Matura 2025. 7 lutego mija ważny termin. Ostatni dzwonek dla uczniów

7 lutego upływa termin złożenia ostatecznej deklaracji maturalnej. Tegoroczni maturzyści muszą zadeklarować, jakie przedmioty i na jakim poziomie będą zdawać na egzaminie. Do 14 marca deklarację muszą złożyć obywatele Ukrainy, którzy rozpoczęli naukę w ostatniej klasie danego typu szkoły po 7 lutego br.

2025-02-06, 07:34

Matura 2025. 7 lutego mija ważny termin. Ostatni dzwonek dla uczniów
Maturzyści muszą zdecydować o zdawanych przedmiotach. Foto: NewsLubuski/East News

Deklaracja maturalna to dokument, który muszą złożyć osoby przystępujące do egzaminu dojrzałości w danym roku szkolnym. Można ją złożyć w formie papierowej albo elektronicznej.

Formuła egzaminu maturalnego w 2025 roku

Jak poinformowała Centralna Komisja Egzaminacyjna, absolwenci ponadpodstawowej szkoły średniej przystępują do egzaminu maturalnego w Formule 2023 (uczący się w czteroletnich liceach i pięcioletnich technikach). Wyjątek stanowią ci, którzy przystąpili do egzaminu maturalnego po raz pierwszy w latach 2020–2022, ale nie uzyskali świadectwa dojrzałości. Oni napiszą egzamin w Formule 2015 (uczący się w szkołach starego ustroju, tzn. trzyletniego liceum i czteroletniego technikum).

Osoby, które uzyskały lub uzyskają świadectwo ukończenia czteroletniego liceum ogólnokształcącego na podstawie egzaminów eksternistycznych, przystępują do egzaminu w Formule 2023. Osoby, które uzyskały świadectwo ukończenia trzyletniego liceum na podstawie egzaminów eksternistycznych, przystępują do egzaminu w Formule 2015.

Jeżeli zdający przystąpił do egzaminu maturalnego po raz pierwszy w 2023 r. lub w 2024 r. (w Formule 2023), to w 2025 r. będzie zdawał egzamin w tej samej formule. Jeżeli przed 2025 r. przystępował do egzaminu w Formule 2015, to w tym roku również przystąpi do matury w tej samej formule.

REKLAMA

Czytaj także:

Matura 2025 dla uczniów z Ukrainy

Jeśli chodzi o obywateli Ukrainy, którzy w tym roku przystąpią do matury, muszą oni złożyć deklarację w języku polskim do 7 lutego, jeśli ukończyli szkołę w latach 2022–2025. Więcej czasu - do 14 marca – mają ci, którzy rozpoczęli naukę w ostatniej klasie danego typu szkoły po 7 lutego br.

Jak przekazała CKE, do egzaminu w Formule 2023 przystępuje zdający – obywatel Ukrainy, który w 2025 r. ukończy czteroletnie liceum ogólnokształcące, pięcioletnie technikum albo branżową szkołę II stopnia na podbudowie ośmioletniej szkoły podstawowej.

Z kolei do egzaminu w Formule 2015 przystępuje zdający – obywatel Ukrainy, który ukończył trzyletnie liceum ogólnokształcące albo czteroletnie technikum.

REKLAMA

Nowe terminy składania deklaracji maturalnych

W roku szkolnym 2024/2025 uczniów klas maturalnych obowiązuje tylko jeden termin, bo nie jest już od nich wymagana deklaracja wstępna. Do tej pory składali ją do 30 września.

"Pozostawiony został termin deklaracji dotąd ostatecznej, a teraz jedynej tj. 7 lutego" - poinformował we wrześniu ub.r. resort edukacji. Jak wówczas przekazał, minister edukacji Barbara Nowacka zniosła tzw. wstępne deklaracje maturalne na wniosek Zespołu do spraw Praw i Obowiązków Ucznia. Rozporządzenie w tej sprawie wydano w wakacje ub.r.

Egzamin maturalny. Swobodny wybór przedmiotów

Ministerstwo argumentowało, że uczniowie "mają dodatkowy czas na świadomą i odpowiedzialną decyzję na wybór dodatkowych przedmiotów, które będą zdawać podczas egzaminu maturalnego". Zaznaczyło, że wybór przedmiotów na egzamin maturalny jest wyłączną decyzją ucznia i nie musi być związany z tym, że w trakcie nauki w szkole ponadpodstawowej uczy się lub nie danego przedmiotu w zakresie rozszerzonym.

Źródło: PolskieRadio24.pl/PAP/CKE/kor

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej