Święci Jan Paweł II i Jan XXIII
Papież Franciszek ogłosił świętymi Jana Pawła II i Jana XXIII. Tym samym obaj zostali wpisani w poczet 90 świętych papieży Kościoła Katolickiego.
2014-04-27, 16:00
Posłuchaj
ŚW. JAN PAWEŁ II
Jan Paweł II zasiadał na Stolicy Piotrowej w latach 1978-2005. Był pierwszym od ponad 450. lat biskupem Rzymu nie pochodzącym z Włoch. Konklawe wybrało Karola Wojtyłę na papieża 16 października 1978 roku. Tego dnia o godzinie 18:17 zgromadzeni na placu Św. Piotra w Rzymie ujrzeli smugę białego dymu z kaplicy Sykstyńskiej, a niedługo później usłyszeli historyczne słowa: "Habemus papam". Przesłanie jego pontyfikatu odzwierciedlały słowa wypowiedziane przez papieża na początku misji: "Nie lękajcie się, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi, otwórzcie drzwi jego zbawczej władzy".
Jan Paweł II został nazwany papieżem pielgrzymem. Odbył 104 podróże zagraniczne na wszystkich zamieszkanych kontynentach, odwiedzając 130 krajów. Wytrwale podejmował starania na rzecz pokoju na świecie, wychodził do ludzi niewierzących i opuszczonych. Realizował postanowienia Soboru Watykańskiego II, wprowadził Kościół w trzecie tysiąclecie. Podczas jego pontyfikatu ponad 300 milionów ludzi przeszło na katolicyzm.
W nauczaniu szczególnie zwracał uwagę na prawdę w życiu człowieka i Boże miłosierdzie. Był człowiekiem modlitwy - inspirację, odwagę i siłę czerpał z głęboko przeżywanej wiary. Po zamachu na życie papieża, 13 maja 1981 roku, gdy Jan Paweł II przeszedł serię operacji ratujących życie, w pierwszym publicznym przemówieniu przebaczył zamachowcowi Ali Agcy. Dwukrotnie odwiedził go potem w więzieniu.
Przewodniczył blisko 140. uroczystościom beatyfikacyjnym i 50. kanonizacyjnym, podczas których wyniósł na ołtarze ponad 1300 sług Bożych, w tym ponad 160. Polaków. Zwołał kilkanaście spotkań młodzieży z całego świata. Opublikował ponad sto różnych dokumentów. Jest autorem 14. encyklik. Mianował 232. kardynałów, w tym 10. Polaków.
Jan Paweł II zmarł w 9666. dniu pontyfikatu. "Odszedł do domu Ojca" 2 kwietnia 2005 roku, o godzinie 21.37. W ostatnich dniach życia nieustannie towarzyszyli mu wierni z całego świata, śledząc wiadomości dochodzące z Watykanu oraz trwając na modlitwie w jego intencji.
REKLAMA
ŚW. JAN XXIII
Jan XXIII, nazywany "Dobrym papieżem Janem" lub "Janem uśmiechniętym", kierował Kościołem w latach 1958-1963. Zwołał Sobór Watykański II, najważniejsze wydarzenie w dziejach chrześcijaństwa w XX wieku. Otworzył Kościół na dialog z wyznawcami innych religii chrześcijańskich, Żydami i niewierzącymi oraz na kontakty ekumeniczne. W 2000 roku został beatyfikowany przez Jana Pawła II. Papież Franciszek zgodził się na jego kanonizację, uznając za wystarczający cud brany pod uwagę w procesie beatyfikacyjnym.
Jan XXIII pochodził z północnych Włoch, nosił nazwisko Angelo Roncalli. Podczas I wojny światowej służył w wojsku jako sanitariusz, a następnie jako kapelan. Po wybuchu II wojny światowej, korzystając ze statusu dyplomatycznego, pomagał ludziom prześladowanym przez hitlerowców.
W latach 20. był arcybiskupem bułgarskiego Areopolis, a następnie delegatem apostolskim w Turcji i Grecji oraz nuncjuszem apostolskim we Francji. W 1951 roku został stałym obserwatorem Stolicy Apostolskiej przy UNESCO w Paryżu.
Dwa lata później Pius XII wyniósł go do godności kardynalskiej, a następnie mianował patriarchą Wenecji. 28 października 1958 roku Kolegium Kardynalskie wybrało go na papieża - przyjął imię Jan XXIII. Chociaż jego pontyfikat trwał zaledwie pięć lat, odegrał istotną rolę w dziejach Kościoła. Jako biskup Rzymu zwołał pierwszy synod tej diecezji, ustanowił komisję do spraw rewizji prawa kanonicznego, której ostatecznym celem było opracowanie nowego Kodeksu Prawa Kanonicznego. W 1962 roku zwołał Sobór Watykański II, w celu uwspółcześnienia Kościoła katolickiego.
Jako pierwszy papież od 1870 roku, odbył oficjalne spotkanie poza Watykanem - złożył wizytę w rzymskim więzieniu „Regina Coeli" i jednym ze szpitali w Boże Narodzenie 1958 roku.
Przeszedł do historii jako "Dobry Papież Jan" albo "Jan Dobry". Łagodny i serdeczny, łatwo nawiązywał kontakty z innymi. Zawsze starał się docierać do tych, którzy szczególnie cierpią. Jego pragnienie jedności Kościoła znalazło wyraz w licznych spotkaniach ekumenicznych.
IAR
REKLAMA