Budżety obywatelskie w Polsce

Budżet obywatelski to partycypacyjny proces, w którym mieszkańcy decydują o przeznaczeniu części budżetu danego miasta lub gminy. Decyzje mogą być podejmowane bezpośrednio przez mieszkańców lub za pośrednictwem organizacji społecznych.

2014-03-27, 14:24

Budżety obywatelskie w Polsce
. Foto: flickr/K. Yasuhara

Posłuchaj

27.03.14 Olga Skarżyńska: "Budżet obywatelski jest sposobem na to, aby mieszkańcy decydowali o tym, na co będą wydawane ich pieniądze (...)"
+
Dodaj do playlisty

W ciągu ostatnich trzech lat budżety obywatelskie wprowadzono w 70. Gminach w Polsce. O wykorzystaniu części miejskich wydatków decydują mieszkańcy miast takich jak Łódź, Płock czy Poznań.

Mieszkańcy mają głos, mają wybór

Konsultacje z obywatelami są w modzie. Powoli powstaje przekonanie, że obywateli warto zapytać o zdanie.

- Budżet obywatelski jest sposobem na to, aby mieszkańcy decydowali o tym, na co będą wydawane ich pieniądze. Dotyczy to pieniędzy z podatków mieszkańców. To nie są konsultacje tylko decyzje mieszkańców, które są ostateczne i wiążące – wyjaśniła Olga Skarżyńska, Fundacja Batorego.

- Decyzje mieszkańców miasta Łódź są wiążące dla władz. To jest rodzaj umowy społecznej czyli deklaracja, którą składali prezydent miasta i przedstawiciele rady miejskiej. Mieszkańcy sami mogą popierać dane projekty, pracować nad swoimi i zgłaszać je - powiedział Grzegorz Justyński, Dyrektor ds. Biura Partycypacji Społecznej UMŁ.

REKLAMA

Od planowania do wykonania budżetu

Eksperci Fundacji Batorego opracowali raport pt „Budżety obywatelskie w Polsce”. Podejmowanie decyzji o tworzeniu budżetu obywatelskiego jest coraz bardziej rozpowszechnione.

– W zeszłym roku pracowaliśmy z ponad 20 różnymi gminami, które wprowadzały budżety obywatelskie. Społeczeństwo chce być aktywne, my cieszymy  się, że pewnie idee stają się coraz bardziej popularne. Mieszkańcy chcą poprawiać swoje najbliższe otoczenie oraz brać za to odpowiedzialność – dodała Olga Skarżyńska.

- We Wrocławiu wypracowaliśmy pilotażowe zasady budżetu obywatelskiego.  Projekty mogą składać wszyscy zainteresowani. Każdy mieszkaniec może zaproponować i przedstawić swój projekt, do tej pory przyjęliśmy około 500 propozycji. Jako miasto przeznaczamy na ten cel 20 mln złotych - powiedział Bartłomiej Świerczewski, Biuro Rady Miejskiej we Wrocławiu

PR24/ Paulina Olak

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej