Sytuacja katolików na Krymie

Niespokojna sytuacja na Krymie może wzbudzać obawy tamtejszych mniejszości narodowościowych i religijnych. Aneksja regionu przez Federację Rosyjską może doprowadzić do prześladowań.

2014-03-19, 13:08

Sytuacja katolików na Krymie
. Foto: flickr/Lawrence-OP

Posłuchaj

19.03.14 ks.bp Jacek Pyl: „ Negatywne emocje były przed referendum. To mogło wzbudzić obawy duchownych (…)”
+
Dodaj do playlisty

Krym zamieszkiwany jest w większości przez Rosjan, którzy są w większości prawosławni. To sprawia, że sytuacja członków innych wyznań może być trudna.

- Na Krymie mieszka niewielu katolików. Jednak podjęte wczoraj decyzje wzbudzają nasz niepokój. W naszej wspólnocie są katolicy różnych narodowości – także ukraińskiej i rosyjskiej. Niektórzy mieszkańcy regionu, w trosce o swoje bezpieczeństwo, udali się w głąb Ukrainy – powiedział w PR24 ks. bp Jacek Pyl, biskup pomocniczy diecezji odesko-symferopolskiej.

Bezpieczeństwo duchownych

Przed niedzielnym referendum Krym opuścili duchowni greckokatoliccy. Taka sytuacja rodzi pytania o bezpieczeństwo wszystkich katolików mieszkających na Półwyspie Krymskim.

- Negatywne emocje były przed referendum. To mogło wzbudzić obawy duchownych. Dlatego wyższe władze Kościoła greckokatolickiego uznały, że do czasu wyjaśnienia sytuacji politycznej, będzie bezpieczniej, jeżeli duchowni opuszczą Krym – relacjonował Gość PR24.

REKLAMA

PR24/MP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej