71. rocznica Powstania w Getcie. 19 kwietnia przypnij żonkil!
Muzeum Historii Żydów Polskich po raz drugi organizuje akcję Żonkile. Na ulicach Warszawy i innych miast w Polsce kilkuset wolontariuszy będzie rozdawać papierowe kwiaty.
2014-04-16, 14:13
19 kwietnia w 71. rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim na ulice Warszawy wyjdzie ponad 400 wolontariuszy, którzy na ulicach i w pobliżu kościołów będą rozdawać przechodniom papierowe żonkile i ulotki z informacjami o Powstaniu.
Do akcji Żonkile włączyło się w tym roku wiele organizacji społecznych, samorządów, uczelni i szkół w całej Polsce. O akcji informował także kardynał Kazimierz Nycz, metropolita warszawski w swoim liście do proboszczów i rektorów kościołów.
FOTOGRAFIA ŻYDÓW POLSKICH - zobacz serwis specjalny >>>
Tegoroczna akcja ma też wielu partnerów za granicą: muzea żydowskie w Berlinie, Monachium, Pradze, Centrum Falstad i HL-Senteret w Norwegii, Fundacje Taube i Koret w USA oraz Uniwersytet w Tel Awiwie. Swoją pomoc w promocji Żonkili za granicą zadeklarowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych – angażując do niej polskie placówki dyplomatyczne.
REKLAMA
Akcja Żonkile to projekt edukacyjny przypominający o Powstaniu w Getcie Warszawskim. Ten desperacki zryw jest na świecie symbolem walki o godność, jednak w Polsce Powstanie w Getcie wciąż pozostaje mało znane.
Żonkile związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów - często były to właśnie żonkile.
REKLAMA
W ubiegłym roku wolontariusze rozdali wówczas ponad 50 tys. papierowych kwiatów oraz około 80 tysięcy ulotek. Żonkile stały się oficjalnym symbolem obchodów 70. Rocznicy Powstania w Getcie - nosili je wszyscy uczestnicy uroczystości, a także prezenterzy większości ogólnopolskich stacji telewizyjnych.
Muzeum Historii Żydów Polskich, bk
REKLAMA