Narody i stereotypy
Najczęściej wynikają z braku wiedzy i są krzywdzące. Stereotypy to obiegowe opinie, które istnieją w sferze publicznej i są przekazywane z pokolenia na pokolenie.
2014-06-06, 14:53
Posłuchaj
Mimo upływu lat Polacy nadal kierują się utartymi poglądami na temat innych narodów. Wieloletnia tradycja utrwaliła stereotypy, które dotyczą wszystkich naszych sąsiadów na wschód od Buga i na południe od Karpat.
Polak – katolik?
O narodach, takich jak Romowie czy Mołdawianie, nie wiemy prawie nic. Ostatnio reżyser Krzysztof Krauze wraz z żoną Joanną Krauze próbowali przełamać stereotypy i przybliżyli historię romskiej poetki Bronisławy Wajs, tworząc film „Papusza”. Czy tolerancji można się nauczyć?
- W Polsce podstawowym problemem jest to, że naród rumuński bardzo często mylony jest z Romami lub Cyganami. Rumuni mają poczucie niższości głównie z powodu historii, która nigdy ich nie rozpieszczała. Stereotypy się zmieniają. Powoli udaje się budować fundament pozytywnego myślenia o Polsce. Do niedawna mówiło się, że Polak to alkoholik. Dziś w Europie Zachodniej coraz częściej słyszymy, że Polak to dobry pracownik – podkreśliła Małgorzata Rejmer , autorka książki „Bukareszt, kurz i krew”.
Pozytywnie o Polsce
Myślenie stereotypowe ma zazwyczaj negatywne skutki i ściśle łączy się z nietolerancją, rasizmem i silnie zakorzenionymi uprzedzeniami.
REKLAMA
- Polska jest punktem odniesienia dla wizji narodu rumuńskiego, który chciałby być taki jak my. W Rumunii o naszym kraju mówi się wyłącznie pozytywnie i jesteśmy postrzegani jako kraj Europy Zachodniej z silnym poczuciem dumy narodowej. Dlatego mówi się, że najlepszymi przyjaciółmi Rumuna są Polak i Serb – dodała Małgorzata Rejmer.
PR24/Paulina Olak
REKLAMA