Pokonać siebie
Zmagania sportowe to nie tylko rywalizacja z przeciwnikami, ale także pokonywanie własnych słabości. Niepełnosprawni zawodnicy oprócz walki z ograniczeniami fizycznymi, podobnie jak sportowcy pełnosprawni, muszą wykazywać się doskonałym przygotowaniem mentalnym.
2014-03-11, 13:45
Posłuchaj
Każdy sportowiec potrzebuje do zwycięstw tego samego. Nieważne czy zawodnik jest pełnosprawny, czy też boryka się z jakąś niepełnosprawnością. O wyniku nie decyduje tylko i wyłącznie przygotowanie fizyczne zawodnika.
Nie rodzimy się zwycięzcami
Na sukces sportowy składa się wiele czynników. Wygrywać może zawodnik, który odznacza się nieprzeciętną odpornością na stres. W tym kontekście wszyscy sportowcy są równi.
- Przygotowanie mentalne sportowca – sprawnego, czy niepełnosprawnego – jest bardzo podobne. Istnieją pewne umiejętności, z którymi nie rodzimy się. Nie rodzimy się ze zdolnością do radzenia sobie ze stresem czy wysoką motywacją. To są cechy, które nabywamy w czasie pracy z psychologiem – powiedziała w PR24 Katarzyna Selwant, psycholog sportowy.
Trening mentalny dla każdego
Umiejętność radzenia sobie ze stresem jest ważna nie tylko dla sportowców. Skuteczna walka z presją może być kluczem do sukcesu każdego z nas.
REKLAMA
- Każdemu z nas potrzebny jest trening mentalny. W pewnym momencie będziemy zmuszeni do wystąpienia publicznego. W szkole trzeba wyrecytować wiersz, a w pracy należy zabrać głos podczas zebrania, a sportowiec walczy na oczach widzów na stadionie i przed telewizorami. To jest ogromna presja – dodał Gość PR24.
Niepoddawanie się stresowi wydatnie zwiększa szanse na odnoszenie sukcesów w życiu prywatnym i zawodowym.
PR24/MP
REKLAMA