Warszawa odda hołd bohaterom Powstania w Getcie
W sobotę przypada 71. rocznica Powstania w Getcie Warszawskim. Z tej okazji w stolicy zaplanowano wiele uroczystości upamiętniających ten bohaterski zryw.
2014-04-18, 17:29
Posłuchaj
W sobotę w południe przed Pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego rozpoczną się główne obchody rocznicy.
Ewa Prończuk, sekretarz Towarzystwa Żydów w Polsce, które organizuje uroczystości wyjaśnia, że tegoroczna rocznica przypada w niezwykłym momencie - w przeddzień ważnych dla chrześcijan świąt wielkanocnych oraz równie ważnych dla Żydów Szabasu i święta Pesach. Dlatego Ewa Prończuk apeluje do wszystkich, aby w ten niezwykły wspomnieć zamordowanych i poległych w Getcie Warszawskim.
FOTOGRAFIA ŻYDÓW POLSKICH - zobacz serwis specjalny >>>
Ewa Prończuk podkreśla, że uroczystość przed Pomnikiem Bohaterów Getta to hołd dla powstańców ale przede wszystkim, to wyraz pamięci dla wszystkich, którzy stracili życie z rąk Niemców w czasie zagłady.
Pochód ulicami getta
Uczestnicy uroczystości w hołdzie powstańcom przejdą szlakiem najważniejszych punktów na mapie Getta Warszawskiego. Po złożeniu wieńców przed Pomnikiem Bohaterów Getta, rozpocznie się "marszruta" ulicami dawnego getta do Pomnika ku czci Żegoty, następnie do Pomnika Szmula Zygielbojma. Uczestnicy marszu odwiedzą również miejsce, gdzie znajdował się Bunkier Anielewicza i przejdą na Umschlagplatz. Wszystko zakończy się odwiedzeniem tablicy Pawła Frenkla przy ulicy Muranowskiej 1 i enklawy getta przy Siennej 55.
REKLAMA
Przypnij żonkil
Ponad to od rana 400 wolontariuszy na ulicach stolicy będzie rozdawało papierowe żonkile. Ta akcja nawiązuje do tradycji jaką pielęgnował ostatni przywódca powstania Marek Edelman, który za życia, w każdą rocznicę wybuchu walk, składał przed Pomnikiem Bohaterów Getta właśnie te żółte kwiaty.
Akcję organizuje po raz drugi Muzeum Historii Żydów Polskich.
Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia i trwało do połowy maja 1943 roku. Było pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej Europie. Bezpośrednią przyczyną zrywu była likwidacja getta i stopniowe mordowanie jego mieszkańców, dokonywane w ramach podjętego przez hitlerowców planu zagłady europejskich Żydów.
Powstanie nie miało najmniejszych szans powodzenia, siły powstańcze składały się z około 1000-1500 słabo uzbrojonych bojowników. Stawili oni opór doskonale uzbrojonym niemieckim oddziałom, które miały za zadanie zlikwidować warszawską dzielnicę żydowską.
REKLAMA
IAR, bk
REKLAMA