Święty, którego znałeś osobiście
Dla Polaków Jan Paweł II jest postacią szczególnie bliską. Kanonizacja papieża, którzy żył obok nas pokazuje, że świętość nie jest czymś odległym i niedostępnym dla zwykłego człowieka.
2014-04-27, 15:14
Posłuchaj
Niemal każdy Polak ma osobiste wspomnienia związane z Janem Pawłem II. Jego pielgrzymki do Polski były wielkimi wydarzeniami, w których uczestniczyły rzesze wiernych. Wiele osób miało okazję spotkać papieża osobiście podczas audiencji, mszy lub wykładów. Podczas rozmów z wiernymi Jan Paweł II wykazywał się ogromnym zrozumieniem i otwartością.
– Święci w całej swojej nadzwyczajności jednocześnie są zwyczajni. Osoby, które dobrze pamiętały Jana Pawła II z jego wykładów na KUL-u mówiły mi, że pozostał w nich urok tych spotkań. Zatrzymywał się i rozmawiał, widać było, że spotykał się z człowiekiem. On miał ten szczególny dar spotkania. To właśnie był znak jego świętości – powiedział ks. Leszek Mądrzyk, Socjusz Prowincjała zakonu Jezuitów.
Świętość wokół nas
Większość świętych wyobrażamy sobie jako posągowe postaci, które nie mają wiele wspólnego z normalnymi, grzesznymi ludźmi. Fakt, że świętym został człowiek żyjący obok nas, zmieni a nasz sposób postrzegania świętości.
- Święty to ktoś, kto głęboko spotkał Boga, poznał go i jest zafascynowany jego miłością, ale potem też odnajduje się w życiu z ludźmi, w zwyczajny, prosty sposób. Święci nie wybrzydzają, że żyjemy w trudnych czasach. Potrafią przeżywać głęboką jedność z Bogiem i człowiekiem. To jest ta szczególna tajemnica świętości – podkreślał Gość PR24.
Anna Mikołajewska