Walka z korupcją w chińskiej bezpiece

Dotychczas prezydent Xi Jinping w swojej walce z korupcją omijał osoby powiązane ze służbami bezpieczeństwa, jednak teraz kilku bliskich współpracowników byłego szefa chińskiej bezpieki zostało aresztowanych. Czy chińska kampania antykorupcyjna dosięgnie również polityków najwyższej rangi?

2014-02-27, 19:59

Walka z korupcją w chińskiej bezpiece
. Foto: flickr/bobbyxinhua

Posłuchaj

27.02.14 Wojciech Jakóbiec: „Xi Jinping wciąż konsoliduje swoją władzę. Jeśli uda mu się dorwać Walka z korupcją w chińskiej bezpiece
+
Dodaj do playlisty

Zarzuty usłyszeli czterej bliscy współpracownicy Zhou Yongkanga, byłego szefa chińskiej bezpieki i członka Stałego Komitetu Biura Politycznego Komunistycznej Partii Chin. Chińska Agencja Prasowa informuje, że przeciwko samemu Zhou Yongkangowi również prowadzone jest śledztwo.

- Do tej pory nie zdarzyło się w Chinach, żeby najbliżsi pracownicy osoby tak wysokiej rangi zostali zatrzymani. Wszystko wskazuje na to, że w końcu sam Zhou Yongkang też stanie się celem kampanii antykorupcyjnej. Te aresztowania wskazują na to, że pętla wokół niego się zaciska i trzeba tylko czekać na oficjalne potwierdzenie, że on też zostanie postawiony w stan oskarżenia. Ze względu na jego rangę byłoby to rzeczą bez precedensu – podkreślałał Wojciech Jakóbiec.

- Możliwe są dwa scenariusze, dlaczego to się stało. Albo dopuścił się on tak dużych przestępstw, że trzeba je ujawnić i trudno przejść wobec nich do porządku dziennego nawet chińskim władzom, albo pokazuje to rosnącą walkę frakcji wobec KPCh - powiedział Tomasz Sajewicz.

Ocieplanie wizerunku Xi Jinpinga

Dwa dni temu w jednej z najstarszych dzielnic Pekinu niespodziewanie pojawił się prezydent Xi Jinping, który rozmawiał z mieszkańcami spacerując po ulicach. To duże zaskoczenie, ponieważ chińscy politycy nie mają w zwyczaju takiej spontanicznej formy kontaktu z obywatelami.

REKLAMA

- To kolejne z serii wydarzeń i działań, mających budować wizerunek swojaka, który nie jest szczelnie zamknięty za murami. To nietypowa akcja jak na Chiny. Ale nawet w takim systemie przywódca musi cieszyć się poparciem, szacunkiem i sympatią ludzi. Myślę, że ten nowy styl polityki ma ocieplić wizerunek partii i to jest moim zdaniem główna przyczyna  – zauważył Wojciech Jakóbiec.

W programie Tomasza Sajewicza i Wojciecha Jakóbca także przegląd najciekawszych publikacji z chińskiej prasy.

Anna Mikołajewska

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej