Prymas Polski Wojciech Polak. Najmłodszy w historii

Decyzja papieża Franciszka została odczytana w Gnieźnie w obecności nowego arcybiskupa metropolity gnieźnieńskiego oraz dotychczasowego prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka.

2014-05-17, 13:38

Prymas Polski Wojciech Polak. Najmłodszy w historii

Posłuchaj

Nowy prymas. Odmłodzenie Kościoła w Polsce. Relacja Marka Lehnerta (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Prymas Polak powiedział, że będzie chciał docierać z posługą do wszystkich ludzi. - Chciałbym to zaproszenie skierować do wszystkich: do moich diecezjan, do ludzi polityki, kultury, nauki, codziennej pracy i trudu. Chciałbym im wszystkim powiedzieć, żeby im wszystkim te drzwi do Kościoła otwierać, by ich zapraszać. By rzeczywiście odnajdywali się we wspólnocie Kościoła jak u siebie w domu - dodał.
Nowy metropolita gnieźnieński pytany był, czy jego stosunkowo młody jak na prymasa wiek oznaczał będzie przełom dla Kościoła w Polsce. - Tego nie umiem powiedzieć, ale dziś jest wielu biskupów w Polsce o wiele ode mnie młodszych. Prymas nie ma obecnie żadnej kanonicznej jurysdykcji, natomiast powinna to być zawsze posługa ku jedności. Nazywam to nieraz posługą scalającą polifonię głosów Kościoła, aby ten jeden głos dobrej nowiny, otwierającej człowieka na Chrystusa i na Kościół zabrzmiał jak najklarowniej - dodał .
Swoją radość z wyznaczenia Wojciecha Polaka na prymasa Polski wyraził na spotkaniu z dziennikarzami abp Józef Kowalczyk. - Cieszę się, że ksiądz abp Wojciech był przeze mnie doprowadzony do tego biskupstwa. Dzisiaj zostaje arcybiskupem, metropolitą gnieźnieńskim, moim następcą. Nie wiem, czy on się z tego cieszy, ale moja radość jest wielka. Ksiądz arcybiskup Wojciech będzie na pewno otwarty na dialog z mediami, ale będzie bronił wartości - powiedział.

(źródło: TVN24/x-news)

Arcybiskup Polak jest najmłodszym prymasem w Europie. W grudniu skończy 50 lat.
Ingres odbędzie się 7 czerwca w Gnieźnie, a 29 czerwca odbierze z rąk papieża Franciszka paliusz metropolity.

REKLAMA

Arcybiskup Polak jest członkiem Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski (KEP) oraz członkiem Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących, a także Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i KEP oraz przewodniczącym Zespołu KEP ds. Kontaktów z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym.
Teraz, po 2,5 roku pracy jako sekretarz generalny Episkopatu, abp Polak wróci do swojej diecezji.

Uważany jest za człowieka otwartego, chętnie rozmawia z dziennikarzami, słucha ich opinii. W grudniu 2013 r. w wywiadzie dla PAP mówił, że KEP stara się czynić Kościół bardziej komunikatywnym, między innymi poprzez lepszą obecność w mediach. - Trzeba też, jak wzywa papież Franciszek, wychodzić na peryferie i poszukiwać oddalonych od wiary - tłumaczył.
Jako sekretarz generalny wiele wysiłku poświęcał budowaniu dobrych zewnętrznych relacji Kościoła ze światem polityki oraz mediów. Uczestniczył w pracach Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu oraz w pracy Zespołu Roboczego Kościelnej Komisji Konkordatowej ds. Realizacji 22 art. Konkordatu, którego celem są negocjacje z rządem na temat zastąpienia Funduszu Kościelnego dobrowolnym odpisem podatkowym.
Abp Polak był mocno zaangażowany w przygotowanie i opracowanie wytycznych dotyczących postępowania kościelnego w przypadku oskarżeń duchownych o czyny pedofilii. 27 września 2013 roku podczas konferencji prasowej podkreślił, że "każda ofiara pedofilii domaga się ze strony Kościoła nie tylko przeproszenia, ale podjęcia głębokiej refleksji w relacji do tej ofiary". Wyznał także, że "przypadki pedofilii wśród duchownych są dla Kościoła sytuacją niezwykle bolesną i trudną".

W związku nominacją abp. Polaka na prymasa Polski i metropolitę gnieźnieńskiego, należy się spodziewać wyboru nowego sekretarza Episkopatu Polski. Może to nastąpić podczas najbliższego zebrania plenarnego KEP, które zaplanowane jest na 10-11 czerwca.

Nowy prymas urodził się 19 grudnia 1964 roku w Inowrocławiu. Święcenia kapłańskie przyjął 13 maja 1989 roku w katedrze gnieźnieńskiej z rąk kardynała Józefa Glempa. 8 kwietnia 2003 roku Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej. Sakrę biskupią przyjął 4 maja 2003 roku w bazylice prymasowskiej w Gnieźnie z rąk ówczesnego metropolity gnieźnieńskiego abp. Henryka Muszyńskiego. Jako swoje zawołanie biskupie wybrał słowa "Dominum confiteri Iesum" ("Jezus jest Panem").

REKLAMA

Nowo mianowany arcybiskup Polak lubi dobrą literaturę, zwłaszcza Gustawa Gerlinga-Grudzińskiego. Jego hobby, to górskie wędrówki, zwłaszcza w Tatrach.

IAR/PAP/asop

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej