Pierwsze nowożytne Igrzyska Olimpijskie - wskrzeszenie starożytnej idei

W 1896 roku w Atenach zdobywca pierwszego miejsca jako jedyny dostawał gałązkę oliwną oraz medal... srebrny. Sport w zamyśle odnowiciela igrzysk, barona Pierre'a de Coubertin, był uszlachetniającym zajęciem dla amatorskich zawodników.

2024-04-06, 05:45

Pierwsze nowożytne Igrzyska Olimpijskie - wskrzeszenie starożytnej idei
Trójka biegaczy występujących w biegu maratońskim podczas pierwszych nowożytnych Igrzysk Olimpijskich w Atenach w 1896 roku. Foto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Posłuchaj

Dr Krzysztof Zuchora, Iwona Żółtowska i Maria Szul mówią o historii igrzysk olimpijskich w audycji Hanny Marii Gizy z cyklu "Klub ludzi ciekawych wszystkiego" (PR, 28.07.2012). 57:42
+
Dodaj do playlisty

 

6 kwietnia 1896 roku rozpoczęły się pierwsze nowożytne Igrzyska Olimpijskie. Zostały rozegrane w Atenach i tym samym po 1503 latach powróciły do Grecji, swojej antycznej kolebki.

Powiązany Artykuł

PKOL artykolowka zobacz więcej.jpg
100 LAT POLSKIEGO KOMITETU OLIMPIJSKIEGO - SERWIS SPECJALNY

Srebrny medal za pierwsze miejsce

6 kwietnia 1896 roku król Jerzy wypowiedział słynne słowa "Ogłaszam pierwsze międzynarodowe Igrzyska Olimpijskie w Atenach za otwarte. Niech żyją uczestniczące w nim narody! Niech żyje grecki lud!".

Sportowcy konkurowali w gimnastyce, kolarstwie, lekkoatletyce, pływaniu, podnoszeniu ciężarów, strzelectwie, szermierce, tenisie i zapasach. W zawodach mogli uczestniczyć wyłącznie mężczyźni.

REKLAMA

Zwycięzca otrzymywał srebrny medal i gałązkę oliwną, Na awersie medalu widniała głowa Zeusa z boginią Nike, na rewersie Akropol. Zdobywca drugiego miejsca dostawał medal z miedzi i gałązkę wawrzynu. Trzecie miejsce nie było nagradzane.

Pierwsi medaliści

Pierwszym mistrzem olimpijskim został amerykański trójskoczek James B. Colony, z kolei niewątpliwą gwiazdą ateńskiej areny był Niemiec Carl Schumann. Odniósł 4 zwycięstwa. Wygrał w drużynie ćwiczenia na drążku i poręczach i indywidualnie w skoku przez konia i zapasach. W tej ostatniej konkurencji pokonał większego i faworyzowanego Greka. Co ciekawe w konkurencji nie obowiązywały ograniczenia czasowe i zmagania trwały do zmroku. Dopiero dogrywka następnego dnia przesądziła o zwycięstwie Niemca.

Podziw mogła budzić wszechstronność niektórych sportowców. Oto Fritz Traun po odpadnięciu w biegu na 800 metrów udał się na zwiedzanie Aten, gdzie spotkał Johna P. Bolanda. Panowie postanowili kupić rakiety do tenisa i wspólnie wystartować w turnieju. Ku zdumieniu wszystkich wygrali.

Powiązany Artykuł

Stefania Walasiewicz 1200.jpg
Stanisława Walasiewicz - tajemnica seksualności przyćmiła sukcesy. Amerykański koroner miał rację?

Idea olimpijska

Igrzyska zakończyły się 15 kwietnia. Na ceremonii zamknięcia student Oxfordu George Stuart Robertson wygłosił w języku starogreckim wiersz inspirowany utworami starożytnego poety Pindara, który opiewał ówczesnych sportowców.

REKLAMA

–  Coubertin zauważył, że jeżeli sztuka nie będzie towarzyszyła igrzyskom, to one nie będą miały pełnego wymiaru i staną się mistrzostwami świata wielu dyscyplin w jednym miejscu. Udało mu się to po części zrobić na pierwszych igrzyskach, gdzie się pojawił hymn, który wzbudził furorę. Drugim ważnym wydarzeniem było zwycięstwo Greka w biegu maratońskim, które dało igrzyskom historyczny oddech – mówił dr Krzysztof Zuchora w audycji Hanny Marii Gizy z cyklu "Klub ludzi ciekawych wszystkiego".

Posłuchaj audycji Polskiego Radia z 2012 o historii igrzysk olimpijskich.

Po zakończeniu igrzysk pojawiały się głosy, aby każda następna impreza była organizowana w Grecji. Sprzeciwił się temu restaurator idei olimpijskiej we współczesnym świecie baron Pierre de Coubertin, który uważał, że igrzyska powinny łączyć ludzi z całego świata i odbywać się w różnych krajach. Następne odbyły się w 1900 roku w Paryżu.

>>> 44. rocznica śmierci słynnego trenera. Kostyra: Feliks Stamm był po prostu geniuszem

REKLAMA

pd/mjm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej