Ostatni PGR...

Krowy słuchające muzyki, obora warta 40 mln złotych i quady zamiast ciągników. Tak wygląda PGR, który przetrwał czasy PRL. Znajduje się on w województwie opolskim w miejscowości Kietrz.

2014-05-14, 14:17

Ostatni PGR...
. Foto: wikipedia.com

Posłuchaj

14.05.14 Mariusz Sikora „Dzisiejsze zadania kombinatu są zupełnie inne niż w latach 60. (…)”
+
Dodaj do playlisty

W latach 60., kiedy powstał, pomagał w wykarmianiu śląskich górników. Dziś Kombinat Kietrz jest największym producentem buraków cukrowych w Polsce i Unii Europejskiej.

Jedyny taki PGR

W całym kraju jest 42 rolnych spółek państwowych, które mają strategiczne znaczenie dla gospodarki narodowej. Powstały one na początku 2002 roku. Są to stacje hodowli zagrodowej zwierząt i roślin.

- Wśród tych 42 spółek nasza jest największa. Dzisiejsze zadania kombinatu są zupełnie inne niż w latach 60. Zajmujemy się uprawą roślin oraz tworzeniem ich nowych odmian. Staramy się dostarczać materiał hodowlany najwyższej jakości. Realizujemy to przy pomocy różnych instrumentów  – powiedział Mariusz Sikora, prezes zarządu Kombinatu Kietrz.

Żywa lekcja historii

Istnieje od 2008 roku, na pomysł jego utworzenia wpadli mieszkańcy. To jedyne w Polsce Muzeum PGR.

REKLAMA

- Po upadku PGR pozostało wielkie rozgoryczenie. Stworzenie muzeum było pomysłem, wynikającym z potrzeby serca mieszkańców, którzy chcieli zachować budynek i tradycję. Budynek został wyremontowany i cieszy się zainteresowaniem turystów. Świetlica, która w nim się znajduje,  jest miejscem spotkań wszystkich mieszkańców wsi. Całe Muzeum pełni funkcję edukacyjną - Bożena Kulicz, opiekun Muzeum PGR w Bolegorzynie w województwie zachodniopomorskim.

PR24/Paulina Olak

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej