne miały wstrzymać eksport świń i wieprzowiny wyłącznie z okręgów Ługańskiego, Charkowskiego i Donieckiego. Miało to mieć związek z ogniskami afrykańskiego pomoru świń.
Z pisma opublikowanego wczoraj przez Rosjan wynika, że wieprzowina nie będzie importowana z całego terytorium Ukrainy.
Zagraniczne wizyty w Kijowie
W Kijowie przebywa obecnie zastępca sekretarza stanu USA William Burns, oczekiwany jest też szef brytyjskiej dyplomacji William Hague. We wtorek i w poniedziałek wizytę w stolicy Ukrainy złożyła szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton.
REKLAMA
PAP/IAR/inne/agkm
REKLAMA