Ukraina: polscy księża pracujący na Krymie proszą o pomoc
Duchowni podkreślają, że na Krym nie dociera pomoc humanitarna. Brakuje żywności i lekarstw. Panuje też galopująca inflacja.
2014-03-11, 16:53
W siedmiu parafiach rzymskokatolickich na półwyspie znajduje się dziewięciu księży z Polski oraz biskup pomocniczy Diecezji Odesko-Symferopolskiej.
Jak czytamy w komunikacie przekazanym przez dyrektora krymskiej Caritas, ks. Piotra Rosochackiego Katolickiej Agencji Informacyjnej, duchownym coraz trudniej się utrzymać ponieważ dzielą się tym co mają z wiernymi. W najtrudniejszej sytuacji są dzieci i chore osoby w starszym wieku, którym księża pomagają. Brakuje pieniędzy na zakup podstawowych artykułów i leków dla nich.
Hierarchowie apelują o pomoc finansową. Pieniądze można wpłacić na konto bankowe Caritasu:
Bank Millenium ul. Stanisława Żaryna 2A 02-593 Warszawa SWIFT BIGB PL PW (XXX) 72 11 60 2202 0000 0000 4034 6949 (PLN) 66 11 60 2202 0000 0002 1932 63 16 (USD) z dopiskiem "na Krym".
Caritas Polska zebrała dotąd na pomoc dla Ukrainy 1,3 mln zł. Akcja, zainicjowana 19 lutego, po wydarzeniach na Majdanie, polega na wysyłaniu sms-ów na nr 72052 z hasłem "pomagam". Każdy sms to 2,46 gr.
18 tys. rosyjskich żołnierzy na półwyspie
W sobotę ukraiński minister obrony Ihor Teniuch poinformował, że Rosja skoncentrowała na Krymie 18 tys. żołnierzy. Zgodnie z umowami dwustronnymi Rosja może mieć na Ukrainie tylko 12,5 tys. wojskowych.
Siły rosyjskie opanowały kilkanaście ukraińskich posterunków na Krymie. Wśród nich są m.in. dyrekcja straży granicznej Morza Azowskiego oraz jednostki w Sewastopolu, Symferopolu, Kerczu, Szczołkinie, Eupatorii i Teodozji. Rosjanie kontrolują też kilka lotnisk.
Parlament Krymu przyjmuje deklarację o niepodległości
Parlament należącej do Ukrainy Autonomicznej Republiki Krymu przyjął we wtorek deklarację w sprawie niepodległości popartą w głosowaniu przez 78 deputowanych w 81-osobowej izbie. Tekst deklaracji opublikowano na stronie internetowej Rady Najwyższej Autonomii.
"Jeśli narody Krymu opowiedzą się w zaplanowanym na 16 marca 2014 roku referendum za wejściem Krymu, włączając w to Autonomiczną Republikę Krymu i miasto Sewastopol, w skład Rosji, po tymże referendum Krym zostanie ogłoszony niepodległym państwem o republikańskim systemie rządów" - czytamy w deklaracji.
x-news.pl, TVN24
W odpowiedzi na wydarzenia na Krymie parlament w Kijowie zażądał od Rady Najwyższej Autonomii anulowania niedzielnego referendum. Rada Najwyższa Ukrainy uznała, że referendum w obecnym kształcie jest sprzeczne z konstytucją Ukrainy. W rezolucji w tej sprawie deputowani ukraińskiego parlamentu podkreślili, że parlament Krymu nie posiada pełnomocnictw do prowadzenia polityki zagranicznej.
Trwające do dziś protesty na Ukrainie wybuchły w listopadzie 2013 roku, gdy rząd Mykoły Azarowa [podał się do dymisji] wstrzymał przygotowania do podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, PAP, kk
REKLAMA
REKLAMA