Światowy Dzień Astmy

Na astmę oskrzelową choruje kilka milionów Polaków. Jednak w oparciu o osiągnięcia współczesnej medycyny chorobę daje się kontrolować w stopniu pozwalającym pacjentom na prowadzenie normalnego życia.

2014-05-06, 12:15

Światowy Dzień Astmy
. Foto: flickr/Anders Adermark

Posłuchaj

06.05.14 Profesor Jerzy Kruszewski: „Definicja pełnej kontroli astmy jest definicją zdrowia (…)”
+
Dodaj do playlisty

Napady duszności, świszczący oddech i kaszel – to główne objawy astmy oskrzelowej. Mogą one ustępować spontanicznie lub pod wpływem odpowiednich leków. Astma jest schorzeniem przewlekłym ,ale współcześnie dostępne metody i leki pozwalają na pełną kontrolę nad chorobą.

Początki astmy

Czynniki powodujące astmę można podzielić na dwie główne grupy: środowiskowe i genetyczne. W większości przypadków astma ma jednak podłoże alergiczne.

– Można powiedzieć, że astma zawsze zaczyna się od alergii. Jest to pewne uproszczenie, ale dotyczy 90 proc. przypadków zachorowań. W ciągu życia problem uwarunkowań alergicznych ulega spłaszczeniu. Astma jest chorobą zapalną dróg oddechowych i jeśli alergia wywoła proces zapalny w drogach oddechowych, to może być on nasilany przez wiele innych czynników – wyjaśniał w PR24 profesor Jerzy Kruszewski, Krajowy Konsultant ds. Alergologii.

Leczenie astmy

Leczenie w przypadku astmy oskrzelowej jest ściśle uwarunkowane stopniem ciężkości choroby. Najważniejszym składnikiem terapii są różnorodne metody leczenia przeciwzapalnego i unikanie czynników alergennych. Astmę da się w pełni kontrolować, co umożliwia normalne życie, pozbawione uciążliwych dolegliwości. Wszystko zależy jednak od samego chorego.

REKLAMA

– Definicja pełnej kontroli astmy jest definicją zdrowia. Chcielibyśmy, aby chory brał leki w taki sposób i tak stosował się do naszych zaleceń, żeby nie miał żadnych objawów. Okazuje się, że nie wszyscy chorzy są perfekcjonistami i nie oczekują aż tak dobrego, swojego stanu – tłumaczył Gość PR24.

Potencjalne powikłania

Pojawiają się różne statystyki odnośnie powikłań związanych z astmą np. wzrost ryzyka zawału serca powiązany z chorobą dróg oddechowych. Schorzeń towarzyszących astmie może być jednak więcej.

– Zależności statystycznych nie umiemy dobrze przełożyć na indywidualne przypadki. Istnieją dość trafne teorie, że ten sam stan zapalny obecny w drogach oddechowych może  znajdować się w naczyniach wieńcowych, co może prowadzić do zawału serca – mówił profesor Jerzy Kruszewski.

O edukacji i wiedzy na temat astmy w szczególny sposób przypomina Światowy Dzień Astmy. W ramach obchodów święta promowane są także metody kontroli i leczenia choroby.

REKLAMA

PR24/Grzegorz Maj

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej