11.04.2014 Putin uspokaja Europę. Rosja nie zakręci kurka z gazem [relacja]
Prezydent Rosji powiedział, że europejskim odbiorcom gazu nie grozi przerwanie dostaw błękitnego paliwa. Putin zapowiedział też, że nie chce odcinać gazu Ukrainie.
2014-04-11, 22:43
Posłuchaj
Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>
Kalendarium zdarzeń na Ukrainie >>>
22.40
Niemcy, a także inne kraje G20, deklarują chęć pomocy rozwiązania kryzysu gazowego na Ukrainie. Informacje przekazał rosyjski minister finansów. Anton Siluanow, który spotkał się w Waszyngtonie ze swoim niemieckim odpowiednikiem Wolfgangiem Schaeuble w kuluarach wiosennej sesji Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Jak mówił Siluanow rozmowa dotyczyła głównie dostaw rosyjskiego gazu na Ukrainę.
- Schaeuble i inni, są zainteresowani w szybkim rozwiązaniu problemu i spowodowaniu, że Ukraina będzie w stanie spłacić swoje zobowiązania - mówił rosyjski minister finansów.
Kijów nie zapłacił w marcu za dostawy gazu z Rosji. Według szacunków, jego dług wobec Gazpromu wynosi teraz 2, 2 miliarda dolarów. Wczoraj Władimir Putin napisał list do europejskich przywódców w sprawie ukraińskiego długu za gaz. Prezydent Rosji podkreślił, że ten problem powinien być rozwiązany jak najszybciej, bo może negatywnie wpłynąć na systematyczność dostaw rosyjskiego gazu na Zachód.
REKLAMA
21.21
To nie do przyjęcia, aby Władimir Putin dzielił Unię Europejską - uważa europoseł Jerzy Buzek, który krytycznie odniósł się do listu wysłanego przez rosyjskiego prezydenta do osiemnastu przywódców państw unijnych.
21.12
Najnowszy sondaż Instytutu Gallupa pokazał, że stopniowo wzrasta aprobata światowej opinii publicznej dla roli USA jako światowego przywódcy, podczas gdy aprobata dla roli Rosji w świecie topnieje.
REKLAMA
Gallup ogłosił, że aprobata dla roli USA jako światowego mocarstwa wzrosła z 41 proc. w 2012 r. do 46 proc. w 2013 r. Wizerunek Rosji od 2008 r. pogarsza się niemal z każdym rokiem. Aprobata dla jej roli w świecie kształtowała się wtedy na poziomie 30 proc. W 2011 r. spadła do 28 proc., w 2012 - do 23 proc., a w roku ubiegłym wynosiła 24 proc.
21.05
Rosja chce rozmawiać z Unią Europejską i USA o rusofobii. Tak wynika z komunikatu opublikowanego przez rosyjskie MSZ. Dyplomaci w Moskwie podkreślają, że przyszłotygodniowe rozmowy międzynarodowe dotyczące kryzysu ukraińskiego powinny rozpocząć się od omówienia kwestii "histerii antyrosyjskiej, rozpętanej w krajach Unii i Stanach Zjednoczonych".
REKLAMA
21.00
Kolejne amerykańskie sankcje w związku z sytuacją na Ukrainie. Departament skarbu poinformował, że objął nimi siedmiu działaczy separatystycznych na Krymie oraz operującą na półwyspie spółkę gazową Czernomorneftgaz. Sankcje mają związek z aneksją Krymu przez Rosję.
Wśród siódemki osób objętych restrykcjami są: szef krymskich służb bezpieczeństwa Piotr Zima, wicepremier Krymu Rustam Temirgaliew oraz szef komisji wyborczej Michaił Małyszew.
20.57
Szczyt siedmiu najbardziej uprzemysłowionych państw zachodnich (G7) odbędzie się w dniach 4-5 czerwca w Brukseli - podała Rada Europejska. Spotkanie zastąpi szczyt G8, planowany w rosyjskim Soczi, ale odwołany z powodu kryzysu ukraińskiego.
20.47
Czterostronne spotkanie ws. Ukrainy odbędzie się w najbliższy czwartek w Genewie - potwierdzają UE oraz USA. W spotkaniu obok amerykańskiego sekretarz stanu Johna Kerry'ego i szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton mają uczestniczyć szefowie dyplomacji Ukrainy - Andrij Deszczyca oraz Rosji - Siergiej Ławrow.
REKLAMA
19.57
--------------------------------------------------
REKLAMA
Prorosyjscy separatyści w Doniecku na wschodniej Ukrainie okupują gmach obwodowej administracji państwowej. W piątek mija termin ultimatum postawionego separatystom przez ukraińskie władze. Dwa dni wcześniej szef MSW Arsen Awakow oświadczył, że jeśli w ciągu 48 godzin nie opuszczą oni siedziby administracji w Doniecku oraz gmachu delegatury Służby Bezpieczeństwa Ukrainy w Ługańsku, zostaną usunięci siłą.
18.58
W obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy boją się "najazdu" nacjonalistów z zachodniej Ukrainy. Mieszkańcy miasta Roweńki, uzbrojeni w patelnie i kije, wyszli na drogi, by zablokować zapowiedziany przyjazd "banderowców". Obawy się nie potwierdziły. "Banderowcy" do ich miasta na razie nie dotarli.
(Espreso TV/x-news)
18.15
Komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger zwołał na poniedziałek telekonferencję ministrów ds. energii wszystkich 28 krajów UE, by rozmawiać o bezpieczeństwie dostaw gazu w kontekście Ukrainy.
REKLAMA
17.56
Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk wierzy w pokojowe rozwiązanie na wschodzie Ukrainy. W piątek minął termin opuszczenia przez okupantów gmachów państwowych w Doniecku i Ługańsku, jednak do szturmu nie doszło. Jaceniuk opowiada się przeciwko siłowemu rozwiązaniu tego problemu. Jest jednak pewien warunek - okupujący muszą opuścić nielegalnie zajęte budynki i zdać broń.
17.49
REKLAMA
Międzynarodowy Fundusz Walutowy jest w stanie udzielić pożyczki Ukrainie , gdyż poziom zadłużenia tego kraju jest zrównoważony - powiedział szef wydziału europejskiego MFW Reza Moghadam.
Moghadam zauważył, że zagraniczne zadłużenie Ukrainy, które wzrosło w okresie politycznego kryzysu i napięć w stosunkach z Rosją, stanowi jedynie 30 proc. ukraińskiego PKB. Całkowite zadłużenie Ukrainy wyniesie około 50 proc. jej PKB w tym i w przyszłym roku - dodał.
17.44
REKLAMA
Podpułkownik milicji w Charkowie, Andrij Czujkow, przeprosił separatystów w Charkowie za udział w antyterrorystycznej operacji - szturmie na siedzibę władz obwodowych. Budynek był okupowany przez zwolenników integracji ich regionu z Rosją. - Służyłem w ukraińskim MSW przez 18 lat. Powiedzieli mi, że są tam uzbrojeni przestępcy. Nie zobaczyłem ani jednego - mówił Czujkow.
Akcja odbicia siedziby charkowskich władz z rąk separatystów miała miejsce 8 kwietnia. Milicja zatrzymała wówczas 70 osób.
(UA 1+1/x-news)
REKLAMA
17.35
Broń gazowa jest w tej chwili dla Kremla w relacjach z Ukrainą dużo wygodniejsza niż inwazja militarna - powiedział komisarz UE ds. budżetu Janusz Lewandowski . Dodał, że list prezydenta Rosji Władimira Putina do przywódców 18 krajów europejskich "nie jest żadną niespodzianką". - Myśmy od dawna wiedzieli, że "broń gazowa” zostanie użyta - zaznaczył.
17.30
Przywódcy wszystkich krajów UE powinni napisać wspólną odpowiedź na list Władimira Putina . Szef kancelarii prezydenta Jacek Michałowski zwrócił się w tej sprawie z wnioskiem do polskiego ministra spraw zagranicznych, prosząc go o informację czy istnieje taka możliwość - poinformowała Joanna Trzaska z kancelarii prezydenta.
REKLAMA
---------------------------------------
W czwartek prezydent Rosji Władimir Putin wystosował list do przywódców osiemnastu krajów europejskich, w którym ostrzegł, że rosyjsko-ukraiński spór o gaz może się odbić na dostawach surowca dla UE.
16.32
REKLAMA
Rosja nie godzi się na międzynarodową misję pokojową na Ukrainie - oświadczył minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow . Dyplomata podkreślił, że choć Rosja opowiada się za rozmowami międzynarodowymi w sprawie Ukrainy, to nie należy tego rozumieć jako uznanie legalności rządu w Kijowie. Ławrow zapewnił też, że Moskwie nie zależy na przejmowaniu wschodnich regionów sąsiedniego państwa.
15.28
UE i NATO powinny działać prewencyjnie przeciwko wojskom Rosji na Ukrainie - oświadczył prezydent Czech Milosz Zeman.
Prezydent uważa, że zastosowana metoda zastraszenia zapobiegłaby w przyszłości przyłączeniu kolejnych regionów Ukrainy i ewentualnie Mołdawii do Federacji Rosyjskiej. - Jestem przeciwko blokadom. Jestem za skutecznymi i bardzo zdecydowanymi w wielu przypadkach prewencyjnymi akcjami, a to dlatego, że prewencja jest zawsze bezpieczniejsza od gaszenia pożaru - stwierdził Zeman.
15.26
Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk powiedział, że tekst nowej konstytucji powinien zostać opublikowany przed 25 maja, kiedy mają się odbyć przedterminowe wybory prezydenckie.
REKLAMA
15.24
Władimir Putin uspokaja europejskich odbiorców gazu - nie grozi im przerwanie dostaw błękitnego paliwa. Prezydent Rosji zapowiedział też, że nie chce odcinać gazu Ukrainie, ale - jak podkreślił - nadal aktualna jest opcja przedpłaty, którą zakłada kontrakt podpisany w 2009 roku.
Prezydent Rosji podkreślił, że to nie on podejmuje decyzje w tej sprawie, lecz Gazprom, który w połowie jest przedsiębiorstwem prywatnym.
15.02
Komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger powiedział w austriackim radiu ORF, że pracuje nad planem mającym na celu pomoc Ukrainie w spłaceniu części zobowiązań wobec Rosji. Dodał, że "nie ma powodu do paniki" w sprawie rosyjskich dostaw do Europy.
- Jesteśmy w ścisłym kontakcie z Ukrainą i jej przedsiębiorstwem gazowym, aby zagwarantować, że Ukraina jest w stanie zapłacić rachunki i jej dług w Gazpromie nie wzrośnie bardziej - wskazał. Dodał, że w poniedziałek spotka się z ukraińskimi ministrami energetyki i spraw zagranicznych.
REKLAMA
14.59
Europejscy przywódcy jeszcze nie odpowiedzieli na apel prezydenta Władimira Putina o pilne rozmowy dotyczące rozwiązania problemów wynikających z zadłużenia Ukrainy wobec Rosji za gaz - oświadczył rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.
14.46
Komisja Europejska oświadczyła, że oczekuje od Rosji poszanowania zobowiązań w sprawie dostaw gazu , i przestrzegła przed używaniem surowców jako narzędzia polityki.
- W interesie nas wszystkich jest to, aby energia nie była wykorzystywana jako narzędzie polityki - powiedziała rzeczniczka KE Pia Ahrenkilde Hansen .
----------------------------------
W czwartek prezydent Rosji Władimira Putina wystosował list do przywódców 18 krajów europejskich, w którym zwrócił uwagę na krytyczną sytuację związaną ze skumulowaniem ukraińskiego długu za gaz.
REKLAMA
14.44
NATO nie planuje działań na Ukrainie , lecz zastrzega sobie prawo do skutecznej obrony swych sojuszników - oświadczył w Sofii sekretarz generalny Sojuszu Anders Fogh Rasmussen .
Ponownie wezwał Rosję do wycofania wojsk spod granicy z Ukrainą oraz przystąpienia do szczerego dialogu w sprawie rozwiązania kryzysu.
13.58
Minister Sikorski w rozmowie z dziennikiem "The Times" ostrzega przed powtórką scenariusza z Krymu na wschodzie Ukrainy. Szef polskiej dyplomacji uważa, że dochodzi tam do prób "wykreowania problemów etnicznych, których nie ma".
W opinii polskiego ministra spraw zagranicznych, wszelkie kolejne działania wojska rosyjskiego, które mają sprowadzić region na "drogę do piekła" powinny zostać zatrzymane. Jak zaznaczył Sikorski, trzeba zlikwidować preteksty do interwencji Moskwy na Ukrainie. W tym celu, zdaniem szefa dyplomacji, należy pomóc Ukrainie w walce z korupcją i ustanowieniu państwa prawa.
13.50
Rosyjskie stacje telewizyjne podstawiają aktorów udających mieszkańców Ukrainy. Na takiej propagandowej „wpadce” zostali złapani dziennikarze telewizji: NTV, Rossija i NTS. W trzech różnych reportażach, ten sam człowiek wcielił się w trzy różne role.
Mężczyzna przez każdą ze stacji przedstawiany jest jako Andriej. W telewizji NTV zagrał zachodniego najemnika, który przywiózł z Niemiec 500 tys. euro dla bojowników „Prawego sektora”.
Jednak już oglądający telewizję Rossija dowiedzieli się, że Andriej jest mieszkańcem Ukrainy, który został pobity przez „banderowców”. Natomiast 9 kwietnia Niezależna Telewizja Sewastopol pokazała Pietkowa, jako prorosyjskiego Ukraińca pobitego przez „Prawy sektor”.
REKLAMA
13.37
Donbas to Ukraina - przekonuje doniecki oligarcha Rinat Achmetow. Podczas spotkania z władzami miasta i regionu oraz premierem Arsenijem Jaceniukiem przekonywał, że te tereny powinny pozostać w obecnych granicach ale z większymi prawami.
13.25
Kłamstwem i prowokacją nazwało ministerstwo zdrowia Ukrainy rozpowszechnione w mediach doniesienia o 780 ofiarach śmiertelnych trwających do końca lutego protestów na Majdanie Niepodległości w Kijowie.
Resort w piątek oświadczył, że do dnia 11 kwietnia od listopada 2013 r. w wyniku starć protestujących z siłami MSW na Majdanie śmierć poniosło 105 osób. 102 osoby, które w starciach ucierpiały, wciąż znajdują się w szpitalu - poinformowano.
13.12
Komisja Europejska oświadczyła w piątek, że oczekuje od Rosji poszanowania zobowiązań w sprawie dostaw gazu, i przestrzegła przed używaniem surowców jako narzędzia polityki.
- W interesie nas wszystkich jest to, aby energia nie była wykorzystywana jako narzędzie polityki - powiedziała w piątek Pia Ahrenkilde Hansen, komentując list prezydenta Rosji Władimira Putina do 18 krajów europejskich, w którym zwraca on uwagę na krytyczną sytuację związaną ze skumulowaniem ukraińskiego długu za gaz.
12.50
Premier Ukrainy zapowiada większe uprawnienia dla regionów jeszcze przed wyborami prezydenckimi. W tym kierunku mają iść zmiany w ukraińskiej konstytucji.
Arsenij Jaceniuk powiedział dziennikarzom w Doniecku, że reforma ma być odpowiedzią na wszystkie problemy mieszkańców wschodniej Ukrainy. Chodzi głównie o zwiększenie uprawnień dla samorządów, kosztem władz w Kijowie.
REKLAMA
12.43
Górnicy z Doniecka i Ługańska na wschodzie Ukrainy nie popierają prorosyjskich separatystów, którzy okupują budynki administracji obwodowych, żądając przyłączenia ich regionów do Rosji. Na zarzuty, że pozostają bierni, odpowiadają: Chcemy pracy i stabilizacji.
DK TV2/x-news
Szef niezależnego związku zawodowego górników Mychajło Wołyneć tłumaczył, że Rosja nie przeznacza dotacji budżetowych na przemysł węglowy, co oznacza, że Kreml nie będzie dotował ukraińskich kopalń.
REKLAMA
12.40
PiS chce amerykańskiego wojska na terenie Polski. Jak mówił podczas briefingu Jarosław Kaczyński, nasz kraj "nie może być członkiem NATO klasy B", dlatego Prawo i Sprawiedliwość domaga się zniesienia wszelkich ograniczeń i zapowiada walkę o współpracę z Amerykanami.
Jak zaznaczał prezes PiS, atak na wojska USA jest "barierą nie do przekroczenia", nawet przez prezydenta Rosji, Władimira Putina.
12.20
Według ukraińskich ekspertów, jeśli rosyjskie wojska uderzą na Ukrainę, to atak będzie przebiegał z kilku stron jednocześnie.
Espreso TV/x-news
REKLAMA
12.08
11.42
List prezydenta Rosji Władimira Putina, w którym wzywa on do konsultacji ws. gospodarki Ukrainy, w kontekście dostaw gazu na Ukrainę i jego tranzytu, to sygnał bezradności rosyjskiej - uważa szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna.
11.35
Unia Europejska zamierza odpowiedzieć na list Władimira Putina skierowany do prezydentów 18 krajów europejskich, w którym wezwał do konsultacji w celu ustabilizowania gospodarki Ukrainy m.in. w kontekście dostaw i tranzytu gazu - powiedziały unijne źródła dyplomatyczne.
Odpowiedzieć rosyjskiemu prezydentowi chcą zarówno szef Komisji Europejskiej Jose Barroso, jak i przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.
11.30
Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow zaapelował w piątek o prawne gwarancje neutralności Ukrainy. Oświadczył też, że Moskwa jest gotowa do rozmów "czwórki", w tym na temat tranzytu gazu przez Ukrainę.
Szef rosyjskiej dyplomacji wyraził przekonanie, że, jak się wyraził, "deeskalacja kryzysu na Ukrainie jest w pełni możliwa" przy spełnieniu pewnych warunków. Za jeden z nich uznał zaprzestanie "prób legitymizowania rządu Majdanu".
REKLAMA
11.28
Referendum konstytucyjne razem z wyborami prezydenckimi 25 maja. Tego domaga się mer Doniecka Ołeksandr Łukianczenko, do którego przyjechał dziś premier Ukrainy, Arsenij Jaceniuk.
11.10
Ambasador Ukrainy na Białorusi powrócił do Mińska. 25 marca Michaił Jeżel został wezwany na konsultacje do Kijowa. Stało się to po tym jak prezydent Białorusi nazwał Krym częścią Rosji.
10.52
Jak podaje ukraińska edycja Forbesa, nielegalny parlament Krymu przyjął nową konstytucję.
10.46
Rosja zorganizuje w przyszłym tygodniu kolejne manewry wojskowe. Tym razem w stan gotowości zostanie postawione lotnictwo Zachodniego Okręgu Wojskowego. Od lutego, na terytorium Federacji Rosyjskiej niemal bez przerwy trwają ćwiczenia różnych rodzajów wojsk.
REKLAMA
10.30
Rosyjski prokurator generalny Jurij Czajka oświadczył w piątek, że nie widzi podstaw do wydania Ukrainie byłego prezydenta Wiktora Janukowycza, przebywającego w Rosji.
Czajka, wypowiadając się w stolicy Krymu, Symferopolu, ocenił, że Janukowycz pozostaje prawowitym prezydentem Ukrainy.
10.00
Budynek obwodowej administracji w Doniecku wciąż okupowany jest przez prorosyjskich separatystów.
Relacja na żywo z Doniecka
REKLAMA
09.30
Pod koniec kwietnia odbędą się w Polsce największe od ponad 40 lat ćwiczenia służb mundurowych. Będzie w nich uczestniczyło ok. 2 tys. funkcjonariuszy, m.in. strażnicy graniczni, policjanci i strażacy - zapowiedział szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz.
- Granice są teraz stabilne, bezpieczne, ale musimy być przygotowani na bardziej dramatyczne warianty. Chcemy przetestować pewną wewnętrzną odporność państwa polskiego na sytuacja ekstremalne - powiedział minister.
09.08
Wolontariusze, ze służby medycznej Majdanu utrzymują, że władze zaniżają liczbę zabitych podczas demonstracji przeciwko rządom Wiktora Janukowycza . Medycy Majdanu twierdzą, że w czasie protestów mogło zginąć niemal 780 osób.
Na konferencji prasowej w Kijowie wolontariuszka Anastazja Poliszczuk wyliczała, że zginęło trzysta rannych osób, które władze wywoziły ze szpitali. - Ci ludzie są wciąż poszukiwani - mówi działaczka Majdanu. Kolejne dwieście ofiar mogło zginąć - zdaniem wolontariuszki - w czasie pożaru domu związków zawodowych w centrum Kijowa.
07.30
Rosyjski minister finansów Anton Siłuanow powiedział swemu odpowiednikowi z USA Jackowi Lew, że Moskwa martwi się o niespłacony dług Ukrainy za dostawy gazu, lecz jest gotowa współpracować z międzynarodowymi partnerami w sprawie pomocy finansowej dla Kijowa.
- Rosja jest gotowa uczestniczyć we wspieraniu Ukrainy wspólnie z MFW i Unią Europejską - zapewnił.
06.37
Szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna udaje się dziś z dwudniową wizytą do Kijowa. Towarzyszyć mu będą jego odpowiednicy z Francji i Niemiec.
Delegacja spotka się z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Andrijem Deszczycą i wiceprzewodniczącym Rady Najwyższej Rusłanem Koszułyńskim, a także z szefem komisji spraw zagranicznych Rady Najwyższej Olehem Kałużnym.
Wizyta ma rozpocząć współpracę między Radą Najwyższą a parlamentami Polski, Niemiec i Francji
REKLAMA
06.25
Rosyjskie MSZ rekomenduje swoim obywatelom, aby nie jeździli zagranicę. Moskwa ostrzega, że na świecie trwa "polowanie na Rosjan", które ogłosiły Stany Zjednoczone. "Istnieje wielkie ryzyko aresztowania na polecenie amerykańskich służb specjalnych" - straszą rosyjscy dyplomaci.
06.05
Na wschód Ukrainy wybiera się szef rządu Arsenij Jaceniuk. Odwiedzi Donieck i Dniepropietrowsk.
06.00
03.45
Prezydent USA i kanclerz Niemiec rozmawiali w czwartek wieczorem telefonicznie o sytuacji na Ukrainie . Jak podał Biały Dom, Barack Obama powiedział Angeli Merkel, że USA, Unia Europejska i inni globalni partnerzy muszą być przygotowani na dalszą eskalację napięcia ze strony Rosji i kolejne sankcje wobec niej.
Obama i Merkel, jak poinformował Biały Dom, rozmawiali przede wszystkim o budzącej coraz większy niepokój sytuacji na wschodzie Ukrainy i działaniach tam prorosyjskich separatystów, wspieranych przez Moskwę.
REKLAMA
IAR, PAP, bk
REKLAMA