Jest zgoda G-7 w sprawie kolejnych sankcji wobec Rosji

Najbardziej uprzemysłowione kraje świata porozumiały się, że zaostrzą restrykcje wobec Moskwy jeśli Kreml będzie eskalować ukraiński konflikt.

2014-04-12, 07:30

Jest zgoda G-7 w sprawie kolejnych sankcji wobec Rosji

Posłuchaj

W wiosennej sesji Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Waszyngtonie bierze udział polski minister finansów Mateusz Szczurek. Minister przyznaje, że konflikt wokół Ukrainy wpływa na polski eksport na Wschód, ale nie powinien znacząco odbić się na sytuacji gospodarczej naszego kraju/IAR
+
Dodaj do playlisty

- W gronie G7 istnieje szerokie i silne porozumienie dotyczące wzmocnienia sankcji i kosztów w odpowiedzi na rosyjskie działania - powiedział amerykański sekretarz skarbu Jack Lew. 
Jak wynika z jego relacji, na spotkaniu w Waszyngtonie przedstawiciele siedmiu krajów: USA, Kanady, Niemiec, Francji, Włoch, Wielkiej Brytanii i Japonii omówili sytuację na Ukrainie. - Podczas dyskusji, która trwała przez dość długi czas, nie było na sali różnicy zdań co do tego, że podstawową sprawą jest jedność w działaniu, jeśli ono okaże się konieczne - powiedział Lew.

Ministrowie finansów i szefowie banków centralnych państw G7 rozmawiali w Waszyngtonie o pomocy finansowej dla Ukrainy. Po ich spotkaniu nastąpiły rozmowy szefów resortów finansów i banków centralnych państw grupy G20.

G-20 ma pomysł jak pomóc Kijowowi?

Według rosyjskiego ministra finansów Antona Siłuanowa,  ministrowie z grupy 20 największych gospodarek świata wyrazili gotowość do pomocy w rozwiązaniu kryzysu gazowego na Ukrainie.

Siłuanow spotkał się z szefem niemieckiego resortu finansów na marginesie wiosennej sesji Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego w Waszyngtonie. Dwustronne rozmowy zdominował temat dostaw gazu na Ukrainę.
- Schaeuble i inni są zainteresowani szybkim rozwiązaniem ukraińskiego konfliktu gazowego i zdolnością kraju do spłacenia swoich zobowiązań - powiedział rosyjski minister finansów, cytowany przez agencję Reutera.
Moskwa podkreśla, że zanim zacznie rozważać dalszą rosyjską pomoc dla Kijowa, ukraiński Naftohaz musi spłacić dług wobec rosyjskiego Gazpromu, który wynosi ponad 2,2 mld dolarów.
W czwartek w liście do 18 europejskich przywódców prezydent Rosji Władimir Putin ostrzegł, że Gazprom może być zmuszony do przejścia na system przedpłat w handlu gazem z Ukrainą, a w przypadku naruszenia warunków płatności całkowicie lub częściowo przerwać dostawy gazu. Może to doprowadzić do redukcji dalszych dostaw do Europy.

REKLAMA

Anton
Anton Siłuanow i szefowa Rosyjskiego Banku Centralnego Ksenia Judajewa na szczycie w Waszyngtonie / PAP/EPA/Shawn Thew

USA wzywają do pomocy finansowej dla Ukrainy

W oświadczeniu, skierowanym do Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Jack Law podkreślił, że Ukraina potrzebuje gwarancji kredytowych na sumę miliarda dolarów. Przypomniał przy tym, że Stany Zjednoczone już zaangażowały się w program pomocy dla Ukrainy, przygotowany przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy.  - Jest niezmiernie ważne, aby międzynarodowe banki jak i poszczególne państwa także podjęły pilne kroki w celu wsparcia tego programu - dodał amerykański sekretarz skarbu.
W marcu Międzynarodowy Fundusz Walutowy ogłosił program ratunkowy dla Ukrainy, wartości 18 miliardów dolarów. Zażądał jednak od ukraińskich władz zmniejszenia wydatków państwa i podniesienia podatków.

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>

IAR/PAP/iz

REKLAMA

''

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej