Problemy polskiego przedsiębiorcy
Prowadzenie własnej działalności gospodarczej nastręcza niekiedy wielu trudności. Polscy przedsiębiorcy często zmagają się brakiem płynności finansowej, który powodowany jest opóźnieniami w otrzymywaniu należności z faktur.
2014-03-31, 14:00
Posłuchaj
Zgodnie z informacjami zawartymi w „Europejskim Indeksie Płatności 2013”, opóźnienia w płatnościach spowodowały, że polscy przedsiębiorcy stracili 4 procent obrotów. Z inicjatywy Komisji Europejskiej ruszyła właśnie kampania informacyjna dotycząca opóźnień w płatnościach.
Opóźnienia rodzą problemy
Wiele firm wypłaca swoim kontrahentom należności za faktury z dużym opóźnieniem. Taka sytuacja powoduje, że przedsiębiorstwa, które nie dostają pieniędzy na czas, same mają problemy z płatnościami.
- Bardzo często firmy nie płacą w terminie nie dlatego, że mają taki kaprys. Zdarza się tak, ponieważ przedsiębiorcy po prostu nie mają w danym momencie dostępu do gotówki – zauważył w Polskim Radiu 24 Marek Zuber, ekonomista.
Niepłacenie niestety popłaca
Paradoksalnie niepłacenie należności w terminie, może przynosić zyski – zwłaszcza wielkim przedsiębiorstwom, których obroty są bardzo wysokie.
REKLAMA
- W pewnych obszarach celowo wydłuża się okres płatności. Pieniądze, których nie oddaje się na czas, są pieniędzmi, na których można zarabiać. Jeśli obroty firmy wynoszą miliard złotych, to przetrzymanie pieniędzy przez dwa miesiące i zainwestowanie ich na lokacie, daje gigantyczne zyski – dodał Marek Zuber.
Dyrektywa Unii Europejskiej
Od 28 kwietnia 2013 roku w Polsce obowiązuje dyrektywa Unii Europejskiej o zwalczaniu opóźnień w transakcjach handlowych. Zgodnie z tym aktem, kiedy dłużnik nie zapłaci za towary w ciągu 30 dni, będzie musiał zapłacić odsetki i pokryć wszystkie dodatkowe koszty związane z tym faktem. Jednak niewielu pokrzywdzonych przedsiębiorców domaga się swoich praw.
O prawach przysługujących przedsiębiorcom w związku z odzyskiwaniem zapłat za faktury mówił w PR24 Grzegorz Lang, dyrektor Departamentu Doskonalenia Regulacji Gospodarczych w Ministerstwie Gospodarki.
PR24/MP
REKLAMA
Polecane
REKLAMA