Nie będzie zimowej olimpiady w Krakowie. Kandydatura wycofana po referendum
- Kraków kończy starania o organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku z powodu niskiego poparcia mieszkańców dla tej idei - poinformował prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
2014-05-26, 13:45
Posłuchaj
W niedzielnym referendum w Krakowie mieszkańcy miasta opowiedzieli się przeciwko organizacji w stolicy Małopolski ZIO w 2022 roku (69,72 proc. głosów). Referendum jest ważne i wiążące dla władz miasta, gdyż frekwencja wyniosła ponad 30 proc.
- Musimy zakończyć pracę nad kandydaturą, rozliczyć i podsumować projekt - zaznaczył prezydent miasta. Według niego, kiedy Kraków zaczynał starania o przyznanie organizacji ZIO w 2022 r., dysponował wysokim poparciem społecznym, wyrażonym w obiektywnych sondażach. - Niestety, poprzednie władze Komitetu Konkursowego Kraków 2022, kierowanego przez posłankę PO Jagnę Marczułajtis-Walczak, roztrwoniły to zaufanie, a czas, który mieliśmy do jego odbudowania był zbyt krótki - ocenił Majchrowski.
Jak oświadczył, Kraków pokazał w referendum, że jest prawdziwie demokratyczny. - Najwyższa frekwencja w kraju w wyborach do europarlamentu i imponująca frekwencja w referendum lokalnym udowadniają, że nam zależy i że chcemy współdecydować o działaniach miasta - podkreślił.
- Żałuję, że rozstrzygnięcie referendalne przekreśla szanse Krakowa i Małopolski na realizację tego projektu, który oceniałem jako niezwykle ważny dla rozwoju całego regionu - dodał. Zaznaczył, że miasto poinformuje o wyniku referendum swoich partnerów.
REKLAMA
Źródło: TVN24/x-news
Ruszył proces rezygnacji
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider (PO) powiedział, że wynik referendum jest wiążący, w związku z tym najprawdopodobniej na najbliższej, czerwcowej sesji rady miasta będzie głosowana uchwała o rozpoczęciu procesu rezygnacji miasta z ubiegania się o organizację ZIO.
W jego opinii negatywna decyzja krakowian w sprawie igrzysk to efekt popełnionych błędów w komunikacji z mieszkańcami. - Nie jestem zwolennikiem szukania kozła ofiarnego. Tutaj wszyscy popełniliśmy błędy, trochę zbyt mocno ufając, że jak coś jest dobrego, to powinno się samo zrobić. Każda rzecz, nawet najlepsza, musi znaleźć społeczne poparcie i musi być sensownie zakomunikowana - zaznaczył.
REKLAMA
Przypomniał, że wniosek Krakowa o organizację zimowych igrzysk miał poparcie najwyższych władz w kraju, m.in. uzyskał akceptację i gwarancje rządowe.
Jak mówił przewodniczący Rady Miasta, w poniedziałek rano rozmawiał ze Słowakami, dla których wynik krakowskiego głosowania jest "szokiem, dużo większym niż w Krakowie". - Na podstawie rozmów z ludźmi, z którymi miałem do czynienia, to dla nich to było tak oczywiste, że warto się o to starać, że to jest sensowny pomysł, że teraz nie bardzo potrafią znaleźć antidotum na to, co się stało w Krakowie - stwierdził.
"Rozsądny wybór"
W referendum - które zostało zorganizowane równolegle z wyborami do Parlamentu Europejskiego - krakowianie odpowiadali na cztery pytania: na temat organizacji ZIO 2022, budowy metra (55,11 na tak), stworzenia systemu monitoringu wizyjnego (69,73 na tak) oraz przeznaczenia większych środków budżetowych na budowę ścieżek rowerowych (85,18 na tak).
Koordynator Inicjatywy Kraków Przeciw Igrzyskom Tomasz Leśniak nie krył radości - jak to określił - z rozsądnego wyboru mieszkańców. - To dla nas koniec sprawy. Przecież ustawa o referendum lokalnym wyraźnie o tym mówi. Frekwencja wyniosła odpowiednią ilość i tutaj nie ma pola do interpretacji - powiedział Leśniak.
REKLAMA
Źródło: TVN24/x-news
Głosować można było w 448 obwodowych komisjach ds. referendum, które zlokalizowano w tych samych budynkach, co obwodowe komisje wyborcze w wyborach do europarlamentu. Według słów Michaluka referendum przebiegło spokojnie. - Nie odnotowaliśmy żadnych poważniejszych incydentów - dodał.
Inicjatorem przeprowadzenia referendum lokalnego dotyczącego zorganizowania przez Kraków igrzysk był prezydent miasta Jacek Majchrowski.
REKLAMA
W tej sprawie krakowscy radni przyjęli na początku kwietnia uchwałę. Do pytania o zimowe igrzyska: "czy jest Pani/Pan za zorganizowaniem i przeprowadzeniem przez Kraków Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 r.?" dodano także trzy inne pytania: "Czy jest Pani/Pan za budową metra w Krakowie?", "Czy jest Pani/Pan za stworzeniem w Krakowie systemu monitoringu wizyjnego, którego celem byłaby poprawa bezpieczeństwa w Mieście?" oraz "Czy zdaniem Pani/Pana w Krakowie powinno się budować więcej ścieżek rowerowych?".
O prawo przeprowadzenia ZIO w 2022 r. do niedzieli walczyło pięć miast: Pekin, Ałmaty, Lwów, Oslo i Kraków. Decyzja, kto będzie gospodarzem, zapadnie na 127. sesji MKOl w Kuala Lumpur 31 lipca 2015 roku.
PAP, mr
REKLAMA