Białystok: w poszukiwaniu szczątków zbrodni komunistycznych
- Badane są budynki dawnych chlewni i psiarni - informuje prokurator Zbigniew Kulikowski, naczelnik oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Już pierwszego dnia natrafiono na ludzkie kości.
2014-05-05, 17:46
Posłuchaj
Pierwsze archeologiczne miały miejsce jesienią ubiegłego roku. Natrafiono wtedy na zbiorowe groby.
Wykonanie dalszych wykopów uzależnione było od rozbiórki budynku dawnej chlewni aresztu. Przed wznowieniem prac został on więc rozebrany do fundamentów. Zgodnie z wnioskiem archeologów - pozostawiono jedynie posadzki, by nie naruszyć terenu.
Jak powiedział szef pionu śledczego IPN w Białymstoku prok. Zbigniew Kulikowski, w poniedziałek przed południem zaczęto usuwać posadzki. Po zdjęciu warstwy ziemi pod nimi, archeolodzy odkryli pierwsze kości. Widać też było buty.
HISTORIA w portalu polskieradio.pl >>>
Prace archeologiczne na terenie aresztu w Białymstoku mają potrwać cztery tygodnie. Badane będzie nie tylko to miejsce, gdzie w październiku odkryto szkielety, ale także inne miejsca na tym terenie.
Prokuratorzy białostockiego oddziału Instytutu prowadzą śledztwo dotyczące między innymi zabójstw członków polskich organizacji niepodległościowych, dokonywanych przez funkcjonariuszy UB w latach 1944-56 na terenie białostockiego więzienia.
W ramach prowadzonych dotychczas prac, przekazano do badań DNA odkryte wówczas szczątki.
Część z nich wciąż jest badana. Przed miesiącem IPN poinformował, że są szanse na identyfikację pierwszej ofiary zbrodni komunistycznych z terenu aresztu. W bazie jest materiał biologiczny pobrany od kilkunastu osób, których bliscy mogą być pochowani w areszcie.
Według historyków IPN, teren obecnego Aresztu Śledczego w Białymstoku, czyli dawnego więzienia karno-śledczego przy ul. Kopernika, jest jednym z lepiej udokumentowanych archiwalnie miejsc egzekucji ofiar białostockiego Urzędu Bezpieczeństwa.
Serwis specjalny Żołnierze Wyklęci>>>
REKLAMA
W ocenie Instytutu, mogą tam spoczywać szczątki od kilkudziesięciu nawet do ponad dwustu ofiar zbrodni komunistycznych. Chodzi o osoby zamordowane na terenie tego więzienia oraz te, które zginęły w potyczkach i obławach na terenie dawnego województwa białostockiego i tu zostały pochowane.
PAP/asop
REKLAMA