Ślub w plenerze
Zdecydowana większość Polaków zawiera związki małżeńskie w Urzędach Stanu Cywilnego bądź w Kościołach. Choć wiele młodych par, wzorem zachodnim, chciałoby wziąć ślub w innych okolicznościach, na przeszkodzie staje wiele przeszkód prawnych.
2014-06-07, 15:44
Posłuchaj
W hollywoodzkich filmach pary często wchodzą w związek małżeńskie na łonie natury – nad brzegiem morza czy w przydomowym ogrodzie. Zorganizowanie takiego ślubu w Polsce wiąże się z wieloma trudnościami, głównie ze względu na niejasne uregulowania prawne.
- Aktualna ustawa o aktach stanu cywilnego jest bardzo nieprecyzyjna. Zdefiniowano w niej niewiele sytuacji, w których ślub morze być udzielony poza Urzędem Stanu Cywilnego. Sformułowanie „inne ważne powody” jest nieścisłe i urzędnicy te sytuacje interpretują często tak, jak im wygodniej – mówiła w Polskim Radiu 24 Katarzyna Gajek, organizatorka ślubów w plenerze.
Godne miejsce
Choć w Polsce możliwe jest zorganizowanie ślubu w plenerze, to zadanie jest trudne. Organizator musi zadbać o wiele szczegółów.
- Miejsce musi być godne ślubu i nie może uwłaczać ceremonii. Dodatkowo organizator musi zapewnić urzędnikowi warunki pracy, np. ochronę przed deszczem – dodała Małgorzata Bojarska, mistrzyni ceremonii humanistycznych, które odbywają się w plenerze.
REKLAMA
Małgorzata Bojarska podkreślała także, że zorganizowanie ślubu w nietypowym miejscu wiąże się z dodatkowymi nakładami finansowymi.
PR24/MP
REKLAMA