Zaskakujący sondaż. Donieck nie chce do Rosji i nie akceptuje władz z Kijowa!
Prawie trzy czwarte (74 procent) mieszkańców obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy nie uznaje władzy pełniącego obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandra Turczynowa. ponad 72 procent twierdzi, że rząd Arsenija Jaceniuka jest nielegalny.
2014-04-19, 13:45
Obwód doniecki, gdzie przeprowadzono badanie to polityczna kolebka obalonego w lutym prezydenta Wiktora Janukowycza. Przez lata uważało się, że to właśnie lider Partii Regionów cieszy się największym poparciem.
Teraz - jak pokazuje sondaż - tylko co trzeci (32,4 procent) z badanych uważa Janukowycza za prawowitego szefa państwa. Aż 58,2 proc. go nie popiera.
Większość mieszkańców obwodu donieckiego jest przeciwna przyłączeniu się do Rosji. Nieco ponad 52 proc. badanych odrzuciło pomysł przyłączenia obwodu donieckiego do terytorium Federacji Rosyjskiej, 27,5 proc. go poparło, a ponad 17 proc. nie wyraziło zdania w tej sprawie.
Na całym prorosyjskim południowym wschodzie Ukrainy aż 69,7 proc. respondentów sprzeciwia się przyłączeniu do Rosji, ok. 15 proc. opowiada się "za", a 12,5 proc. nie ma opinii na ten temat - wynika z sondażu przeprowadzonego na grupie 3 232 osób w ośmiu obwodach. Ankietę przeprowadził Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii.
W obwodzie donieckim, gdzie ostatnio koncentrują się napięcia separatystyczne, ponad 41 proc. badanych opowiada się za decentralizacją państwa, ponad 38 proc. za federalizacją Ukrainy, co proponuje Moskwa, a 10,6 proc. za utrzymaniem status quo.
Aż 72,5 proc. chciałoby przyłączenia do strefy wolnego handlu pod przywództwem Rosji, wobec zaledwie 9,4 proc. badanych, którzy opowiadają się za wejściem do UE.
Dwie trzecie ankietowanych w obwodzie donieckim (66,3 proc.) sprzeciwia się rosyjskiej interwencji wojskowej, ale większość (55,9 proc.) twierdzi, że jest ona "możliwa". 57,2 proc. badanych ocenia, że prawa rosyjskiej ludności, w obronę której zaangażował się prezydent Rosji Władimir Putin, nie są na Ukrainie naruszane.
Sondaż został opublikowany w ukraińskim tygodniku "Dzerkało Tyżnia".
REKLAMA
Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>
PAP/asop
REKLAMA