06.05.2014 Walka o wschód Ukrainy. Władze boją się masowych prowokacji [relacja]

Na wszystkich głównych wjazdach do Kijowa ustawiono posterunki, na których milicjanci i wolontariusze kontrolują wjeżdżające samochody, szczególnie te, które jadą z południa i wschodu kraju.

2014-05-06, 21:35

06.05.2014 Walka o wschód Ukrainy. Władze boją się masowych prowokacji [relacja]

Posłuchaj

Coraz mniej Ukraińców lubi Putina - relacja Piotra Pogorzelskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>

22:00

Profesor Andriej Zubow uważa, że jeśli Rosja nie osiągnie założonego celu, mimo krwawych walk na wschodzie i południu Ukrainy, to władza Putina zapewne osłabnie i obecny reżim zastąpi inny, bardziej demokratyczny. - Natomiast jeśli Putinowi uda się obalić obecny rząd i powołać marionetkowy, lub też utworzy nowe separatystyczne państwo na wschodzie, wtedy umocni totalitarny reżim w Rosji. A w Europie powstanie nowy zapalny punkt, który będzie zagrażał stabilności kontynentu – powiedział w Trójce. Dodał, że wiele zależy od Zachodu, a plany agresora zmieniają się w miarę, jak osiąga sukcesy. [Więcej >>>].


REKLAMA

21:35

Sekretarz generalny NATO w Polsce. Anders Fogh Rasmussen przyleci 7 maja do Warszawy, by spotkać się z prezydentem Bronisławem Komorowskim, premierem Donaldem Tuskiem oraz ministrami spraw zagranicznych i obrony.

Głównym tematem rozmów będzie konflikt na Ukrainie oraz odpowiedź NATO na pogarszającą się sytuację na Wschodzie.

W połowie kwietnia NATO zapowiedziało wzmocnienie swojej gotowości wojskowej w związku z kryzysem rosyjsko-ukraińskim. Dotyczy to m.in. zwiększenia patroli powietrznych nad krajami bałtyckimi. Od 1 maja niebo nad tym regionem patrolują samoloty z Polski, Francji, Wielkiej Brytanii i Danii. Ponadto sześć kanadyjskich myśliwców zaczęło stacjonować w Rumunii. Celem tych działań jest pokazanie, że NATO jest gotowe bronić swoich sojuszników przed zagrożeniem.
Podczas dwudniowej wizyty sekretarza generalnego w Warszawie poruszona ma być także kwestia zbliżającego się szczytu sojuszu w Walii. Będzie on okazją do rozmów o przyszłości Afganistanu oraz o wydatkach na obronność. Anders Fogh Rasmussen uważa, że zwłaszcza w obliczu działań Rosji, europejscy członkowie NATO powinni więcej wydawać na obronę.

21:12

Sekretarz stanu USA John Kerry oświadczył we wtorek, że stanowczo odrzuca plany "spreparowanego, fikcyjnego" referendum niepodległościowego na wschodzie Ukrainy. Dodał, że w przyszłym tygodniu spotka się z europejskimi partnerami, aby omówić kroki ws. Ukrainy.
Na konferencji prasowej z szefową unijnej dyplomacji Catherine Ashton Kerry oświadczył, że USA są bardzo "zaniepokojone staraniami prorosyjskich separatystów w Doniecku i Ługańsku, aby zorganizować, szczerze mówiąc, spreparowane i fikcyjne referendum niepodległościowe 11 maja".
Oświadczył, że "stanowczo odrzuca te nielegalne wysiłki w celu dalszego podziału Ukrainy". Kerry dodał, że w przyszłym tygodniu spotka się w Europie z europejskimi partnerami, aby omówić dalsze kroki w sprawie ukraińskiego kryzysu.
Wcześniej stanowisko Departamentu Stanu na temat planowanego referendum przedstawiły rzeczniczki amerykańskiej dyplomacji.

REKLAMA

(Espreso TV/x-news)


21:08

W Wiedniu rotacyjny przewodniczący Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), prezydent i szef MSZ Szwajcarii Didier Burkhalter zaapelował o zawieszenie broni na czas wyborów na Ukrainie. W środę Burkhalter jest oczekiwany w Moskwie, gdzie będzie rozmawiał z prezydentem Władimirem Putinem.
OBWE 21 marca wysłała na Ukrainę specjalną misję obserwacyjną liczącą 120 osób; jej liczebność może zostać rozszerzona do 500 ekspertów.
W spotkaniu Komitetu Ministrów Rady Europy w Wiedniu wziął udział m.in. minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow. Nie doszło jednak do osobnego spotkania Ławrowa z szefem dyplomacji ukraińskiej - odnotowują agencje.
Ławrow oświadczył wcześniej na konferencji w stolicy Austrii, że czymś "niezwykłym" byłoby przeprowadzenie wyborów na Ukrainie, gdy wojsko jest wykorzystywane przeciw cywilom. Jego zdaniem Ukraina powinna uzgodnić tekst nowej konstytucji, która określa prerogatywy prezydenta, zanim ludzie pójdą do urn. Rosja nie uznaje tymczasowych władz w Kijowie.

REKLAMA

20:25

Ukraina zwróciła się we wtorek do społeczności międzynarodowej o pomoc w organizacji "w sposób wolny i demokratyczny" wyborów prezydenckich wyznaczonych na 25 maja. OBWE zaapelowała o rozejm, aby umożliwić przeprowadzenie głosowania. [Więcej]  >>>

- Zwróciliśmy się do wszystkich partnerów o wysłanie na Ukrainę międzynarodowych obserwatorów, aby nadzorowali wybory - oświadczył szef ukraińskiego MSZ Andrij Deszczyca w Wiedniu, gdzie odbyło się posiedzenie Komitetu Ministrów Rady Europy. Zapowiedział dziennikarzom, że ukraiński rząd jest zdeterminowany, aby przeprowadzić wybory w przewidzianym terminie, czyli 25 maja.
- Domagamy się również od partnerów, aby uczynili wszystko, co możliwe, w celu wyeliminowania zagrożeń i prowokacji zewnętrznych podtrzymywanych przez Rosję na Ukrainie, aby te wybory mogły odbyć się w sposób wolny i demokratyczny - mówił.

20:00

REKLAMA

Stany Zjednoczone potępiły we wtorek plany przeprowadzenia 11 maja przez prorosyjskich separatystów "fikcyjnego referendum" niepodległościowego na wschodzie Ukrainy. Waszyngton ostrzegł też przed powtórzeniem scenariusza z Krymu.
- Żaden cywilizowany kraj nie uzna wyników referendum. A jeśli Rosja podejmie kolejne kroki, aby powtórzyć scenariusz nielegalnej aneksji Krymu we wschodniej lub południowej Ukrainie i wyśle więcej sił przez granicę, nastąpią zdecydowane sankcje USA i UE - podkreśliła rzeczniczka Departamentu Stanu Jen Psaki.
Nazwała plebiscyt, który ma się odbyć w niedzielę we wschodnich obwodach Ukrainy, "fikcyjnym referendum niepodległościowym". - Stanowczo odrzucamy te nielegalne starania w celu dalszego podziału Ukrainy - zaznaczyła Psaki.
Także inna rzeczniczka amerykańskiej dyplomacji Marie Harf ostrzegła, że "jeśli Rosja przejdzie do kolejnego etapu" i wkroczy na wschód Ukrainy, aby dokonać aneksji, "nastąpią surowe sankcje europejskie i amerykańskie". - Jesteśmy w trakcie powtórki scenariusza z Krymu - dodała.
Podobne referendum przeprowadzono 16 marca w należącej do Ukrainy Autonomicznej Republice Krymu. W jego wyniku Ukraina straciła władzę nad półwyspem, który został wcielony do Federacji Rosyjskiej. Aneksja Krymu nie została uznana przez społeczność międzynarodową.

19:38

Zaproszenie Władimira Putina na uroczystości związane z 70. rocznicą D-Day to wyciąganie przez Zachód do Rosji ręki - uważa prezes Fundacji imienia Kazimierza Pułaskiego Zbigniew Pisarski.

Jeśli prezydent Rosji pojawi się w Normandii, zasiądzie obok niemieckiej kanclerz Angeli Merkel, królowej Wielkiej Brytanii Elżbiety II i prezydenta USA Baracka Obamy. Tym samym gospodarz Kremla wróci na światowe salony polityczne. W opinii Zbigniewa Pisarskiego, Putin został zaproszony do Francji nieprzypadkowo. To jest próba nawiązania dialogu z Federacją Rosyjską w sprawie tego, co dzieje się na Ukrainie. - Wszyscy chcemy mieć nadzieję, że ten kryzys się skończy i coś uda się jednak odbudować na gruzach, ale potrzebne są do tego osobiste spotkania i podejrzewam, że to jest symboliczny gest w tym kierunku - mówił ekspert.

REKLAMA

Dodaje, że to, iż Francja ma z Federacją Rosyjską swoje bilateralne relacje to też jest oczywiste.

Prezes Fundacji imienia Kazimierza Pułaskiego uważa, że nie można zapominać, iż Rosjanie odegrali ważną rolę w czasie II wojny światowej. "Ze względów na doraźne problemy nie powinniśmy wykluczać tych, którzy w tych historycznych zdarzeniach odegrali ważną rolę, choć z naszej perspektywy można powiedzieć, że ta rola była dwuznaczna", powiedział ekspert.

Tuż przed zaplanowanymi na 6 czerwca wydarzeniami we Francji, w Brukseli odbędzie się szczyt G7. Został tam przeniesiony z rosyjskiego Soczi w ramach reperkusji po aneksji Krymu przez Moskwę. Rosja z udziału w obradach została wykluczona.

19:26

REKLAMA

Prowadzenie akcji "antyterrorystycznej" na Ukrainie, poważnie utrudnia "brak zaufania" ze strony mieszkańców obwodów donieckiego i ługańskiego. Powiedział to dziennikarzom podczas konferencji prasowej w parlamencie, szef ukraińskiej Służba Bezpieczeństwa Wałentyn Naływajczenko. Przyznał on, że mieszkańcy wschodnich regionów nie zawsze sympatyzują z siłami rządowymi.

Naływajczenko zapewnił, że wszystkie działania są prowadzone w taki sposób, by uniknąć ofiar wśród cywili. Niemniej jednak oświadczył, że mieszkańcy są pod poważnym wpływem sił prorosyjskich i z dużą nieufnością odnoszą się do sił SBU i Ministerstwa Obrony.

Szef ukraińskiej SBU poinformował, że w ostatnich dniach "wyeliminowano" około 30 uzbrojonych terrorystów. Dodał, że straty po stronie rządowej są znaczne, ale nie podał dokładnych liczb.

Wcześniej na zamkniętym posiedzeniu parlamentu Wałentyn Naływajczenko przedstawił raport z przebiegu operacji antyterrorystycznej na wschodzie kraju. Z sali obrad wyproszono komunistów - za poparcie, które wyrażali dla separatystów.

REKLAMA

19:14

Duchowy przywódca Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej skrytykował Kijów za stosowanie przemocy. Patriarcha Moskiewski i Wszechrusi Cyryl w specjalnym oświadczeniu obarczył odpowiedzialnością za rozlew krwi na Ukrainie tych, którzy "zamiast dialogu stosują przemoc” i "odrzucają prawo obywateli do wyrażania swoich przekonań”.
Moskiewski patriarcha przekonuje, że w trudnym dla Ukrainy czasie łączy się w modlitwie z każdym jej synem i każdą córką. Zapewnia także o modlitwie w intencji poległych i rannych. - Moja gorąca modlitwa dotyczy jedności kraju, wyzbycia się wrogości i powstrzymania rozlewu krwi - można przeczytać w oświadczeniu duchowego przywódcy Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej.
Duchowny wraża zaniepokojenie wykorzystywaniem armii dla rozwiązania społecznych konfliktów i apeluje do zwaśnionych stron o podjęcie rozmów. - Nie ma alternatywy dla dialogu. Usłyszcie się nawzajem, póki jest jeszcze taka możliwość - wyzywa Ukraińców patriarcha Cyryl.

18:45

Ukraińska milicja przyznała, że nie kontroluje przestępczości w obwodzie ługańskim. Uzbrojeni separatyści porywają samochody i okradają ludzi.
MSW podkreśla, że w ręce bojowników trafiła broń, która teraz jest wykorzystywana do napadów i zabójstw. Tylko w tym tygodniu: w Ługańsku separatyści z automatami przyszli na milicyjny parking, z którego zabrali 10 samochodów będących dowodami przestępstw. Z kolei w Swierdłowsku bojownicy ukradli 2 ciężarówki, a w niedzielę w Ługańsku samochód banku z pieniędzmi. Mieszkańcy są taką sytuacją przerażeni.
MSW informuje także, że na posterunkach separatystów okradane z towarów są ciężarówki. Bojownikom chodzi przede wszystkim o żywność i paliwo.

REKLAMA

18:25

Lotnisko w Doniecku na wschodzie Ukrainy we wtorek po południu wznowiło pracę - podały tamtejsze służby prasowe. Z rana w Doniecku zawieszono przyloty i odloty międzynarodowe.
- Począwszy od 14.30 na lotnisku międzynarodowym w Doniecku wznowiono przyjmowanie samolotów i starty lotów krajowych i międzynarodowych - podano w komunikacie.
We wtorek rano w Doniecku wszystkie loty zostały bez podania przyczyn "tymczasowo zawieszone" na polecenie ukraińskich władz lotniczych.
W Doniecku separatyści ogłosili powstanie Donieckiej Republiki Ludowej i zapowiedzieli na najbliższą niedzielę przeprowadzenie referendum niepodległościowego.

18:20

Instalowanie olbrzymiej flagi na domu towarowym w Kijowie.

REKLAMA

Instalowanie
Instalowanie olbrzymiej flagi na domu towarowym w Kijowie; fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

17:45

Według Refata Czubarowa - Rosjanie nie zawahają się przed rozwiązaniem Medżlisu. Jak dodaje, biorąc pod uwagę presję, którą odczuwają Tatarzy dużo wskazuje na to, że rosyjskie władze Krymu mają zamiar rozwiązać Medżilis. Refat Czubarow ocenia, że nowe władze wykorzystują takie metody aby zdusić zorganizowaną i zjednoczoną społeczność. Ale jeśli ktoś sądzi, że delegalizując Medżilis zabroni Tatarom walki o swoje prawa, to jest w błędzie - zaznacza Czubarow

Prokurator Krymu Natalia Pokłońska oskarżyła Refata Czubarowa o ekstremizm. Zagroziła też rozwiązaniem tatarskiej rady - Medżilisu.

REKLAMA

Kilka dni temu rosyjskie władze Krymu nie wpuściły na półwysep jednego z liderów Tatarów - Mustafy Dżemilewa - byłego szefa Medżilisu i dysydenta z czasów radzieckich. Aby go powitać zebrało się kilka tysięcy Tatarów. Kilkunastoprocentowa mniejszość tatarska nie akceptuje aneksji Krymu przez Rosję.

(Espreso TV/x-news)

17:44

REKLAMA

Osiem osób zginęło, a 16 odniosło rany i jest hospitalizowanych w wyniku operacji antyterrorystycznej w Słowiańsku na wschodniej Ukrainie - podały we wtorek władze obwodu donieckiego, w którym leży to opanowane przez separatystów prorosyjskich miasto.
Obwodowy wydział ochrony zdrowia poinformował, że dane te pochodzą z poniedziałku i wtorku.
Osoby, które hospitalizowano, odniosły obrażenia wywołane postrzałami z broni palnej. - Ich stan lekarze oceniają jako ciężki i średnio ciężki - głosi komunikat. Nie uściślono w nim, kim są zabici i ranni.
Wcześniej minister spraw wewnętrznych Ukrainy Arsen Awakow informował o czterech żołnierzach ukraińskich zabitych podczas operacji antyterrorystycznej oraz o 20 rannych wojskowych, którzy w niej uczestniczyli.

17:10

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zaapelowała do wszystkich krajów UE o utrzymanie wspólnej linii politycznej wobec Rosji. - Ważne jest to, by wszystkie kraje członkowskie UE zwracały się do Rosji z identycznym przesłaniem - powiedziała kanclerz. Zastrzegła, że sankcje nie są "celem samym w sobie". Sytuacja na Ukrainie pogarsza się jednak z dnia na dzień - oceniła. - W razie konieczności jesteśmy gotowi (do wdrożenia kolejnego etapu sankcji) - zapewniła Merkel.

17:00

REKLAMA

Kanclerz Niemiec Angela Merkel skrytykowała we wtorek rosyjskie plany zorganizowania z okazji Dnia Zwycięstwa 9 maja parady wojskowej na Krymie. Wezwała kraje UE do zachowania jednolitej linii politycznej wobec Rosji.
9 maja jest "niesłychanie ważną datą" w historii, okazją do przypomnienia o bezgranicznych cierpieniach związanych z II wojną światową - powiedziała Merkel w Berlinie po spotkaniu z prezydentem Cypru Nikosem Anastasiadisem. "Żałuję, że właśnie ten dzień pomimo istniejących napięć jest wykorzystywany do zorganizowania parady" - zaznaczyła szefowa niemieckiego rządu.
Z okazji Dnia Zwycięstwa w najbliższy piątek w Sewastopolu na Krymie ma się odbyć parada wojskowa z udziałem okrętów Floty Czarnomorskiej oraz samolotów. Niemieckie media donoszą, że w uroczystościach może wziąć udział prezydent Władimir Putin. Rosja anektowała Krym w marcu. Niemcy i inne kraje zachodnie uznały aneksję za złamanie prawa międzynarodowego i zapowiedziały, że nie uznają tej decyzji.

16:33

Rosyjskie władze Krymu dyskryminują miejscowych Tatarów. Szef tatarskiego Medżilisu w rozmowie z IAR informuje, że rosyjskie sądy wydają wyroki na Tatarów za akcję poparcia ich lidera. Refat Czubarow mówi też o rosnącej presji, którą odczuwa społeczność tatarska na Krymie.

Refat Czubarow zaznacza, że sądy działają w trybie ekspresowym. Od poniedziałku nałożono już kilkadziesiąt kar grzywny na przedstawicieli tatarskiej mniejszości - na tych którzy wyrazili poparcie dla niewpuszczonego przez Rosjan tatarskiego dysydenta Mustafy Dżemilowa.

Refat Czubarow wyjaśnia, że wczoraj i dziś w całym Krymie odbywają się posiedzenia sądów w sprawie uczestnictwa Tatarów krymskich w powitaniu Dżemilowa i innych pokojowych akcjach. Sądy traktują te akcje jako naruszenie porządku publicznego.

Praktycznie wszyscy uczestnicy akcji otrzymują kary pieniężne w wysokości 10 tysięcy rubli - to jest około 300 dolarów. Taka grzywna, jak podkreśla, jest dla ludzi bardzo uciążliwa, to dla nich duże pieniądze.

Refat Czubarow zaznacza, że wzrasta wrogość miejscowych Rosjan wobec Tatarów. Medżilis odnotowuje kolejne antytatarskie incydenty. Choć, nie mają one, jak podkreśla, masowego charakteru, to zdarzają się niemal codziennie. Są szantaże, są bezpośrednie groźby, zastraszanie, są pobicia - wylicza szef Medżilisu.

REKLAMA

16:30

Wygląda na to, że UE w swoim czasie podjęła decyzję o "oderwaniu" Ukrainy od Rosji; widzimy, co z tego wyszło - powiedział Ławrow. Oświadczył, że nie rozumie po dziś dzień, czym została wywołana tak niewspółmierna reakcja UE i USA na decyzję Wiktora Janukowycza o odroczeniu podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią.
Ukraina miała podpisać umowę stowarzyszeniową z UE na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie w listopadzie 2013 roku. Przed szczytem władze Ukrainy ogłosiły jednak, że wstrzymują przygotowania do zawarcia tego porozumienia. Wywołało to wielomiesięczne manifestacje i głęboki kryzys polityczny w tym kraju, który doprowadził do zmiany władz na Ukrainie. Ostatecznie polityczna część umowa UE-Ukraina została podpisana w marcu w Brukseli, już przez nowe ukraińskie władze.

16:05

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył w Wiedniu, że w celu deeskalacji konfliktu władze Ukrainy powinny cofnąć rozkaz wykorzystania wojska do stłumienia protestów ludności w południowo-wschodnich regionach Ukrainy.
- W sytuacji, gdy wojsko ma rozkaz walczenia z narodem, sądzę, że oczywistym krokiem, który powinien rozpocząć deeskalację, powinno być anulowanie tego rozkazu - powiedział szef rosyjskiej dyplomacji na konferencji prasowej po zakończeniu posiedzenia Komitetu Ministrów Rady Europy.

REKLAMA

Ławrow twierdzi, że wyjście z kryzysu ukraińskiego jest, lecz można je znaleźć jedynie na drodze ogólnonarodowego dialogu, w którym "będą na równi słyszane głosy ze wschodu, południa i z każdego innego regionu Ukrainy".
Zapytany o ocenę propozycji Niemiec, dotyczącą drugiego spotkania międzynarodowego w sprawie Ukrainy, Ławrow powiedział, że nie zostały wdrożone jeszcze porozumienia z pierwszego takiego spotkania w Genewie, które odbyło się 17 kwietnia. Zaznaczył, że Moskwa dopuszcza możliwość nowych rozmów ws. Ukrainy, lecz nie mają one sensu bez udziału południa i wschodu Ukrainy i bez wdrożenia wcześniejszych ustaleń.

15:55

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Deszczyca oświadczył we wtorek, że Kijów jest gotów na kolejną rundę rozmów w Genewie w celu deeskalacji kryzysu politycznego, o ile Rosja będzie popierać wybory prezydenckie na Ukrainie, planowane na 25 maja.
- Jeśli Rosja będzie gotowa zaangażować się na rzecz poparcia tych wyborów (...) i wyeliminować poparcie dla elementów ekstremistycznych na Ukrainie, to jesteśmy gotowi na taką rundę spotkań - powiedział na konferencji prasowej w Wiedniu, gdzie odbyło się posiedzenie Komitetu Ministrów Rady Europy.
Ukraiński minister podkreślił, że poparcie jego rządu dla kolejnej rundy rozmów w Genewie, zależy od gotowości wszystkich stron do wdrożenia wszystkich ustaleń, jakie zostałyby tam zawarte. - Priorytetem dla Ukrainy jest jednak przeprowadzenie wyborów prezydenckich - zaznaczył.
Wcześniej szef dyplomacji Rosji Siergiej Ławrow powiedział, że Moskwa dopuszcza możliwość nowych rozmów w sprawie ukraińskiego kryzysu. Ocenił jednak, że bez udziału południa i wschodu Ukrainy i bez wdrożenia wcześniejszych ustaleń nie mają one sensu. Ławrow, który także przebywał w Wiedniu, oświadczył też, że czymś "niezwykłym" byłoby przeprowadzenie wyborów na Ukrainie, gdy wojsko jest tam wykorzystywane przeciw cywilom.

15:46

Nie 97 procent, jak podawała Moskwa, tylko 15 procent mieszkańców Krymu opowiedziało się w referendum, prowadzonym przy obecności rosyjskich wojsk na półwyspie, za przyłączeniem do Rosji - pisze ukraińska telewizja 1+1, powołując się na raport zamieszczony na stronie Rady Praw Człowieka przy Prezydencie Rosyjskiej Federacji. Miał on na chwilę pojawić się na stronie internetowej, a potem zniknąć. [Więcej] >>>

REKLAMA

Teraz podobny zabieg Putin planuje w Doniecku - tak uważa wielu komentatorów.

15:45

Unia Europejska chciała oderwać Ukrainę od Rosji - tak twierdzi szef rosyjskiej dyplomacji, Siergiej Ławrow.
Powiedział on na spotkaniu Rady Europy w Wiedniu, że Unia Europejska podjęła w swoim czasie decyzję o oderwaniu Ukrainy od Rosji. Teraz widzimy, co z tego wynikło - powiedział minister dodając, że "reakcja Unii na zgodną z prawem decyzję prezydenta Ukrainy Janukowycza o odłożeniu podpisania umowy stowarzyszeniowej, była bliska histerii". Nie rozumiem, czym taka niewspółmierna reakcja Unii i wspierających ją Stanów Zjednoczonych była wywołana - powiedział Ławrow. Chyba tylko tym, że Unia postanowiła raz na zawsze oderwać Ukrainę od Rosji i postawić ją przed sztucznym wyborem: czy jest z Zachodem, czy z Rosją - oświadczył szef rosyjskiej dyplomacji.
Komentując wezwania, aby Rosja wycofała swoje wojska z rejonów graniczących z Ukrainą, Ławrow powiedział, że wojska te znajdują się na własnym terytorium i prowadzą działania, które nie są zabronione.

15:32
W związku z 70. rocznicą wyzwolenia Krymu i Sewastopola spod niemieckiej okupacji, 9 maja, w Dniu Zwycięstwa, w Sewastopolu i w Kerczu dobędą się parady wojskowe, a w Sewastopolu będzie też parada okrętów Floty Czarnomorskiej i przelot 70 samolotów rosyjskich sił powietrznych
. O tym poinformował we wtorek minister obrony Rosji generał Siergiej Szojgu.

REKLAMA

15:21

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Deszczyca oświadczył, że Kijów jest gotów na kolejną rundę rozmów w Genewie w celu deeskalacji kryzysu, o ile Rosja będzie popierać wybory prezydenckie na Ukrainie, planowane na 25 maja.
- Jeśli Rosja będzie gotowa zaangażować się na rzecz poparcia tych wyborów (...) i wyeliminować poparcie dla elementów ekstremistycznych na Ukrainie, to jesteśmy gotowi na taką rundę spotkań - powiedział na konferencji prasowej po posiedzeniu w Wiedniu Komitetu Ministrów Rady Europy.

15:11

Parlament Ukrainy nie poparł rządowej inicjatywy przeprowadzenia 25 maja, w dniu wyborów prezydenckich, referendum w sprawie jedności państwa i decentralizacji władzy. Większość deputowanych uznała, że referendum "nie może odbywać się pod lufami karabinów".
Głosowanie nad referendum odbyło się podczas przeprowadzonego we wtorek zamkniętego dla prasy posiedzenia Rady Najwyższej (parlamentu), na którym wysłuchano raportu resortów siłowych na temat operacji antyterrorystycznej przeciwko prorosyjskim separatystom na wschodzie kraju.

REKLAMA

(Espreso TV/x-news)


14:56

Przed zaplanowanymi na 25 maja wyborami prezydenckimi na Ukrainie rośnie poparcie dla kandydatury biznesmena i byłego szefa MSZ Petra Poroszenki, a spada popularność jego kontrkandydatki, byłej premier Julii Tymoszenko.
Zgodnie z opublikowanymi we wtorek wynikami sondażu kijowskiego Centrum Razumkowa na Poroszenkę gotowych jest głosować 33,3 proc. wszystkich wyborców, zaś Tymoszenko może liczyć na 10 proc. głosów.

REKLAMA

14:54

Komisja Europejska ogłosiła we wtorek nowy pakiet wsparcia dla Gruzji i Mołdawii o wartości 60 mln euro, który ma pomóc instytucjom, obywatelom i firmom w obu krajach lepiej wykorzystać możliwości, jakie dają umowy stowarzyszeniowe z UE.
Pomoc dla Mołdawii na kwotę 30 mln euro ma służyć wzmocnieniu konkurencyjności małych przedsiębiorstw, wypracowaniu przepisów prawnych o dostosowaniu do unijnych standardów jakościowych, promocji eksportu i możliwości inwestycyjnych oraz rozpowszechnianiu informacji na temat umowy o stowarzyszeniu i wolnym handlu z UE - poinformowała Komisja w komunikacie prasowym.
Gruzja ma otrzymać pomoc o wartości 30 mln euro na modernizację administracji publicznej, poprawę konkurencyjności sektora rolnego, wykorzystanie możliwości, jakie dają relacje w handlu, oraz poprawę ochrony praw mniejszości.
Pieniądze te pochodzą z programu Europejski Instrument Polityki Sąsiedztwa i Partnerstwa na lata 2014-2020. Wsparcie z tego programu udzielane jest sąsiadom UE według zasady "więcej za więcej", która polega na "nagradzaniu" demokratycznych reform dodatkową pomocą.
Gruzja i Mołdawia parafowały umowy o stowarzyszeniu i wolnym handlu z UE pod koniec listopada zeszłego roku na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie. Umowy mają być podpisane przed końcem czerwca tego roku.

14:34

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy twierdzi, że na kilku kandydatów w wyborach prezydenckich szykowane są zamachy. Mają je przygotowywać prorosyjscy separatyści.
Groźby miałyby dotyczyć, między innymi, dwojga najpopularniejszych kandydatów, czyli Petra Poroszenki i Julii Tymoszenko.

Szef Służby Bezpieczeństwa Walentyn Nalywajczenko podkreślił, że organy ścigania zrobią wszystko, aby nie doprowadzić do zerwania wyborów prezydenckich. Badane są wszelkie groźby i plotki pojawiające się, między innymi, w internecie.

REKLAMA

Tymczasem ukraiński parlament nie poparł idei ogólnoukraińskiego sondażu, który miałby odbyć się w czasie wyborów prezydenckich i dotyczyć najaktualniejszych kwestii. Celowo mówiono tu nie o referendum, a sondażu, ponieważ to pierwsze może ogłosić jedynie szef państwa.

Wtorkowe posiedzenie Rady Najwyższej odbywa się za zamkniętymi drzwiami ze względu na omawiane tam tematy bezpieczeństwa państwa. Z sali obrad wyproszono komunistów - za poparcie, które wyrażali dla separatystów.

14:00

Szef rosyjskiej dyplomacji przeciwny wyborom prezydenckim na Ukrainie. Podczas spotkania Rady Europy w Wiedniu Siergiej Ławrow powiedział, że byłoby czymś niespotykanym przeprowadzać wybory w czasie, gdy ukraiński rząd kieruje wojsko przeciwko własnym obywatelom.

13:42

Szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Wałentyn Naływajczenko oświadczył, że sytuacja na wschodzie Ukrainy, gdzie trwa zbrojna operacja przeciwko prorosyjskim separatystom, pozostaje napięta ze względu na brak zaufania do władz ze strony miejscowej ludności.

REKLAMA

13:40

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział we wtorek, że Moskwa dopuszcza możliwość nowych rozmów ws. Ukrainy, lecz że bez udziału południa i wschodu Ukrainy i bez wdrożenia wcześniejszych ustaleń nie mają one sensu.

13:34

Duchowy przywódca Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej skrytykował Kijów za stosowanie przemocy. Patriarcha Moskiewski i Wszechrusi Cyryl w specjalnym oświadczeniu obarczył odpowiedzialnością za rozlew krwi na Ukrainie tych, którzy „zamiast dialogu stosują przemoc” i „odrzucają prawo obywateli do wyrażania swoich przekonań”.

13:05

Stowarzyszenie rosyjskich agencji turystycznych ATOR powiadomiło we wtorek, że od czasu wzrostu napięcia między Moskwą a Zachodem z powodu kryzysu ukraińskiego o 30 procent zmalała liczba rezerwacji przez zachodnich turystów wycieczek do Rosji.

12:57

W obawie przed prowokacjami ze strony prorosyjskich separatystów nie będzie w Kijowie defilady z okazji obchodzonego na Ukrainie 9 maja Dnia Zwycięstwa.
- Mamy informacje, że potrzebny jest obrazek dla rosyjskich stacji telewizyjnych, na którym weterani są bici i napadani - wyjaśnił we wtorek jednej z ukraińskich telewizji szef kijowskich władz miejskich Wołodymyr Bondarenko.

REKLAMA

12:38

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Niemiec radzi niemieckim obywatelom opuszczenie terytorium wschodniej i południowej Ukrainy. MSZ w Berlinie podkreśla, że sytuacja w tych regionach jest bardzo napięta. Ostrzeżenie dotyczy także przebywających na Ukrainie dziennikarzy, którym może grozić uprowadzenie przez separatystów.

12:35

Prokuratura generalna Krymu, którą kieruje mianowana przez władze w Moskwie Natalia Pokłońska, wszczęła sprawę karną przeciw przywódcy krymskich Tatarów Refatowowi Czubarowowi. Został oskarżony o "działalność ekstremistyczną". Pokłońska zagroziła też rozwiązaniem tatarskiego parlamentu, Medżlisu, któremu przewodniczy Czubarow.


Espreso TV/x-news

Zarzuty prokuratury mają związek z wiecem Tatarów, który spowodował zablokowanie drogi w Armiańsku w sobotę. Zgromadzeni żądali wpuszczenia na Krym ich lidera Mustafy Dżemilewa. Został on uznany przez Moskwę za persona non grata.

REKLAMA

12:28

Lotnisko w Doniecku zostało ponownie otwarte. Loty odbywają się normalnie.

12:25

Generał Anatolij Puszniakow został dowódcą sił lądowych ukraińskiej armii. Powołał go na to stanowisko pełniący obowiązki prezydenta Ołeksandr Turczynow. Generał Puszniakow sprawował funkcję dowódcy sił lądowych już od stycznia.

12:04

Ponad 3 mln wyborców może wziąć udział w niedzielnym referendum niepodległościowym w obwodzie donieckim - poinformował we wtorek przewodniczący Centralnej Komisji Wyborczej tzw. Donieckiej Republiki Ludowej Roman Lagin.

12:01

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) prognozuje, że Ukraina już w 2014 roku będzie kupować gaz w Rosji po średniej cenie dla odbiorców w Unii Europejskiej, tj. 380 dolarów za 1000 metrów sześciennych - informuje we wtorek dziennik "Kommiersant".

REKLAMA

11:58

Rosyjska Duma Państwowa przygotowuje międzynarodową skargę przeciwko władzom w Kijowie. Deputowani chcą złożyć w Trybunale Karnym, w Hadze wniosek o ściganie ukraińskich władz "za zbrodnie przeciwko własnemu narodowi". Tymczasem eksperci uprzedzają, że Rosja nie ma prawa składać takich wniosków.

11:54

W Kijowie trwają przygotowania do 9 maja, czyli Dnia Zwycięstwa. Władze obawiają się, że dojdzie wtedy do masowych prowokacji.
Na wszystkich głównych wjazdach do Kijowa ustawiono posterunki, na których milicjanci i wolontariusze kontrolują wjeżdżające samochody, szczególnie te, które jadą z południa i wschodu kraju.

11:33

Konflikt rosyjsko-ukraiński odbija się na litewskim eksporcie. Dotyka co piątego litewskiego producenta, który prowadzi interesy na Ukrainie i co trzeciego prowadzącego interesy w Rosji. Takie dane przedstawiła Litewska Konfederacja Przemysłowców.

10:51

Deputowani Komunistycznej Partii Ukrainy zostali wyproszeni we wtorek z zamkniętego posiedzenia parlamentu w związku z "separatystycznym wystąpieniem" przywódcy tego ugrupowania, Petra Symonenki.
Informacje te przekazali posłowie innych partii zasiadających w Radzie Najwyższej. O usunięciu komunistów z sali zdecydowano w głosowaniu.

REKLAMA

10:48

Rosyjska opozycja będzie domagać się dziś uwolnienia więźniów politycznych. Ponieważ władze Moskwy nie wydały zgody na oficjalną demonstrację, kilkaset osób zamierza spacerować wieczorem po Placu Bołotnym. Protest opozycji związany jest z drugą rocznicą zamieszek, do których doszło 6 maja 2012 r., w przeddzień inauguracji prezydentury Władimira Putina.

10:22

Odessa żegna ofiary zamieszek, do których doszło 2 maja.

Pogrzeb
Pogrzeb ofiary piątkowych zamieszek w Odessie/fot. EPA/ALEXEY FURMAN

10:16

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie powinna odgrywać większą rolę w rozwiązywaniu konfliktu na Ukrainie - przekonuje minister spraw zagranicznych Niemiec.

10:06

Jeśli zaplanowane na 25 maja wybory prezydenckie na Ukrainie nie odbędą się, to kraj ten pogrąży się w "chaosie i grozi mu wojna domowa" - oświadczył we wtorek prezydent Francji Francois Hollande.

REKLAMA

10:03

Rosja dozbraja swoje wojska stacjonujące w strefach okupowanych. Chodzi o Krym i Abchazję. W obu przypadkach terytoria separatystycznych republik zostały, przez macierzyste państwa Ukrainę i Gruzję, uznane za „tereny tymczasowo okupowane przez Rosję”.

09:57

Władimir Putin już za miesiąc może pojawić się na "europejskich salonach". Odpowiedzialny za kryzys na wschodzie rosyjski prezydent został zaproszony przez francuski rząd na obchody rocznicy lądowania aliantów w Normandii. Jeśli się tam pojawi, będzie wśród takich gości jak kanclerz Niemiec Angela Merkel, królowa Wielkiej Brytanii Elżbieta II i prezydent USA Barack Obama.

09:33

Donieckie lotnisko nie działa. Decyzję podjęła Państwowa Służba Lotnicza. Nie wiadomo, na jakiej podstawie podjęto taką decyzję. Skasowano wszystkie wyloty i przyloty do godziny 12 czasu ukraińskiego.
Od 2 maja Służba nakazała wstrzymanie wszystkich lotów łączących Donieck z Moskwą.

09:23

Były minister finansów Jacek Rostowski ostrzega, że coraz ostrzejsze sankcje Zachodu wobec Rosji mogą rykoszetem uderzyć też w Ukrainę. Były wicepremier wyjaśnił, że zagrożenie to wynika z tego, że tempo wydarzeń cały czas dyktuje Moskwa.

REKLAMA

TVN24/x-news

09:05

Eurodeputowany PiS Janusz Wojciechowski powiedział w Salonie politycznym Trójki, że potrzebne jest posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego w sprawie sytuacji na Ukrainie. - Można się tylko dziwić, że polski rząd nie reaguje z właściwą szybkością. Sytuacja na Ukrainie jest bardzo dramatyczne. Polska powinna z najwyższą uwaga śledzić sytuację na Ukrainie i starać się wpływać na Rosję - wyjaśnił.

08:52

Polska wyśle na Ukrainę ponad stu obserwatorów - zapowiada Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Wiceminister spraw zagranicznych mówiła w radiowej Jedynce, że jeśli wybory prezydenckie będą wolne i demokratyczne trzeba będzie je uznać, nawet jeśli w niektórych regionach kraju dojdzie do zakłóceń wywołanych przez separatystów.

REKLAMA

08:50

Na ponad 30 osób ocenił we wtorek ofiary śmiertelne wśród prorosyjskich separatystów zajmujących Słowiańsk na wschodniej Ukrainie minister spraw wewnętrznych tego kraju Arsen Awakow, który podsumował wyniki walk, prowadzonych w tym mieście w poniedziałek.

08:29

Rosja zapewnia, że dotrzyma litery traktatu z USA o redukcji zbrojeń nuklearnych START. Wiceszef rosyjskiego MSZ Siergiej Rybakow cytowany przez Ria Novosti stwierdził, że Moskwa jak i Waszyngton będą realizować postanowienia umowy, w tym dopuszczać do inspekcji swoich arsenałów atomowych.

08:36

Życiu kandydatki na prezydenta Ukrainy Julii Tymoszenko zagraża niebezpieczeństwo - oświadczyła we wtorek jej rzeczniczka Maryna Soroka. Takie sygnały sztab wyborczy byłej premier otrzymał od Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) - poinformowała.

08:25

W internecie opublikowano nagranie z poniedziałkowego ostrzału helikoptera w Słowiańsku.

REKLAMA

06:03

Największe międzynarodowe forum ekonomiczne w Rosji stopniowo ogranicza się do uczestników krajowych i europejskich. Z udziału w planowanym na 22-24 maja spotkaniu wielkiego biznesu w Petersburgu rezygnują amerykańskie firmy. Nie pojawią się tam, mimo wcześniejszych zapowiedzi najważniejsze osoby w takich firmach jak gigant w branży aluminiowej Alcoa, bank Goldman Sachs, czy posiadająca bardzo silną pozycję w Rosji PepsiCo.

05.54

Coraz mniej Ukraińców lubi Władimira Putina. Według sondażu grupy Rating, mieszkańcy Ukrainy przestają też tęsknić za Związkiem Radzieckim.
Rosyjskiego prezydenta lubi tylko 16 proc. Ukraińców. Negatywnie odnosi się do niego 3/4 badanych. Jeszcze rok temu takich osób było tylko 40 proc. Tylko w Zagłębiu Donieckim więcej jest zwolenników rosyjskiego prezydenta niż jego przeciwników. Ogółem w całym kraju Władimir Putin jest oceniany gorzej od Stalina.

05.28

REKLAMA

Brytyjski minister spraw zagranicznych William Hague odwiedzi w tym tygodniu Mołdawię, Ukrainę i Gruzję - trzy państwa, które znalazły się w ostatnich latach w stanie konfliktu z Rosją i ucierpiały z jej strony, tracąc fragmenty swych terytoriów. Przed odlotem wydał oświadczenie - napisał w nim, że chodzi o okazanie wsparcia tym niezależnym, demokratycznym państwom. Dodał, że będzie też uczestniczył w spotkaniu Rady Europy w Wiedniu, które omówi sytuację na Ukrainie.

04:29

Rosyjskiej interwencji na Ukrainie towarzyszył znaczny wzrost aktywności rosyjskich sił powietrznych w regionie Azji i Pacyfiku. Był to pokaz siły. Rosjanie zbierali też informacje wywiadowcze - poinformował szef amerykańskich sił powietrznych na Pacyfiku.

02:09

REKLAMA

Regularne rosyjskie wojska nie wejdą na wschód Ukrainy, gdyż Moskwa jest w stanie osiągnąć swoje cele w inny sposób - ocenił w poniedziałek dowódca połączonych sił NATO w Europie generał Philip Breedlove.

01.00

W poniedziałkowych walkach na ulicach Słowiańska pomiędzy ukraińską armią i prorosyjskimi separatystami zginęło czterech żołnierzy, a ok. 30 zostało rannych. Ofiary są także wśród ludności cywilnej. Ich całkowita liczba jest nieznana.


REKLAMA

CNN Newsource/x-news

00:17

Cztery tygodnie po aneksji Krymu przez Rosję prezydent Władimir Putin po cichu podpisał dekret, w którym nagrodził ponad 300 dziennikarzy za "obiektywne relacjonowanie" wydarzeń podczas zajmowania tego ukraińskiego półwyspu - podały media.

''

REKLAMA

IAR/PAP/inne/ bk, agkm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej