Rynek wieprzowiny: rusza skup w strefach ASF, trwa walka o unijne rekompensaty
Jest decyzja na którą czekali producenci trzody w Polsce – w tym tygodniu ruszy interwencyjny skup nadwyżek żywca wieprzowego w strefach buforowych objętych chorobą ASF. Minister rolnictwa jedzie do Brukseli po unijne środki na zrekompensowanie strat spowodowanych wstrzymaniem eksportu wieprzowiny do Rosji.
2014-03-05, 16:32
Posłuchaj
Jak informuje wiceminister Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej Tadeusz Nalewajk, skup interwencyjny będzie podjęty, pierwsza decyzja ministra gospodarki już jest i dotyczy zdjęcia nadwyżek trzody chlewnej z rynku, najbardziej przerośniętych sztuk. Przypomniał, że w 2007 r ten mechanizm też był w Polsce stosowany. Wtedy podjęto dwie takie decyzje w odstępie miesiąca.
Kalemba jedzie do Brukseli po środki UE na zrekompensowanie strat
Ministerstwo rolnictwa podaje jednocześnie w dzisiejszym komunikacie, że jutro, tj. 6 marca, minister Stanisław Kalemba udaje się do Brukseli na spotkanie z komisarzem Dacianem Ciolosem.
Rozmowa dotyczyć będzie możliwości uruchomienia dopłat do prywatnego przechowywania oraz skorzystania z funduszy rezerwowych UE w celu zrekompensowania producentom i przetwórcom trzody chlewnej korzyści utraconych w konsekwencji pogłębiania się kryzysu na rynku wieprzowiny.
Wczoraj podczas posiedzenia Rady Ministrów przedstawiona została informacja Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi dotycząca przypadków wystąpienia afrykańskiego pomoru świń u dzików na terytorium Polski.
REKLAMA
W komunikacie czytamy również, że są zabezpieczone środki na zdjęcie części nadwyżki wieprzowiny występującej w strefie z ograniczeniami.
Związki: świnia nie może czekać
Decyzja o uruchomieniu skupu w strefach buforowych jest efektem coraz większego nacisku rolników, którzy ponoszą straty związane ze wstrzymaniem eksportu mięsa wieprzowego do Rosji po wykryciu w Polsce przypadków wystąpienia afrykańskiego pomoru świń (ASF).
Wczoraj Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w trybie pilnym zwołał spotkanie swoich działaczy z regionów . Jak powiedział Polskiemu radiu Wiesław Domian, prezes zarządu warmińsko-mazurskiego Kółek Rolniczych, powszechne jest oczekiwanie podjęcia przez państwo skupu interwencyjnego wieprzowiny.
- Wszystkie związki producentów domagają się aby nastąpił tzw. Interwencyjny wykup żywca wieprzowego – mówił Domian. Przypomniał, że środki na to są zabezpieczone w Unii Europejskiej. – Chcemy aby minister Kalemba i premier Tusk rychło się do tego tematu zabrali, bo, jak mówi – „świnia nie może czekać - następują przerosty tuczników i rolnicy na tym tracą”.
REKLAMA
Na takie działania liczą też między innymi rolnicy z Kujawsko-Pomorskiego, którzy protestowali wczoraj w Bydgoszczy.
Trwa ją rozmowy o odblokowanie eksportu do Chin, Korei, Wietnamu
Jak informuje resort rolnictwa, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi z Ministrem Spraw Zagranicznych i Ministrem Gospodarki prowadzą prace dyplomatyczne w krajach trzecich, m.in. Chińskiej Republice Ludowej, Japonii, Korei Południowej, Tajwanie, Hongkongu, Wietnamie, ukierunkowane na wznowienie eksportu.
Dwa przypadki ASF w Polsce
W Polsce wystąpiły dwa przypadki ASF u dzików, które najprawdopodobniej przedostały się z Białorusi. Wirus nie przeniósł się na inne dziki, o czym świadczą wyniki przeprowadzonych do tej pory badań padłych i odstrzelonych sztuk.
Zarówno w strefie buforowej, jak i na pozostałym obszarze naszego kraju prowadzony jest intensywny monitoring mający na celu wykrycie ewentualnych zakażeń wirusem ASF w populacji świń i dzików. Inspekcja Weterynaryjna pobrała kolejne 1200 prób. Wyniki przeprowadzonych badań były ujemne.
REKLAMA
Wszystkie chlewnie w Polsce są wolne od ASF – informuje ministerstwo rolnictwa.
Elżbieta Mamos, Jarosław Krawędkowski
REKLAMA