Wykopaliskom w Pompejach grozi całkowite zniszczenie
Jak podkreślają eksperci niemal każdego dnia, a zwłaszcza po ulewnych deszczach, wali się kolejny fragment ruin miasta, zniszczonego przez wybuch Wezuwiusza w 79 roku naszej ery.
2014-03-06, 07:41
Unia Europejska, która niedawno wyasygnowała ponad 70 mln euro na wielki projekt ratowania terenu wykopalisk, stale apeluje do strony włoskiej o wzmożenie wysiłków w tej sprawie.
- Władze lokalne, regionalne i krajowe powinny uczynić więcej, by skoordynować działania i zagwarantować, że pieniądze będą wydawane w sposób skuteczny, a Pompeje ocaleją dla następnych pokoleń - powiedziała unijna komisarz ds. edukacji i kultury Andrulla Wasiliu.
NAUKA w portalu polskieradio.pl>>>
Włoskie media cytują także innych przedstawicieli UE, którzy deklarują, że będą pilnie przyglądać się procesowi podnoszenia z upadku jednego z najważniejszych terenów archeologicznych na świecie, odwiedzanego co roku przez 3 miliony turystów.
Nowy premier Włoch Matteo Renzi, którego rząd pracuje od końca lutego, wyraził zdumienie bezsilnością wobec tego, co dzieje się na terenie starożytnego miasta. Zaapelował do przedsiębiorców o finansowe wsparcie prac.
HISTORIA w portalu polskieradio.pl>>>
Pompeje to starożytne miasto pod Neapolem, zasypane pyłem wulkanicznym po wybuchu Wezuwiusza w 79 roku naszej ery. Pierwsze wykopaliska rozpoczęły się tam w XVIII wieku, a w 1997 roku cały teren został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, PAP, kk
REKLAMA