Ostateczne decyzje PiS i PO w sprawie kandydatów do PE

Prawo i Sprawiedliwość ujawni jego pełną listę ubiegających się o euromandaty. Kampanie wyborczą rozpoczyna także Platforma Obywatelska.

2014-03-22, 07:20

Ostateczne decyzje PiS i PO w sprawie kandydatów do PE
Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 25 maja. Foto: fot. Flickr/happy hang around

Rada Krajowa PO zatwierdzi kandydatów i będzie to też inauguracja kampanii.

Listy zatwierdził już zarząd partii. W ubiegłym tygodniu ujawniono nazwiska osób, które znalazły się na pierwszych miejscach w poszczególnych okręgach wyborczych. Warszawską listę ma otwierać Danuta Huebner, mazowiecką Julia Pitera, łódzką Jacek Saryusz-Wolski. Pomorską "lokomotywą" został Janusz Lewandowski, kujawsko-pomorską Jacek Rostowski, dolnośląską Bogdan Zdrojewski, a zachodniopomorską Dariusz Rosati. Największym zaskoczeniem jest jednak kandydatura Michała Kamińskiego, który ma otwierać listę PO w Lublinie.

Listę PO w Białymstoku ma otwierać Barbara Kudrycka, na Śląsku Jerzy Buzek, w Małopolsce Róża Thun, na Podkarpaciu Elżbieta Łukacujewska. Jedynką poznańskiej listy ma być Agnieszka Kozłowska-Rajewicz.
Szef PO, premier Donald Tusk pytany przez Informacyjną Agencję Radiową o kandydatów Platformy powiedział, że drużyna jest barwna, ale skuteczna. Szef rządu mówił też, że ważne jest, kto będzie reprezentował Polskę w Parlamencie Europejskim. Stąd partia stawia przede wszystkim na sprawdzonych już eurodeputowanych.
Na liście PiS naukowcy i doświadczeni politycy
Prawo i Sprawiedliwość zaprezentuje swoich kandydatów w Warszawie.
Jedynką w okręgu obejmującym województwo pomorskie ma być była minister spraw zagranicznych Anna Fotyga, w kujawsko-pomorskim poseł Kosma Złotowski. Z drugiego miejsca w tym okręgu ma startować profesor Andrzej Zybertowicz.

W województwie podlaskim i warmińsko-mazurskim pierwsze miejsce na liście PiS ma zająć były poseł, profesor Karol Karski.
Listę w okręgu Warszawa z 8 powiatami tego województwa otworzy profesor Zdzisław Krasnodębski. Z Łodzi wystartuje obecny europoseł Janusz Wojciechowski, a także między innymi obecny poseł Witold Waszczykowski.

REKLAMA

Liderem listy lubelskiej ma być profesor Waldemar Paruch, na drugim miejscu obecny europoseł Mirosław Piotrowski. Jedynką z województwa podkarpackiego będzie europoseł Tomasz Poręba, z małopolskiego i świętokrzyskiego europoseł Ryszard Legutko. Z tego samego okręgu wystartuje obecny poseł Andrzej Duda - szef sztabu PiS. Do Parlamentu Europejskiego wybierają się też posłowie Jadwiga Wiśniewska, Dawid Jackiewicz, Kazimierz Michał Ujazdowski i Czesław Hoc. Jackiewicz ma być jedynką w okręgu obejmującym województwa dolnośląskie i opolskie.  Obecny europoseł Marek Gróbarczyk otworzy listę w lubuskim i zachodniopomorskim.

Wiceprezes PiS Adam Lipiński powiedział, że nie ma go na liście do Parlamentu Europejskiego, bo w partii jest zasada, że ludzie ze ścisłego kierownictwa nie kandydują. A o mandat ubiegają się znani parlamentarzyści, którzy zdaniem Adama Lipińskiego mogą być zweryfikowani poprzez swoją działalność polityczną. Na listach są też "kandydaci merytoryczni", czyli profesorowie, specjaliści od prawa międzynarodowego i żadnych celebrytów - podkreśla polityk PiS.

PAP/IAR/iz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej