Dzień Ludzi Bezdomnych

W Polsce żyje ponad 30 tysięcy bezdomnych. Wbrew stereotypom, problem ten może dotknąć każdego, a wyjście z bezdomności wymaga nie tylko wsparcia materialnego, ale przede wszystkim umożliwienia ponownej integracji ze społeczeństwem.

2014-04-14, 16:07

Dzień Ludzi Bezdomnych
. Foto: flickr/David Blackwell.

Posłuchaj

14.04.14 Anna Niepiekło: „Bezdomnych dotyka ogromna samotność, brak nadziei. Oni naprawdę czują się gorsi”
+
Dodaj do playlisty

Obchody Dnia Ludzi Bezdomnych zostały zainicjowane przez Marka Kotańskiego w 1996 roku. Choć od 18 lat wolontariusze i działacze społeczni związani z Fundacją Kapucyńską zwracają uwagę na potrzeby osób bezdomnych,  wsparcie udzielane tym ludziom przez państwo jest wciąż niewystarczające. Doraźna pomoc, zapewnienie tymczasowych noclegów  i wyżywienia nie wystarczy, aby rozwiązać problem bezdomności.

- Należy uspójnić ten system i wprowadzić kompleksową pomoc, nie tylko doraźną, ale także umożliwiającą wychodzenie i zapobieganie bezdomności. Te zadania leżą po stronie organizacji pozarządowych, które próbują wymusić na gminach działania zmierzające do stworzenia standardów pomocy – powiedziała Anna Niepiekło z Fundacji Kapucyńskiej.

Problem bezdomności często związany jest z nałogami, jednak przyczyny bezdomności mogą być zupełnie inne. U źródła bezdomności leżą problemy finansowe, które mogą być spowodowane utratą pracy lub zaciąganiem kredytów. Dodatkowy wpływ mają czynniki rodzinne, takie jak przemoc i problemy małżeńskie.

- Każda osoba ma inną historię i moje doświadczenie mówi, że każdy z nas może stać się bezdomnym. Naszą opinię uwarunkowaliśmy przez pryzmat stereotypu osoby bezdomnej jako menela o niemiłym zapachu. A tak naprawdę, ten obraz, który nasuwa nam się w pierwszej kolejności dotyczy najwyżej 20 proc. osób bezdomnych – powiedziała Anna Niepiekło.

REKLAMA

Anna Mikołajewska

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej