Gminy bezRadne

Zasiadają w radzie, pełnią funkcje urzędnicze, ale rzadko są prezydentami czy burmistrzami miast. Choć kobiety coraz częściej mają wyższe wykształcenie, większe doświadczenie, to wciąż zajmują gorsze stanowiska.

2014-03-19, 17:26

Gminy bezRadne
. Foto: flickr/Helmuts Guigo

Posłuchaj

19.03.14 Aleksandra Murawska „Musimy uświadomić partiom i organizacjom samorządowym jak ważne jest wspieranie kobiet (…)”.mp3
+
Dodaj do playlisty

W obecnej kadencji w 61 miejscach w Polsce ani jedna kobieta nie zasiada w Radzie Gminy. Tylko 9% wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, to kobiety. Czy to jest problem, czy statystyka?

- Instytut spraw Publicznych od wielu lat przygląda się temu ile jest kobiet w polityce, w samorządach. Okazuje się, że połowa społeczeństwa czyli 50 procent kobiet nie jest reprezentowana we władzach - powiedziała  Aleksandra Murawska, Instytut Spraw Publicznych.

Więcej kobiet w polityce

W rządzie Donalda Tuska 24 procent stanowią kobiety. Przyczyny takiej sytuacji są bardzo różne. Kobiety trzeba zachęcać do udziału w polityce i pomagać im, aby były wybierane na wyższe stanowiska.

- Od pięćdziesięciu lat na stanowisko sołtysa są wybierane panie. Coraz więcej kobiet angażuje się w działalność społeczną tym samym widzimy, że zmienia się ich świadomość. Stanowisko sołtysa kojarzy się z męską władzą, ale uważam, że to kobiety są bardziej ambitne i samodzielne - powiedział Maja Winiarska-Czajkowska, Sołtys Gminy Opypy w woj. Mazowieckim.

REKLAMA

Czas kobiet

Instytut Spraw Publicznych przygotował raport w którym przeanalizowano mechanizmy działające w lokalnych strukturach samorządowych w gminach w których nie ma kobiet w radzie.

- Rozdanie finansów unijnych oznacza czas kobiet. Skończyły się czasy inwestycji twardych i na ich miejsce weszły miękkie. Nadszedł moment inwestowania w więzi społeczne – dodała Maja Winiarska-Czajkowska.

 

REKLAMA

 

PR24/Paulina Olak

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej