Prezydent, premier i marszałek Sejmu aktywni w Dniu Dziecka
Na Wiejskiej obradowała po raz 20. sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży. Dyskutowano o wyborach parlamentarnych, samorządowych, europejskich i do samorządu w szkole.
2014-06-01, 18:51
Posłuchaj
W Dzień Dziecka młodzi ludzie opanowali Sejm, Pałac Prezydencki i Kancelarię Premiera.
W Sejmie młodych "parlamentarzystów" powitała marszałek Ewa Kopacz, która mówiła, że ostatnie dni i tygodnie pokazały, iż nic nie jest dane raz na zawsze, a demokrację należy pielęgnować. -Demokracja to bardzo delikatny kwiat, dla którego wodą są wybory: parlamentarne, prezydenckie, europejskie, do samorządu terytorialnego, jak i do samorządu szkolnego - mówiła.
Ewa Kopacz nawiązywała też do 25. rocznicy częściowo wolnych wyborów, którą będziemy obchodzić w tym tygodniu. Jak mówiła, wtedy po raz pierwszy Polacy sami mogli zdecydować, jakiej Polski chcą. "Wy na szczęście urodziliście się w wolnej Polsce. Nie znacie czasów, kiedy wyborami nazywano fałszywie coś, co wyborami nie było; kiedy demokracją nazywano coś, co było przemocą - powiedziała.
O wyborach mówił też w Sejmie Rzecznik Praw Dziecka. Marek Michalak przypominał, że w pełni z praw wyborczych mogą korzystać osoby pełnoletnie. Nie oznacza to jednak - zaznaczył - że osoby poniżej 18-go roku życia nie mają wpływu na kształt życia publicznego, wręcz przeciwnie. Rzecznik powiedział, że reguluje to między innymi 72 artykuł konstytucji: "Każdy ma prawo żądać od organów władzy publicznej ochrony dziecka przed przemocą, okrucieństwem, wyzyskiem i demoralizacją" - cytował. Dodał, że kolejnym dokumentem to regulującym jest ratyfikowana 25 lat temu Konwencja o Prawach Dziecka.
Po raz pierwszy Sejm Dzieci i Młodzieży zebrał się w 1989 roku. Każda sesja ma temat przewodni. W tym roku są nim wybory parlamentarne. W tym roku zadaniem uczniów ubiegających się o mandaty poselskie było przygotowanie i przeprowadzenie debaty w swoich szkołach i miejscowościach skłaniającej do refleksji nad tym, co daje młodym ludziom możliwość funkcjonowania w demokratycznym społeczeństwie europejskim.
REKLAMA
U prezydenta
Radości, kolejnych dobrych zmian w kraju, sympatii otoczenia i mądrego wykorzystywania szans. Tego życzyła para prezydencka dzieciom, które zostały zaproszone na uroczyste obchody Dnia Dziecka w Pałacu Prezydenckim. Około dwustu maluchów bawiło się w pałacowych ogrodach. Było głośno, kolorowo, wesoło i patriotycznie.
Dzień Dziecka w Pałacu Prezydenckim przebiegał pod znakiem 25-lecia wolności. - Wolność to radość - mówił prezydent Bronisław Komorowski. - Dzieci to obraz tej wolności. (...) Pokazują tę wartość poprzez śmiech i radość, ale także poprzez działanie - dodał. Prezydencka małżonka Anna Komorowska mówiąc o wolności dzieci, nawiązała do wyborów, jakich codziennie dokonują. Prosiła dzieci, by mądrze wybierały, bo wolność to odpowiedzialność.
Dzieci w Pałacu Prezydenckim. TVN24/x-news.
REKLAMA
Spotkanie dzieci z parą prezydencką było połączone z promocją książki Michała Rusinka pt. "Mała książka o pewnej kurtynie, czekoladzie i wolności". Ta publikacja w bardzo przystępny sposób opowiada młodemu pokoleniu czym był PRL, na czym polegały jego absurdy.
Ci, którzy nie zostali zaproszeni na obchody Dnia Dziecka w pałacowych ogrodach, mogli zwiedzić Pałac Prezydencki. Chętnych nie brakowało.
I w kancelarii premiera
Najmłodsi opanowali też ogrody Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie. Dzieci przyjął premier Donald Tusk. Przed piknikiem okazji Dnia Dziecka: "Nie ma wolności bez radości", premier osobiście otworzył dzieciom bramę do ogrodów swojej kancelarii.
REKLAMA
Premier przyjmuje dzieci w ogrodach kancelarii. TVN24/x-news
Swoje stoiska rozstawiły tu dziesiątki instytucji. Wśród nich: Biuro Ochrony Rządu, ministerstwa, służby mundurowe czy młodzi naukowcy. Wśród gości pojawiły się filmowe postacie z Gwiezdnych Wojen i Krecik oraz rzeczywiste gwiazdy: siatkarz Piotr Gruszka czy koszykarz Przemysław Karnowski.
Przy Kancelarii unoszą się w powietrze smakowite zapachy. Swoje wyroby prezentowały też gospodarstwa oferujące tradycyjne wyroby wędliniarskie, pieczywo, kiszonki oraz zupy. Dla chętnych przygotowano również kulinarne warsztaty ze slow-foodu.
Zobacz galerię - dzień na zdjęciach>>>
mc
REKLAMA
REKLAMA