Matura 2025. 7 lutego minął ważny termin. Co ze spóźnialskimi?

7 lutego upłynął termin złożenia deklaracji maturalnej. Tegoroczni maturzyści musieli zadeklarować, jakie przedmioty i na jakim poziomie będą zdawać na egzaminie. Ustaleń tych nie można już zmieniać. Brak deklaracji oznacza brak możliwości zdawania matury dla tych, którzy przystąpić do niej mieli po raz pierwszy.

Izabella Mazurek

Izabella Mazurek

2025-02-10, 14:44

Matura 2025. 7 lutego minął ważny termin. Co ze spóźnialskimi?
Do 7 lutego maturzyści musieli złożyć deklaracje. Foto: Piotr Hukalo/East News

Czym jest deklaracja maturalna?

W dokumencie, który zgodnie z przepisami przystąpienia do egzaminu maturalnego należało złożyć do 7 lutego, maturzyści mogli zadeklarować przystąpienie do pięciu przedmiotów dodatkowych na poziomie rozszerzonym.

Obowiązek ten nie dotyczy laureatów i finalistów olimpiad przedmiotowych oraz osób posiadających dyplomy, świadectwa, certyfikaty potwierdzające kwalifikacje zawodowe w zawodzie nauczanym na poziomie technika.

Na podstawie deklaracji dyrekcja szkoły przygotowuje listę uczniów i absolwentów przystępujących do egzaminu maturalnego, którą przykazuje do okręgowej komisji egzaminacyjnej. Dane osobowe wykorzystane są do zbudowania bazy nazwisk, dzięki której maturzyści będą wpuszczani do sal egzaminacyjnych.

W roku szkolnym 2024/2025 uczniów klas maturalnych obowiązywał tylko jeden termin składania deklaracji. Według nowych przepisów nie jest już od nich wymagana deklaracja wstępna, którą do tej pory składali do 30 września.

REKLAMA

Matura 2025 dla uczniów z Ukrainy

Jeśli chodzi o obywateli Ukrainy, którzy w tym roku przystąpią do matury, musieli oni złożyć deklarację w języku polskim do 7 lutego, jeśli ukończyli szkołę w latach 2022–2025. Więcej czasu – do 14 marca – mają ci, którzy rozpoczęli naukę w ostatniej klasie danego typu szkoły po 7 lutego br.

Jak przekazała Centralna Komisja Edukacyjna, do egzaminu w Formule 2023 przystępuje zdający – obywatel Ukrainy, który w 2025 r. ukończy czteroletnie liceum ogólnokształcące, pięcioletnie technikum albo branżową szkołę II stopnia na podbudowie ośmioletniej szkoły podstawowej.

Z kolei do egzaminu w Formule 2015 przystępuje zdający – obywatel Ukrainy, który ukończył trzyletnie liceum ogólnokształcące albo czteroletnie technikum.

Wyjątkiem są obywatele Ukrainy, którzy rozpoczęli naukę w ostatniej klasie danego typu szkoły po 7 lutego 2025 roku. Oni muszą złożyć deklaracje do 14 marca, które do okręgowej komisji egzaminacyjnej przekazywane są do 24 marca.

REKLAMA

Formuła egzaminu maturalnego w 2025 roku

Jak poinformowała Centralna Komisja Egzaminacyjna, absolwenci ponadpodstawowej szkoły średniej przystępują do egzaminu maturalnego w Formule 2023 (uczący się w czteroletnich liceach i pięcioletnich technikach). Wyjątek stanowią ci, którzy przystąpili do egzaminu maturalnego po raz pierwszy w latach 2020–2022, ale nie uzyskali świadectwa dojrzałości. Oni napiszą egzamin w Formule 2015 (uczący się w szkołach starego ustroju, tzn. trzyletniego liceum i czteroletniego technikum).

Osoby, które uzyskały lub uzyskają świadectwo ukończenia czteroletniego liceum ogólnokształcącego na podstawie egzaminów eksternistycznych, przystępują do egzaminu w Formule 2023. Osoby, które uzyskały świadectwo ukończenia trzyletniego liceum na podstawie egzaminów eksternistycznych, przystępują do egzaminu w Formule 2015.

Źródło: CKE, Polskie Radio, kor


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej